Центровете за настаняване на мигранти трябва да се изместят извън населените места. Също така, трябва да се обсъди с другите страни-членки на ЕС дали в гранични държави като България въобще трябва да съществуват открити центрове, които позволяват на обитателите си свободно да ги напускат. Както и да се преразгледат правилата за т.нар. външни адреси, при които мигранти могат да се настаняват в частни квартири, извън центровете.
Такава позиция изрази депутатът от ГЕРБ-СДС Маноил Манев след днешното изслушване в Народното събрание, посветено на инцидентите с чужденци през последната седмица. В него участваха вътрешният министър Калин Стоянов и председателят на Държавната агенция за бежанците (ДАБ) Мариана Тошева. Манев отскоро оглавява парламентарната комисия по вътрешна сигурност и обществен ред, така че мнението му показва посоката, в която мисли партията му по темата за мерките спрямо мигрантите.
Обстановката с нелегалната миграция по границите на България, както и във вътрешността на страната, никога не е била толкова спокойна. Това обяви пред депутатите Калин Стоянов на изслушването, поискано от БСП и "Възраждане". През последните дни обаче напрежението между българи и чужденци в София предизвика реакции на най-високо политическо ниво – лидерите на ГЕРБ и ДПС Бойко Борисов и Делян Пеевски внесоха законодателни промени, които целят да подсилят МВР в охраната на границата и на бежанските центрове. А снощи в столичния квартал "Овча Купел" се проведе протест срещу центъра за настаняване на мигранти в района. Организатор се оказа Борислав Тодоров – неуспял кандидат за кмет на квартала, издигнат от ГЕРБ. В протеста участваха също и общински съветници от партията.
От БСП тази сутрин предположиха, че положението с нелегалните мигранти в страната се влошава, но това се прикрива от управляващите. Социалистите използваха като доказателство точно предложенията на Борисов и Пеевски, за да твърдят, че има проблем. Напомниха и за участието на гербери в снощния протест. "Ние сме заливани от мигранти, които безчинстват и българските граждани са взели нещата в свои ръце ... Всичко това хвърля камъни в градината на МВР ... София гори, всяка вечер има протести, всяка вечер има атаки. Това недоволство резултат от проблеми ли е или вие в момента обирате луфтовете в управляващата коалиция?", обърна се соцдепутатът Иван Иванов към Калин Стоянов.
Според МВР проблемът отслабва
"Няма засилен миграционен натиск. Напротив, има трайна тенденция за намаляването му", отвърна категорично вътрешният министър. Той цитира данни на своето ведомство, според които от началото на годината са предотвратени 5200 опита за незаконно преминаване на границата, докато за същия период на миналата година са били 15 600; във вътрешността на страната са били задържани 260 души, а за същото време миналата година са били 1260. "Това красноречиво говори, че се справяме", обобщи шефът на МВР.
Тук реагира водачът на БСП Корнелия Нинова, която обяви, че не трябва да се вярва на нито една дума на Стоянов. Тя също цитира данни на МВР, получени от депутатите, според които само през януари са задържани 396 нелегални мигранти – 76 на влизане в страната, 109 на изход и 211 с незаконен престой. Настимир Ананиев от ПП-ДБ започна да вика на Нинова от залата. "Я, не ми дръж сметка! Имам право по правилник!", сопна му се соцлидерът. По думите й, вината за всичко е на бившите правителства на Бойко Борисов, като Нинова напомни за проблемите с оградата по границата, която беше издигната при неговото управление, а сега негови съпартийци водят протести срещу мигрантите. "Представяте ли си наглостта!", възмути се тя. За оградата по границата напомниха и от "Възраждане" - депутатът от партията Никола Димитров показа от трибуната парче от нея.
Вътрешният министър отвърна, че според него Нинова не прави разлика между задържане във вътрешността, на вход и на изход. "Състоянието на българо-турската граница никога не е било толкова спокойно, както е в момента", увери той.
В ДАБ не достигат служители и пари
Шефът на ДАБ Мариана Тошева призна, че има затруднения в охраната на центровете за настаняване, за които отговаря нейната агенция. Затова посочи, че приветства възможността те да се охраняват от служители на МВР. Частните фирми, които досега извършват охраната, използват служители в пенсионна възраст, докато униформените полицаи са по-подготвени и респектиращи за тази работа, изтъкна тя.
Големи са затрудненията на ДАБ и заради недостиг на собствени служители на агенцията. Тошева посочи, че в един момент центърът в Харманли е разполагал с едва 36 човека, които е трябвало да отговарят за 1600 настанени. Недостатъчно е и финансирането на ДАБ – за тази година са поискали 22.5 млн. лв., но им е определен бюджет от 11.7 млн. лв., от които над 7 милиона отиват за заплати.
Капацитетът на ДАБ е запълнен на 43 процента, което означава, че в момента няма проблем с настаняването на мигрантите.Тошева заяви, че ще се търсят възможности да се преместят част от обитателите на центъра в "Овча Купел" в други места за настаняване. Стоянов заяви, че докато МВР не поеме за постоянно охраната на центровете, ведомството ще осигури засилено присъствие на полиция и жандармерия около тях.
Маноил Манев обвини агенцията за бежанците, че не се справя със задачите си. "Наложително е по темата за миграцията да натоварим още малко МВР. ДАБ не може да се справи. МВР трябва да влезе в охраната на центровете", коментира шефът на вътрешната комисия.
Политическият коментар
От ПП-ДБ обявиха, че проблем с мигрантите няма, а случващото се в момента изкуствено се раздухва за политически цели. "Темата е любима на Кремъл в цяла Европа. Съвсем естествено е микрофоните на Митрофанова да сеят страх, омраза и дезинформация. Криза с мигранти няма", декларира от трибуната десният депутат Искрен Митев. Той заяви, че опозицията "използва инцидентите, за да насажда страх и паника". "Стратегията е ясна – опит за дестабилизация на държавата, излизане от Шенген, Европа и НАТО", смята Митев. За отбелязване е, че той изобщо не спомена ролята на активисти на ГЕРБ (с която десницата води преговори за правителство - бел.а.) в настоящата ситуация, а атакува само БСП и "Възраждане".
Калин Стоянов заяви, че се присъединява към изводите на Митев. "Няма проблем с мигрантите в България", повтори той. Министърът нарече инцидентите от миналата седмица "битови", като подчерта, че в сбиването между българи и чужденци са участвали групи, които се познават помежду си. От "Възраждане" му възразиха, че няма такова престъпление в Наказателния кодекс като "битов инцидент". И допуснаха, че шефът на МВР се опитва да прикрие или омаловажи случилото се. Стоянов повтори, че боят е станал между хора, които са се познавали, и затова не желае да се стига до внушения, че инцидентът е резултат от проблем на расова основа.
Шефът на МВР беше крайно предпазлив в коментара си за вчерашния протест – заяви, че няма информация дали участниците в него са били организирани. Тук трябва да се напомни, че когато миналата година имаше раздор в правителството заради Стоянов, ПП-ДБ намекваха, че той е получил поста си благодарение на ГЕРБ-СДС и ДПС. От БСП днес направо го обявиха за министър на ГЕРБ-СДС и поискаха от него да обясни защо твърденията му за мигрантите се разминават с тревожния тон на герберите. Стоянов обаче подмина въпроса.