Медия без
политическа реклама

Гласуване с машина или хартия – темата отново влиза в парламента

От ГЕРБ-СДС настояват да се позволи на гражданите да изберат кой от двата метода да ползват

30 Юли 2021
Илияна Кирилова

В края на втората работна седмица на 46-ото Народно събрание първият проект за промени в Изборния кодекс вече е налице. Вносителите му са депутатите от ГЕРБ-СДС.

Бившите управляващи се връщат към старото си искане – да се въведе пълно равенство между гласуването с машини и гласуването с хартиени бюлетини. Това означава гражданите да имат правото да изберат един от двата метода на гласуване, когато отидат в избирателната си секция. В момента с промените, приети от предния парламент по искане на „Има такъв народ“, „Демократична България“ и „Изправи се! Мутри вън!“, хартията се ползва само по изключение – в малките секции (под 300 избиратели) и в онези, в които машините не работят или са претърпели авария.

Редът, който предлага ГЕРБ-СДС, действаше до изборите на 4 април 2021 г. включително. Тогава това предизвика негодувание в изборната администрация, тъй като много рязко се увеличи информацията, която избирателните комисии трябваше да се попълват, както и изчислителните операции. Косвено тази практика стана причина и за ужасния процес по предаването на изборните книжа. От ГЕРБ-СДС обаче настояват, че това ще реши проблема с ниската избирателна активност от последните парламентарни избори на 11 юли - само 42 процента, макар че няма доказателства, че именно преобладаващото машинно гласуване е отблъснало избирателите.

Опашки от чакащи, огромно напрежение и ужасяващо много изборни протоколи с грешки - такава беше ситуацията в нощта след изборите, както и на следващия ден в столичната зала „Арена Армеец”, където по традиция част от секционните избирателни комисии (СИК) предават за

Друго предложение на бившите управляващи е за задграничните секции в страните, които не са членки на ЕС, да се осигурят технически лица, които са български граждани. А за държавите-членки – местни лица, които знаят български език. Настояват, също така, машините за гласуване и софтуерът им да бъдат собственост на българската държава.

Пореден проблем около провеждането на машинното гласуване развълнува Централната избирателна комисия (ЦИК). От чужбина постъпват сигнали, че някои от техниците, които трябва да се грижат за устройствата, не владеят български език.

И последно – да се въведе задължително броене на всички контролни разписки, които устройствата отпечатват след гласуване. Това е трудоемка задача, която според Централната избирателна комисия (ЦИК) трябва да се изпълни по-скоро чрез представителна извадка от секциите в страната и в чужбина.

След дълги пререкания Централната избирателна комисия (ЦИК) реши, че ще направи проверка на гласуването с машини след парламентарните избори на 11 юли.

 

Още по темата