Държавата е загубила повече от година на хиляди деца и възрастни хора с увреждания заради забатачване на схема по плана за възстановяване и устойчивост. Хората, класирани след интервюта, провеждани през лятото на миналата година, ще могат да получат съответните помощни средства евентуално до септември тази година. Забавянето от година се дължи на серия неуредици и изпускане на срокове.
Това стана ясно в отговор на въпрос от депутата от ПП-ДБ Елисавета Белобрадова до социалния министър Борислав Гуцанов. Той изложи фактите около забавянето, като проверката на детайлите показва поредица от абсурди.
Схемата за предоставяне на помощни средства е на стойност 24 млн. лв., като финансирането е изключително сериозно на фона на традиционната липса на пари за такива инвестиции. По процедурата се очакваше да бъдат осигурени помощни средства на поне 3200 души с увреждания. С парите бе планирано да се закупят 11 вида високотехнологични помощни средства като преносим брайлов компютър, вертикализираща електрическа инвалидна количка, нервен и мускулен стимулатор за ходене или за ръце, миоелектрични или модулни протези и др.
Процедурата бе разделена на две - първо избор на фирми, които да доставят устройствата, и втори път - класиране на децата и възрастните с увреждания на базата на подадени заявления.
От обясненията на Гуцанов стана ясно, че процедурите по избор на фирми са приключили със сключване на договори още през 2023 г., но договорите впоследствие са прекратени заради изтичане на срока за изпълнението на проекта - 30 юни 2024 г. Към тази дата социалното министерство е било в преговори с ЕК за удължаване на срока, които не са били приключили категорично с посочване на нов срок. Така договорите с доставчиците в крайна сметка са прекратени.
Междувременно през лятото хиляди подали документи за помощни средства - възрастни и деца, минаха през интервюта и процес по класиране на база на специално подадени документи, доказващи нуждата от съответното средство. Получилите одобрение месеци наред чакат някакъв реален резултат.
От социалното министерство обещават такъв все пак да има. Посоченият нов краен срок за схемата - 3 март 2025 г., ще бъде удължен и поредният нов срок ще е до края на септември. Вместо обществени поръчки с конкретни фирми пък схемата ще бъде преработена на ваучерна, като одобрените хора ще могат да ползват ваучерите и да получат помощно средство от регистрирани в ИАЛ търговци.
Така успехът на схемата, по думите на новия министър, вече щял да зависи от активността на бенефициентите. Стойността на помощните средства е висока и непосилна за хиляди семейства - така например таблетите за хора с нарушения в говора струват над 6500 лв., системите за контрол на компютър с поглед са от порядъка на 29 000-30 000 лв. и т. н.