Медия без
политическа реклама

Хакери откраднаха 100 000 лв. от пловдивски бизнесмен

Спецпрокуратурата задържа киберизмамници, нанесли щети в размер на 1 млн. лева

02 Ноем. 2021
saudebusiness.com/

Хакери са източили над 100 000 лева от банковата сметка на търговско дружество на пловдивски бизнесмен, като проникнали в онлайн банкирането му, съобщиха днес от Окръжната прокуратура в Пловдив. Към наказателна отговорност са привлечени 43-годишният С.Я., 54-годишният К.М. и 49-годишният Х.К.

По делото е установено, че хакерите са блокирали т. нар. токен устройство, осигуряващо плащания в интернет. Парите били преведени на трети лица – получатели, които ги предали на обвиняемите. "От банковата сметка на дружеството са извършени 4 превода - един към Германия, два към физическо и юридическо лице в Шумен и един към неговата лична сметка", обясни началникът на Икономическа полиция - Пловдив Славчо Алексиев. Двама от задържаните са на свобода срещу парична гаранция от 5000 лв., а за сочения за организатор на схемата прокуратурата иска постоянен арест.

Специализираната прокуратура днес пък се похвали с обвинения спрямо две лица за участие в престъпен сговор, създаден с цел финансови облаги от компютърни измами. Те са били задържани в София при специализирана полицейска операция на ГДБОП. В хода на действията по разследването са претърсени три адреса, иззети са компютърни конфигурации, мобилни телефони и документи. Намерено и иззето е и неголямо количество канабис. Разпитани са множество свидетели, извършени са и разпознавания.

Установено е, че участниците в престъпния сговор са използвали зловреден софутер, с който заразявали стотици компютри в страната. Те разпращалии стотици хиляди фишинг съобщения от името на частни съдебни изпълнители, несъществуващи телекомуникационни компании, промоционални предложения от верига магазини за техника, фалшиви уведомления от НАП, КПКОНПИ, Агенция по вписванията, банки, призовки от КАТ и др. Към фишинг мейлите е бил прикачен файл с компютърен вирус, неразпознаваем от много антивирусни програми. Заразените компютри били свързани с ползван от обвиняемите сървър, който деактивиран и иззет от разследващите.

Така киберпрестъпниците си осигурявали достъп до всички данни в заразените компютри - лични и фирмени документи, пароли за достъп до онлайн банкиране, профили в пощи и социални мрежи. Средствата от сметките на пострадалите били прехвърляни по сметки на финансови мулета в страната, които ги изтегляли в брой и предавали на ръка на обвиняемите. За целта били използвани подменени СИМ карти на титулярите. Разследва се хипотезата, че за смяната на СИМ картите обвиненяемите са били подпомагани от служител на телекомуникационна компания, който ги е снабдявал с данните на реалния им притежател.

Според събраните до момента доказателства за малко повече от 2 години участниците в престъпния сговор са нанесли щети на три търговски дружества в размер на 1 млн. лв. Над 1 млн. лв. се очаква да достигнат доказаните вреди на десетките измамени физически лица.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата