Премиерът Николай Денков заподозря президента Румен Радев, че вероятно е щял да гласува с унгарския президент Виктор Орбан, ако е бил вместо него в Брюксел на последната среща. На нея унгарският премиер остана в пълна изолация при решението за започване на преговори за присъединяване на Украйна и Молдова към ЕС, както и за отпускане на финансова помощ за Киев.
"Когато отидох за първи път на тези срещи като министър-председател, имаше премиери от другата страна, които ми казаха: добре че дойдохте. И знаете ли защо - защото сега бяхме 26 на 1. Нашият президент не беше ясно на коя страна би застанал при тази дискусия", заяви Денков в интервю за Нова тв.
Премиерът все пак обяви, че времето на добрия тон между него и държавния глава Румен Радев не е отминало. „Всички трябва да се опитаме да върнем добрия тон”, каза Денков, който посочи, че многократно е бил нападан от президентската институция, но си премълчавал. Премиерът само няколко пъти си позволил да отговори, за да е ясно, че има граници, които не трябва да се преминават.
Денков коментира и темата "Шенген". Премиерът даде да се разбере, че България не само ще приеме поетапно влизане в Шенген, но може и да няма дата за сухоземната граница. Последното предложение на Австрия включвало падане на Шенген по въздух и море. А за сушата вървят разговори, при които се обсъждат и варианти без конкретна дата, а с някакви механизми. Денков не посочи какви биха могли да бъдат те. “Не трябва да сме заложници на конюктурни ситуации от типа има ли избори или няма в една страна”, настоя обаче премиерът.
Според министър-председателя причина за предупреждението от Унгария, че страната може да ни наложи вето за влизане в Шенген заради таксата за транзит на руски газ, идва, след като решението не е минало през българския парламент заради двете провалени заседания.
„Няколко пъти съм казвал на Виктор Орбан, че тази такса не е насочена спрямо Унгария. Вероятно има някакви подозрения. Може да се използва и като повод. Важно е да премахнем този повод и да знаем, че с Унгария не би трябвало да имаме проблеми за Шенген”, каза още той.
„Блокада пред банката в парламента не трябва да има. Няма как да защитаваш Конституцията, като използваш неконституционни методи. Това е абсолютно безобразие”, категоричен е премиерът. Орбан вече обяви, че е разговарял с Бойко Борисов по темата с таксата за руския газ. „Няма лошо, че са говорили. Важното е накрая какво е решението. С Борисов не сме разговаряли по този повод. Ако се премахне таксата за руски газ, изчезват проблемите с Унгария за приемането ни в Шенген”, увери той.
Очакванията на министър-председателя са, че парламентът на Нидерландия ще гласува „за” отпадане на ветото за България в Шенген.
За паметника на Съветската армия
Премиерът коментира и напрежението около паметника на Съветската армия. “Доколкото разбрах, липсва някакъв документ, в който министърът на културата трябва да разреши след мнение на експертен съвет съответното прехвърляне. Дали това важи за този паметник – очаквам утре Областната управа и Министерството на културата да излязат с официално изявление”, каза Денков. Според него демонтирането е законно. Спряно е, докато се изчисти казуса и се изчака “движението на съда".
"Опитват се да го бавят, но този паметник трябва да отиде на друго място - в Музея на социалистическото изкуство. Не му е мястото там", каза той. И разказа как от кампуса на Софийския университет до Ректората често минавал покрай паметника и виждал "войник с автомат, който гледа строго към СУ". "Тази асоциация ме тормози от много години и се чувствам разтоварен, че този символ изчезва", каза премиерът.
"Паметникът има своята пропагандна стойност, няма културна. Издиган е, когато България е изпуснала шанса да е демократична държава", смята премиерът.
Интервюто на руския посланик в БНР
Според премиера нито посланици, нито политици трябва да решават какво ще се представя по радиото или телевизията. „От друга страна, едно национално радио и една национална телевизия трябва да имат много ясни правила какво е позволено и какво не. От години се води разговорът дали някои от интервютата, които се водят там, съответстват на етичните стандарти. Крайно време е този въпрос да се реши. Както в националната телевизия, така и в националното радио”, е мнението му.
Българското общество и амбициите на Путин
„Българското общество живее с някаква представа за Русия, която е описана в букварите, по които сме учили в началните класове. Трябва да си дадем сметка, че това е само част от историята. Има и друга част, която не сме учили, и тя не е добре известна за част от обществото”, подчерта премиерът.
Денков предупреди, че вече няколко пъти политици на много високо ниво в Русия отправят директни заплахи към различни държави. „Крайно време е да си отворим очите и ушите и да разберем, че има една имперска риторика, която не е позволена в 21 век. Смятам, че България трябва да се подготвя за момент, в който може да бъде заплашена, не непосредствено”, настоя той.
Отвлеченият български кораб „Руен”
Премиерът поясни, че става въпрос за пиратски случай, който няма нищо общо с хутите. Плавателният съд в момента се намира близо до сомалийския бряг. Около него са три военни кораба. „Тъй като моряците са взети като заложници, те в момента са в изчакване. Преговори за откуп ще започнат в най-скоро време”, поясни министър-председателят.