Медия без
политическа реклама

ГЕРБ вкара интрига между отцепниците от БСП и левицата

Управляващите неочаквано дадоха на напусналите социалисти повече достъп до парламентарната трибуна, а опозицията ги заподозря, че си "купуват кворум"

05 Ноем. 2020Обновена
"Само преди две седмици се потвърди, че мястото ми е тук от моите колеги, за което им благодаря", отговори Цвета Караянчева на поредните искания за оставката й.
МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
"Само преди две седмици се потвърди, че мястото ми е тук от моите колеги, за което им благодаря", отговори Цвета Караянчева на поредните искания за оставката й.

Нова политическа игра започна да се разиграва в парламента. В центъра й стоят отцепилите се от БСП депутати. Те поискаха промени в парламентарния правилник, с които да получат повече достъп до трибуната на Народното събрание. Управляващите изненадващо ги подкрепиха, което накара БСП да заподозре, че ГЕРБ по този начин си "купува кворум" с гласовете на независимите.

Преди две седмици отцепниците внесоха предложение за промени в правилника. В момента той дава възможност на парламентарните групи да правят изказвания до 10 минути веднъж на заседание по въпроси извън обсъждания дневен ред – тоест, декларации. Отцепниците искат с това право да разполагат и представители на 10 или повече депутати, нечленуващи в парламентарни групи – иначе казано, да могат и те да правят декларации, като всички останали. Настояват, също така, при обсъждането на всяка точка от дневня ред да имат също толкова време за изказвания като най-малката парламентарна група – 10 минути.

Най-неочаквано ГЕРБ се съгласи предложението да влезе като първа точка в дневния ред на пленарното заседание в четвъртък. Това беше повече от необичайно, тъй като обикновено на исканията на независимите депутати не се обръща никакво внимание. Красимир Янков, който се очертава като водач на отцепниците, благодари на председателя на парламентарната правна комисия от ГЕРБ Анна Александрова за решението хората му да получат право да изразяват позицията си. "Това е демократично право да се чува гласът на опозицията, а не сделка да премълчаваме и да отсъстваме от полето на политическия дебат", обяви Янков.

БСП: ТАКА СЕ КУПУВА КВОРУМ

От БСП се усъмниха, че разширеният достъп на бившите им другари до парламентарната трибуна е цената, която ГЕРБ плаща, за да разреши хроничния си проблем със събирането на кворум за пленарните заседания. "Защо сега се сетиха за това изменение? Така се купува кворум. Създава се нова парламентарна група ... Честито на излъгания български избирател и горчиво на младоженците", коментира предложението соцдепутатът Филип Попов. А колегата му Анастас Попдимитров разтълкува поведението на бившите си съпартийци така: "Целта е ясна. Някой ще стане най-после лидер на нещо, а други ще реализират досегашните си мечти, макар и трансформирани."

На мнение, че по този начин управляващите си купуват подкрепа бяха и от ДПС. Депутатът от движението Хамид Хамид иронично предложи решението по случая да се прекръсти на „Удавник за сламка се хваща”.

Отцепниците реагираха, когато бившият им колега Александър Симов започна да чете от трибуната призиви на местни организации на БСП към напусналите партията да се оттеглят и от парламента. "Ограничавайте хора като г-н Симов. Ясно е, че той има елементи в речника си, които, меко казано, са неуравновесени", примоли се отцепникът Валери Жаблянов на председателя на парламента Цвета Караянчева.

Управляващите слушаха мъчаливо, но се разбудиха, когато зам.-председателят на Народното събрание от БСП Кристиан Вигенин ги обвини, че превръщат парламентарния правилник в "ресторантска салфетка". "Освети се една добре прилагана тактика - парче по парче да се сглоби поредната патерица на мнозинството - когато се видя, че "Воля" не стига, трябваше да се намерят и други варианти. Разбирам, че по корем ще се влачите до март следващата година, но съжалявам, че мои другари, които съм уважавал, участват в това", каза Вигенин. Тома Биков от ГЕРБ в отговор атакува социалистите, че пречат на парламента да работи в условията на криза. "В момента сте на път да влезете в коалиция с коронавируса. Колкото по-зле, толкова по-добре - такава е вашата позиция. Нямаме право в този момент да спрем парламента", заяви Биков. "По-зле от това няма накъде. Надминахте всички очаквания", не му остана длъжен Филип Попов. "Ухажвайте потенциалните си партньори - ДПС, "Демократична България", Трио-мрио, не знам кои, но не и коронавируса, защото няма да ви помогне", не се предаваше Тома Биков.

Гласуването на самото предложение мина безпроблемно - със 103 гласа от мнозинството и едва 45 "против".

КАРАЯНЧЕВА: МЯСТОТО МИ Е ТУК, В ПАРЛАМЕНТА

Разглеждането на предложението беше предшествано от тежък скандал между управляващите и опозицията. Соцдепутатът Христо Проданов настоя обсъждането му да отпадне от дневния ред с аргумента, че приоритетите на обществото в момента са съвсем различни. „Ще предложа на гласуване вашето предложение”, грубо му спря микрофона Цвета Караянчева, още преди Проданов да приключил с излагането на мотивите си. Възмутени от прекъсването, социалистите поискаха процедура – вероятно, за да порицаят поведението на Караянчева. Тя обаче им отказа, защото вече се гласуваше искането на Проданов за отпадането на точката.

Буквално секунди по-късно обаче тя си промени мнението, когато един от съпартийците й – Станислав Иванов, поиска да се провери кворума в пленарната зала. Караянчева веднага се подчини и отмени гласуването. Съвсем разгневени, социалистите нахлуха на трибуната. „Това минава границата на нормалното отношение към дейността на този парламент. Още една причина и вие самата да си отидете, макар че колегите ви ви спасиха”, възропта Кристиан Вигенин. А съпартиецът му Таско Ерменков нападна Караянчева: „Ако продължите да се държите все едно сте във вашата лична кухня, а не в парламента, много ви моля – напуснете това място, защото то не ви отива.”

„Това не става с молби, а става с гласуване, а само преди две седмици се потвърди, че мястото ми е тук от моите колеги, за което им благодаря”, отвърна със самочувствие Караянчева. На това от управляващото мнозинство реагираха с въодушевени ръкопляскания.

Социалистите иронично предложиха да й дават предварително своите изказвания, за да ги редактира така, че да й се харесат. „Предлагам всяко наше изказване да започва така: с Бойко Борисов и ГЕРБ към светли бъднини напред”, саркастично се обърна към лявата половина на залата Христо Проданов.

Караянчева спря да обръща внимание на опозицията и започна проверката на кворума. От БСП напуснаха пленарната зала, което се посрещна с викове „У-у-у” откъм управляващите. „Моля, някой колега от БСП да остане, да проверява как правя поименната проверка. Няма да го отчитам”, иронично се обърна към соцдепутатите Караянчева. Оказа се, че кворум има и се премина към предложението на отцепниците.

Последвайте ни и в google news бутон