Медия без
политическа реклама

Двама министри от ГЕРБ бяха разпитани за "Хемус"

МРРБ разкри нови нарушения - текущи ремонти са излизали над 2 пъти по-скъпо от основните ремонти

09 Ноем. 2021Обновена
Николай Нанков и Петя Аврамова ще бъдат разпитани по делото за злоупотреби при строежа на магистрала "Хемус".
Илияна Кирилова
Николай Нанков и Петя Аврамова ще бъдат разпитани по делото за злоупотреби при строежа на магистрала "Хемус".

Двама бивши регионални министри от ГЕРБ - Петя Аврамова и Николай Нанков, ще бъдат призовани за разпит в МВР във връзка със строежа на магистрала "Хемус". Това каза пред "Сега" вътрешният министър Бойко Рашков. Той поясни, че от полицията зависи кога ще са разпитите.

По-късно през деня стана ясно, че Аврамова и Нанков са призовани за днес в Главна дирекция "Национална полиция". "Благодаря на журналистите, които ми се обадиха, за да ми кажат. На Аврамова й казах да отиде в полицията в понеделник", обясни лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов пред журналисти. И анализира, че викат на разпит бившите му министри точно преди изборите, за да не могат да правят кампания. В крайна сметка обаче в следобедните часове на деня Нанков и Аврамова отидоха с адвокат Менко Менков в Главна дирекция "Национална полиция".

Час и половина продължи разпитът на двамата. На излизане те коментираха, че пари от строежа на "Хемус" не са отклонявани. Техният адвокат пък заяви, че доказателствата за твърденията срещу бившите министри са "едно хвърчащо листче", предаде bTV.

Поводът да бъдат призовани двамата бивши министри е, че от тях е зависел строежът на магистралата и се очаква да дадат обяснения за строителните книжа и как държавата е упражнявала контрол върху строителството, обясни Рашков. И допълни, че магистралата е трасирана през мочурища и свлачища и по тази причина сега трябва да се правят промени в трасето й.

В края на миналата седмица МВР съобщи, че 60 млн. лв., получени за Лот 5 на магистрала "Хемус", са изтеглени само за ден от банка без предварителна заявка, в сакове и чували. След това парите са преведени на буферна фирма, за да бъде прекъсната връзката между търговското дружество, подписало договора, и крайните изпълнители на строително-монтажни работи. Буферната фирма незабавно превеждала парите по сметки "към създадени за целта кухи фирми, регистрирани на социално слаби и ниско грамотни лица, голяма част - криминално проявени".

В петък прокуратурата обяви, че още не е получила иззетите веществени доказателства от акцията на МВР за "Хемус". "В Софийската градска прокуратура по факс е постъпило съобщение от разследващи полицаи от "Борба с организираната престъпност" за претърсване и изземване. В съобщението до нас беше посочено, че е започнал досъдебно производство за данъчни измами и пране на пари. Установи се, че са извършени обиски на лица на различни адреси, което е единствената възможност за събирането на доказателства за извършено престъпление", каза градският прокурор Илиана Кирилова.

Както "Сега" писа десетките милиони лева аванси за изграждането на автомагистралата са раздавани с абсурдни договори. Голяма част от контрактите са много лаконични – от по 5 страници, като някои от тях предвиждат нелогични плащания. Държавното дружество "Автомагистрали" е позволило плащанията да се гарантират не само с банкови гаранции, но и със застрахователни полици.

Междувременно вицепремиерът и министър на вътрешните работи Бойко Рашков се появи на пресконференцията в МРРБ, на която служебният министър Виолета Комитова направи нови разкрития как предишното управление е източвало милиони левове от бюджета за непрозрачно пътно строителство. 

Оказва се, че у нас текущ ремонт на пътища излиза два пъти и половина по-скъп от основен ремонт. Нещо повече, при текущите ремонти контролът е занижен, не се изисква въвеждане в екскплоатация с Акт 16 и гаранционните срокове са много по-кратки. 

Както вече е известно, при бюджет от около 380 млн. лв. АПИ и държавната компания "Автомагистрали" са сключили договори за текущ ремонт и поддръжка на пътната мрежа за над 1.5 млрд. лв. - сума, която липсва в бюджета за тази година.

"Под прикритието на текущи ремонти се правят основни ремонти и поискахме да разберем защо се прави това", заяви Комитова. Затова МРРБ и ДНСК са проверили случаите с няколко пътни отсечки, които е трябвало да преминат основен ремонт, но вместо това по документи е бил направен текущ.

"Доклад на АПИ от 2018 г. описва 76 обекта в страната в лошо състояние. Пътищата в лошо състояние подлежат на основен, а не на текущ ремонт. Впоследствие обаче тези 76 пътища са вкарани за текущ ремонт", посочи зам.-министър Иван Шишков. Той обясни, че за 24 от обектите в лошо състояние е имало проекти за основен ремонт на обща стойност 114 млн. лв. След направения им текущ ремонт обаче сметката е излязла 296 млн. лв., т.е. оскъпяването е 2.6 пъти. 

Така в нарушение на закона държавата не е изпълнила собствените си проекти и при занижени гаранции е платила повече от двойно на изпълнителите. 

„Неочаквано е за мен, че откриваме нови обстоятелства, нови факти, които ще ни задължат да започнем проверка и в насока изясняване защо се е преминавало от един вид строителна дейност към текущ ремонт", заяви Бойко Рашков на пресконференцията в МРРБ.

Той посочи, че в МВР започват да проучват всеки един случай поотделно. "Изглежда някой се е облагодетелствал от замяна на основния с текущ ремонт. Трябва да видим кой е този човек и да му потърсим отговорност. Схемата е почти идентична с изграждането на АМ „Хемус“ – алчност, стремеж към забогатяване на определени хора, приближени към властта. Защо повече от десетилетие се извършва такова нещо?", каза Рашков.

По повод разпитите на двамата бивши регионални министри Петя Аврамова и Николай Нанков вицепремиерът Бойко Рашков коментира: "Ако лидерът на ГЕРБ е посъветвал Петя Аврамова да не се яви на разпит, това е в контекста на неговото минало като член на СИК, която е една силова организация, която не признаваше законите на страната. Тези шкафчета, които прокуратурата не пожела да разследва с какви банкноти са пълни, вече е почти ясно откъде са. Борисов дължи обяснение пред народа. Борисов си е назначил прокурор, затова няма да бъде разпитван. По-голям имунитет от това да си назначиш главен прокурор няма", заяви още Рашков.

Още скандални подробности за договорите за строеж на магистралите вижте в предаването на "Сега" (О)позиция!

Десетките милиони аванси за изграждането на автомагистрала „Хемус“ са раздавани с абсурдни договори. Голяма част от контрактите са много лаконични – от по 5 страници, като някои от тях предвиждат нелогични плащания.

 

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

Смятате ли, че изборните резултати предполагат създаването на стабилно правителство?