Медия без
политическа реклама

Хората се страхуват да се жалват в МВР и прокуратура от схемата BETL

Необяснимо е, че и до момента няма повдигнати обвинения и арестувани

30 Дек. 2024

Хората се страхуват да се жалват официално в прокуратурата и МВР, че са измамени от схемата BETL, независимо от призивите на държавното обвинение и вътрешното министерство да го сторят. До този момент са известни само три жалби в прокуратурата и 34 сигнала в МВР, което на фона на оплакванията в социалните мрежи и телевизионния екран е твърде малко.

"Много хора се притесняват от обиди, нападки”, обяснява ситуацията Димитър Димитров, един от потърпевшите пред Нова тв. Друга причина да няма официални жалби била, че потърпевшите ще трябва да декларират парите, които са вложили в схемата. Той самият е подал жалба. „Направих го, защото съм длъжен”, казва той. Вече е разпитван.

Адвокат Цветомила Събинска пък обяви, че е подготвила колективна жалба. „Доколкото разбрах доста хора са се възползвали”, заяви тя, но даде да се разбере, че претенции могат да бъдат насочени, "ако се установи конкретна виновност на конкретен извършител".

Смята се, че около 80 млн. долара са превъртени за една година от BETL, а участвалите в схемата са били около 30 000 души, които са били заблудени, че могат да спечелят пари от зарядни станции за мобилни устройства в Китай. Предполага се, че организаторите на пирамидата може да са спечелили над 250 млн. долара, които са основно в криптовалута. 

Преди дни прокуратурата пусна указания към измамените от схемата BETL. Държавното обвинение направи това в специално съобщение., от което ставаше ясно, че се води разследване, и то от националното следствие. 

 "Във връзка с разследване на Националната следствена служба българските граждани, които са ощетени от дейността на компанията BETL, да изпратят на електронната поща на съответната окръжна прокуратура по местоживеене (за София – Софийска градска прокуратура), имейл, съдържащ следните данни – име и фамилия, данни за контакт (адрес, телефон за обратна връзка), както и паричната равностойност на вложените от тях в BETL средства в щатски долари или USDT (криптовалута)", написаха прокурорите. 

„Действително това е много нагла и измамна схема. Общо 34 сигнала са подадени“, каза преди дни в парламента служебният министър на вътрешните работи Атанас Илков за BETL Той посочи, че първата проверка по случая е направена през август. Тогава е имало данни, че става дума за пирамида. "След това са постъпили още няколко сигнала за подобна дейност, но никой не се е оплакал за нанесена материална щета", добави той.

"На 21 ноември постъпва нов сигнал от гражданин за потенциално измамна схема от регистрираното във Великобритания и предлагащо инвестиране в наем на зарядни станции в Азия дружеството BETL. С оглед на провеждане на всестранна проверка за изясняване на цялостната фактическа обстановка на евентуален измамен механизъм, са предприети съвместни действия на националната полиция и ГДБОП по изпълнение множество оперативно-издирвателни мероприятия", заяви още от парламентарната трибуна МВР-шефът.

Министърът добави, че била изискана информация от партньорски служби в чужбина предвид регистрацията на дружеството във Великобритания и данни, че същото оперира и в държави от Балканския полуостров.

Странното и необяснимото е, че и до момента няма данни за нито един арестуван или привлечен обвиняем, независимо че и МВР и прокуратурата твърдят, че става дума за измамна схема.

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

BETL