На извънредно заседание на комисията по опазване на околната среда в Столичния общински съвет, което се проведе дни преди неговата последна сесия преди лятната ваканция, скоростно бяха разгледани множество искания за сеч на дървета в различни части на София заради внесени инвестиционни предложения. Както и в други подобни случаи, към докладите за унищожаването на растителност не бяха публикувани свързаните с това документи и с неясната формулировка "експертна оценка" и "геодезическо заснемане на растителността". След разгорещени дебати и заплахи на граждани да протестират част от предложенията за изсичане на здрави дървета бяха отложени.
Първото от спрените искания бе за премахването на 11 дървета на улица "Грамада" в ж.к. "Борово" в район "Красно село" (виж на снимката). Отлагането дойде, след като в часовете преди заседанието хората от квартала се организираха и заплашиха с гражданско неподчинение, ако дърветата в междублоковото им пространство бъдат унищожени и се даде зелена светлина на проект то да бъде застроено. Тази сутрин живеещите на улицата заявиха пред Нова телевизия, че са категорично против премахването на дърветата. Те поясниха, че в зелената площ живеят много птици и животни. „Съвсем случайно на сайта на община София видяхме, че точка в днешното заседание на екокомисията е разглеждането на експертна оценка и геодезическо заснемане на растителността, която попада в средата на междублоковото пространство. Причината е предложение за издаване на виза за строеж. За да се построи 5-етажната сграда обаче ще трябва да се унищожат най-малко 11 дървета. Освен това сградата ще е буквално на метри от прозорците на жилища в съседни сгради”, поясни жителка на района.
В крайна сметка комисията по екология реши да поиска от районния кмет и архитект Румен Русев да провери документите на имота и да даде становище относно поисканата виза за проектиране на поредния жилищен блок. Не е ясно дали отговорът на Русев ще бъде готов преди разпускането на СОС през август.
Екокомисията за пореден път отложи и решението си относно премахнането на 21 от 25-те дървета в градината на ресторант "Синият лъв", намиращ се на метри от Народния театър в идеалния център на София. С тяхното унищожаване ще се даде началото на реализацията на проект за строеж на шестетажна офис сграда, за която "Сега" нееднократно писа. Имотът е бивш държавен, но през 2005 г. е продаден от областния управител на частна фирма. Под бъдещото здание ще се изгради и подземен паркинг на 3 нива. В момента имотът от 1,55 дка е притежание на фирма "А-Трейд 3000", която е собственост на бизнесмените Димитър Борисов и Иво Иванов, по-известни като съдружници в сметосъбиращата компания "Титан".
Първоначално управляващите в София от ГЕРБ видимо бяха настроени да одобрят искането за сеч в "Синият лъв". В хода на заседанието обаче общинският съветник Иво Божков от "Демократична България", който е против поредния строеж в сърцето на града, покани дошлите във връзка с техния казус хора от район "Красно село" да останат и за обсъждането за точката за район "Средец". След това от ГЕРБ внезапно смениха тона и предложиха становище относно градината на "Синият лъв" да даде районният кмет Трайчо Трайков, макар че главният архитект Здравко Здравков уведоми присъстващите, че той вече е изпратил две. Искането на ГЕРБ обаче бе прието и решението на проблема със спорния имот отново бе отложено.