Въпреки заканите и ултиматумите, днес ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ си дадоха отсрочка - 24 часа, в които да довършат преговорите за правителство. Това се разбра от изявленията на политиците, след като по-рано днес президентът Румен Радев връчи мандата за съставяне на правителство на кандидат-премиера на ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ Мария Габриел. Тя го прие и фактът, че не го върна веднага, показва, че кабинетът все още е възможен.
Малко по-късно партийният пресцентър на ГЕРБ разпространи позиция, в която се съобщава, че е било прието предложението на ПП-ДБ за още 24 часа преговори. "Заявяваме категорично, че утре, 19 март 2024 г., преговорите с ПП-ДБ ще бъдат финализирани до 12 часа. Кандидатът на ГЕРБ за министър-председател Мария Габриел ще отиде утре при президента Румен Радев с окончателното решение", посочва се ултимативно в позицията.
Снощи настъпи криза в преговорите между двете формации. Най-напред Мария Габриел обвини ПП-ДБ, че отказват да направят ГЕРБ-СДС равностоен партньор в управлението. Заканиха се, също така, че днес на обяд ще се разбере дали отиваме към правителство или към избори. В отговор десните заявиха, че герберите не желаят да приемат проекта на споразумение, изготвен съвместно от преговорните екипи, и призоваха за личната намеса на герберския водач Бойко Борисов.
Днес обаче Габриел доведе на срещата с държавния глава досегашния премиер и неин бъдещ вицепремиер Николай Денков, както и съпредседателя на ПП-ДБ Кирил Петков. Това изглеждаше като знак, че двете политически сили са постигнали разбирателство след вчерашния си сблъсък. Политиците останаха при държавния глава, за да проведат с него разговор при затворени врата.
Около половин час по-късно Габриел и Денков дадоха изявление пред медиите. Габриел обясни, че ПП-ДБ са "помолили" (дума, която тя повтори неведнъж - бел.а.) за още малко време, в което да се завършат преговори, и допълни, че се надява в следващите 24 часа преговорите да бъдат приключени. Всъщност, след връчването на мандата двете политически сили разполагат с цяла седмица, докато се наложи да дадат отговор на Радев. "7 дни е срок, който не приемам", отсече кандидат-премиерът.
Тя подчерта, че няма различия между ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ за приоритетите на общото им управление, но те трябва да вървят ръка за ръка с въпроса за състава на правителството. Тук пролича, че въпросът за бъдещите министри е в основата на търканията между двете политически сили.
Денков на практика сподели същото мнение - каза, че споразумението и съставът на кабинета трябва да вървят в пакет. Той удовлетворено сподели, че десните са получили съгласието на герберите да подпишат проекта на споразумение за съвместно управление (текстът на документа - най-отдолу), който беше изготвен от преговарящите.
За отбелязване е, че лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов, когото всички призовават да се намеси, продължава да мълчи. Той не се появи и на срещата с Радев, макар че като водач на парламентарната група на ГЕРБ-СДС би трябвало той да представи кандидат-премиера на своята политическа сила пред президента. Вместо Борисов с тази задача се нагърби депутатът Теменужка Петкова.
Възможният кабинет
По-рано днес в публичното пространство се разпространи състав на кабинет, в който ГЕРБ-СДС е представен с шестима министри, освен Габриел, която се предвижда да остане външен министър. След срещата с президента, Николай Денков обаче заяви, че десните виждат този списък за първи път и не са съгласни с него.
Любопитното е, че тези номинации се разминават доста и с това, което говореше Борисов. Наскоро той спомена петима министри, за които смята, че ако останат в следващото правителство, ще го провалят. Това са досегашният министър на финансите Асен Василев, на отбраната Тодор Тагарев, на икономиката Богдан Богданов, на туризма Зарица Динкова и на спорта Димитър Илиев. От петимата обаче само Тагарев е сменен в списъка с човек на ГЕРБ, а в същото време на партията му се приписват още министерствата на външните работи, труда, образованието, околната среда, иновациите и енергетиката.
Мария Габриел (ГЕРБ-СДС) - министър-председател и министър на външните работи;
Николай Денков (ПП-ДБ) – заместник министър-председател по европейските въпроси;
Асен Василев (ПП-ДБ) - министър на финансите;
Калин Стоянов (ПП-ДБ) - министър на вътрешните работи;
Андрей Цеков (ПП-ДБ) - министър и регионалното развитие и благоустройството;
Деница Сачева (ГЕРБ-СДС) - министър на труда и социалната политика;
Христо Гаджев (ГЕРБ-СДС) - министър на отбраната;
Атанас Славов (ПП-ДБ) - министър на правосъдието;
Красимир Вълчев (ГЕРБ-СДС) - министър на образованието;
Катя Панева (ПП-ДБ) - министър на здравеопазването;
Кръстьо Кръстев (ПП-ДБ) - министър на културата;
Ивелина Василева (ГЕРБ-СДС) - министър на околната среда и водите;
Кирил Вътев (ПП-ДБ) - министър на земеделието и храните;
Росен Желязков (ГЕРБ-СДС) - министър на иновациите;
Жечо Станков (ГЕРБ-СДС) - министър на енергетиката;
Богдан Богданов (ПП-ДБ) - министър на икономиката и индустрията;
Георги Гвоздейков (ПП-ДБ) - министър на транспорта;
Александър Йоловски (ПП-ДБ) - министър на електронното управление;
Зарица Динкова (ПП-ДБ) - министър на туризма;
Димитър Илиев (ПП-ДБ) - министър на спорта;
Къде се намира ДПС
Сутринта се разбра, че има сериозно разминаване между политиците за ролята на ДПС в цялата история. „Колегите искаха да има рестрикция и ограничение с евроатлантическото мнозинство, но това ни притесни, че даваме място на ДПС. Не искаме на ниво споразумение една партия да бъде с гарантирано място на масата“, разказа съпредседателят на ПП-ДБ Кирил Петков пред bTV. Така твърдеше, че движението няма да бъде част от мнозинството, както беше досега.
Малко по-късно обаче шефът на ДПС Делян Пеевски направи коментар във Фейсбук, който беше точно в обратната посока. „В петък проведох разговори с ПП-ДБ за съгласуване на текстовете, които касаят квалифицираните мнозинства и заедно изработихме много добри текстове, които бяха одобрени от ГЕРБ. От това съгласие ще произтекат най-важните реформи, които започнаха с промените в Конституцията - реформата на съдебната система и борбата с корупцията“, обяви той. И призова герберите и десните да признаят, че са коалиция, да се разберат за правителство и ще получат подкрепата на неговата партия.
Ето и проекта на споразумение, който ПП-ДБ разпространиха:
БСП призова за избори
БСП пък използва суматохата, за да припомни позицията си за предсрочни парламентарни избори. Според партията те трябва да се проведат заедно с европейските. "Няколко загубени дни за България, за българските граждани и за всички нас. Ставаме свидетели на едно безцеремонно търгуване на държавата, разпределяне на постове, регулатори. Всички видяхте как тези партии, които им е поверено да управляват държавата, вчера не се посрамиха и разиграха цяла България, а и вас журналистите, с едни безсмислени пресконференции, от които целта беше една единствена - Борисов да извие ръцете на "Продължаваме промяната". Промяната след това цяла вечер да му се моли да не върне мандата, за да стигнем до ситуация, в която господин Пеевски днес да им каже какво да направят", заяви Георги Свиленски.