Главният държавен здравен инспектор д-р Ангел Кунчев предупреди, че започваме да изтощаваме здравната система, преди да се е случил реалният проблем с коронавируса. "Въпрос на време е и у нас да бъде регистриран случай на коронавирус. От самото начало казваме, че никакви мерки на граничен контрол не могат да спрат разпространението, но могат да намалят риска от масивен внос и от вътрешно разпределение”, коментира Кунчев пред БНР.
Според него евентуална епидемия в никакъв случай няма да достигне заболеваемостта, както при грипа, но за сметка на това ще регистрира по-висока смъртност, и то в определени групи. "Ако има нещо, по което коронавирусът да се различава от обикновения грип, е, че удря високите възрастови групи. При най-песимистичния вариант ще имаме няколко десетки хиляди заболели, но смъртността ще се движи в границите от 15-18% при над 80-годишните, около 2% при хората в средната възраст. Процентът ще е нулев при децата до 10 години. Смъртността при COVID-19 е далеч по-оптимистична от другите два коронавируса, с които се срещахме преди 18 години - ТОРС и преди 10 години – SARS“, посочи Кунчев.
По думите му един човек заразява между двама и трима души с коронавирус, докато има далеч по-всеобхватни зарази като морбили, например. "Това е вирус, който познаваме от два месеца и има доста неясноти около него. Това, което виждаме в Китай и в други страни, е, че пикът се постига за месец и половина – два, след което започва самоограничение“, допълни Кунчев.
По думите му истерията около това заболяване вероятно идва от факта, че първите случаи бяха регистрирани в Китай.
"Там гъстотата на населението е огромна. Броят се хиляди засегнати, 1000-2000 починали. Но това, пренесено на мащаба на други страни, няма да изглежда толкова страшно“, заяви Кунчев.
Той посочи, че няма причина за психоза. "Изследваме голям брой хора, особено идващи от Италия... Скоро всеки, който желае, ще може да се изследва, защото много лечебни заведения и лаборатории вече заявиха готовност да провеждат такива изследвания... Ние изследваме тези, които имат повишен риск – проявена клинична картина, съчетана с посещение на заразени райони и контакт със заразени хора“, посочи специалистът.
Кунчев каза още, че на сухопътните граници предстои поставянето на термокамери. Там в момента има 24-часови дежурства на екипи на районните здравни инспекции, които измерват температурата с безконтактни термометри.
"На някои от местата ще продължим с безконтактните термометри. На някои от най-големите пунктове има десет активни трасета и няма как при целия този поток да правим проверките само с термокамери", каза той.