Управляващите започват консултации с останалите парламентарни сили за промяна на конституцията, свързани с приватизацията, но без конкретни текстове. Те ще са в посока отмяна на давността на извършени престъпления при приватизационни сделки. Целта на ГЕРБ е да "отговори" намеренията на главния прокурор Иван Гешев, който възложи на ДАНС да инспектира как е извършена приватизацията и какъв е бил последващият контрол върху изпълнението на поетите от купувачите ангажименти от ресорните министерства, агенции и други държавни ведомства. Той се оплака, че изтеклата давност за търсене на отговорност му пречи.
Премиерът Бойко Борисов също настоявал да се стартира процедурата по законодателната промяна. Той е възложил на икономическото министерство да мислят в каква посока да е тя.
Управляващите възнамерявали още следващата седмица да започнат разговори с останалите групи в НС, които са скептични дали изобщо ще се стигне до конкретни текстове. Няколко представители на БСП заявиха пред "Сега", че "нищо не е стигало" до тях и че никой от ГЕРБ не е повдигал въпроса - нито официално, нито неофициално. Според тях става дума за текстове, които бяха изработени от бившия шеф на парламентарната група Цветан Цветанов. Те гласяха, че "не се погасява по давност наказателното преследване и изпълнението на наказанието за тежки престъпления, извършени при или по повод на приватизацията в периода 1992 г. - 2019 г..", както и че "делата, които са прекратени поради изтекла давност, се възобновяват" с влизането в сила на поправките.
Юристите от левицата са скептични за реанимирането на тези предложения, както и че изобщо могат да минат в пленарна зала. За да бъде променена конституцията, е необходимо квалифицирано мнозинство - тоест поне 180 гласове. От друга страна в левицата смятат, че подобни промени ще сринат правовата система, а и няма изобщо ще проработят.
От ДПС също обявиха пред "Сега", че не са им били представени конкретни текстове. "Не сме обсъждали темата, защото не сме видели нещо, внесено като проектозакон. Предпочитаме да обсъждаме внесени текстове, а не неясно формулирани идеи", каза пред "Сега" Хамид Хамид от ДПС, който е и зам.-шеф на правната комисия в НС. Хамид допълни, че въпросът не е толкова "елементарен", защото става дума за промяна на основния закон. По думите му в движението не са мислили по темата да бъде ремонтирана конституцията. "Не сме обсъждали и да внасяме промени", посочи той. "Първо, защото сме много малка парламентарна група. И второ сме в опозиция", аргументира се Хамид. Според него един бъдещ текст трябва да е много прецизен, защото "самата сериозност на темата го налага". ДПС очаквали сериозен текст от управляващите и тогава ще го обсъдят "експертно и без много, много емоции".
Шефката на правната парламентарна комисия Анна Александрова от ГЕРБ коментира пред "Сега", че нещата все още са на "начален етап" и че наистина няма написани текстове. Тя прогнозира, че промените може и да не бъдат чак толкова бързо изготвени.
ПРЕТОПЛЯНЕ
В края на 2017 г. ГЕРБ изготви проект за промени в конституцията, които предвиждаха да отпадне давността за разследване на приватизационните сделки. Проектът бе мотивиран от тогавашната цялостна проверка на приватизацията, извършена от ДАНС по разпореждане на тогавашния главен прокурор Сотир Цацаров. После ГЕРБ и ДПС - двете партии, подкрепящи идеята, я загърбиха.
В средата на февруари тази година пък депутати от “Атака” внесоха законопроект за изменение на Наказателния кодекс в подобен дух, но за да настъпи подобна промяна, трябва да се съберат гласовете и на опозицията, защото отново трябва да се мине през изменение в конституцията, изискващо квалифицирано мнозинство.