Медия без
политическа реклама

България ще предостави ваксини на Северна Македония при наличност

Правителството наля нови милиони в отделни болници за поддържане на готовност за вируса

22 Дек. 2020
Здравните министри на България и Северна Македония - Костадин Ангелов и Венко Фелипче.
Здравните министри на България и Северна Македония - Костадин Ангелов и Венко Фелипче.

България ще предостави при наличност ваксини срещу COVDI-19 на Северна Македония. Възможно е да се осигурят количества и на други страни от Западните Балкани и Източното партньорство, разбра се след днешното заседание на Министерския съвет. След заседанието ресорните министри на здравеопазването Костадин Ангелов и Венко Филипче подписаха писмо намерение за координация в борбата с вируса и проучване на възможностите за обезпечаване на нуждите от ваксина за гражданите на Република Македония. „Правим го с най-чисто сърце. Правим го за живота и здравето на нашите най-близки съседи“, коментира премиерът  Бойко Борисов. 

Възможността за предоставяне на ваксини за трети страни, които нямат възможност да се възползват от механизма за общо договаряне на ЕС, е залегнало в споразумението с Брюксел за договаряне на количествата. Ако решат да предоставят количества на страни с ниски или средни доходи, страните-членки следва да го направят безвъзмездно. Наред с това държавите имат право да пренасочват количества в рамките на ЕС, като при това пренасочване разходите ще се покриват. 

Решението за отпускане на ваксини на Северна Македония и други страни на Балканите не е изненада и на фона на големите количества, които страната ни очаква да получи по всички предварителни споразумения, сключени от ЕК за доставка на ваксини. По предварителни оценки по сключените договори у нас се очакваха около 12-13 млн. ваксини, като здравните власти бяха категорични, че това ще надхвърли многократно нуждите. Няма никаква яснота в кой момент ще има достатъчно количества, за да могат да се правят дарения към съседни и други страни. 

На днешното заседание на кабинета правителството отпусна допълнителни 105 млн. лв. за закупуване на ваксини. Нови пари ще има и за болниците. 45 млн. лв. се отпускат по механизма за субсидиране на лечебните заведения за поддържане на готовност за прием на болни, като тези пари се дават при осигурен капацитет от легла над 50% он наличните. Правителството вече отпусна други 50 млн. лв. по този механизъм, за които се твърдеше, че покриват нуждите за ноември и декември. Според изискана от "Сега" справка, към 1 декември пари по механизма са получавали 55 болници с осигурен капацитет от 18 022 легла, от които аети към тази дата са били 4812 легла. Това прави средна субсидия за поддържане на налично легло от 2774 лв. за 2 месеца или 1387 лв. за един месец на фона на цена на клиничната пътека за лечение на коронавирус от 1200 лв. Няма детайли как се разпределят новите 45 млн. лв. за готовност. В същото време малките болници не получават такова финансиране, а броят на настанените за болнично лечение като цяло намалява. От второ прессъобщение по темата се разбра, че в 45-те милиона са включени и средства за добавки за работа на първа линия, конкретна сума не се посочва. 

Днес кабинетът отпусна нови 19 440 000 за закупуване на ремдесивир, както и 14 300 000 за изграждане на  нова система за спешни повиквания, която да подобри услугата 112 на територията на страната. "Нашите доктори изписват ремдесивир непрекъснато, а болните много му вярват", е коментирал на заседанието премиерът Борисов. 

ПАРИ НА КАЛПАК

БСП винаги е била против раздаването на пари с решения на Министерски съвет в случаите, в които принципите на това финансиране следва да се определят в Народното събрание, коментира депутатът от БСП проф. Георги Михайлов. Според него трудно може да се оцени ефективността на финансиране на болниците с много легла през субсидиите за готовност, защото липсват много детайли. Не се знае кои са тези болници, колко са леглата им, отново се дават пари на калпак. За какво точно отиват тези средства, след като пътеката и за лечение на COVID-19, и за пневмония, бе увеличена, коментира Михайлов. Според него появата на втора вълна е била достатъчно предвидима, за да се въведат и ясни и прозрачни механизми на финансиране. "Вместо да се случи това, в Народното събрание влизат силно специализирани теми като например коя ваксина да се купува, и не влизат принципни решения, които са в правомощията на парламента", допълни още Михайлов. 

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата