Медия без
политическа реклама

Чиновниците в МВР ще взимат до 50% над максималното за държавните служители

МВР предлага за обществено обсъждане поредни изменения в съсловния закон

Днес, 05:38
Полицейски протест от 2019-а г. Служителите на системата чакат повишени заплати през януари.
Снимка: Архив
Полицейски протест от 2019-а г. Служителите на системата чакат повишени заплати през януари.

МВР е предложило за обществено обсъждане поредни изменения в Закона за Министерството на вътрешните работи. Измененията касаят основно прилагане на европейски регламенти, но не са подминати и възнагражденията в системата. Този път МВР настоява основните заплати на чиновниците в системата, които имат статут на държавни служители, да могат да надхвърлят с до 50% максималните заплати на останалите държавни служители. Искането онагледява сериозния ръст, допуснат при окончателното гласуване на възнагражденията на второ четене в зала.

Предложените от МВР промени са публикувани на сайта за обществено обсъждане strategy.bg. Едно от измененията предвижда заплатите на всички държавни служители, които не са полицейски органи или органи на пожарната, тоест са обикновена администрация, да могат да надвишават до 50% максималните основни заплати в останалите администрации за съответната ниво и степен на служителя. От мотивите към законопроекта става ясно, че въвеждането на този допълнителен текст се налага заради новия модел на обвързване на минималните заплати в МВР със средната работна заплата за страната. От обясненията излиза, че след прилагането на новия модел основните заплати на съответните служители излизат извън максимумите, позволени в закона за държавния служител. По тази причина се налага приемането на ново правило основната заплата на служителите на МВР да могат да надхвърлят с до 50% максималната заплата за останалите държавни служители.

Таблиците с минималните и максималните възнаграждения в цялата администрация бяха изменени за пореден път от 1 януари 2025 г. покрай влизането в сила на нова минимална заплата. Прегледът на числата показва, че позволеният максимум на основните възнагражденията за най-високото ръководно ниво – главен секретар на МС, е 6850 лв. (за служител 4 степен – тоест с голям професионален опит). Директорите на дирекция с най-висока степен взимат максимум 5500 лв. основна заплата. Най-високата основна заплата за служител на експертно ниво с голям професионален опит е 4750 лв. – за правен съветник на дирекция правна в МС. Максималната основна заплата за експертно ниво 4 – старши експерт, е 3750 лв. за хора с дълъг професионален опит. Най-ниското изпълнителско ниво е с максимална заплата 2400 лв. при дълъг стаж.

Извън тези основни заплати, държавните служители получават и допълнителни възнаграждения за постигнати резултати след оценка четири пъти годишно. По регламент бюджетът за допълнителни възнаграждения може да е максимум от 30% от общите разходи за персонал, като има структури, в които процентът е на максимума, и такива, в които парите са малко. Така нареченото преодоляване на диспропорции, финансирано през бюджета, доведе до още по-големи разлики.

Още не е ясно какви точно възнаграждения се получават в сектор „Сигурност“ след обвързването им със средната работна заплата – нови размери на минималните заплати на база на промяната още не са представени. В същото време служителите очакват този месец да получат новите си заплати. От изказване на служебния министър на финансите Людмила Петкова става ясно, че приходите на държавата за януари ще стигнат най-много за плащане на пенсии, заплати и социални плащания и няма да има остатък за финансиране на капиталови разходи.

Последвайте ни и в google news бутон