Медия без
политическа реклама

Христо Иванов препоръча на Корнелия Нинова да си направи реалити шоу

Конструкцията, която ИТН предлагаше, широко отваряше вратата към корупционни влияния, обяви съпредседателят на ДБ

31 Авг. 2021
Христо Иванов
БГНЕС
Христо Иванов

Надълго и нашироко съпредседателят на "Демократична България" Христо Иванов разкри представите си за това как да се прави политика в интервю пред bTV.

Политическите разговори

Особено той наблегна на начина, по който да се водят разговори между политическите формации и необходимостта понякога това да се прави извън полезрението на публиката. "Време е да изберем между представителна демокрация, в която се гласува все пак при някакви условия доверие на представителите, и представление. Ние от ДБ смятаме, че има срещи, които трябва да бъдат проведени така, че да позволяват да се кажат неща, хората да могат да обменят честни мнения извън ажиотажа, адреналина, истерията, които събужда в политиците присъствието на медиите. Никъде по света няма политика, която се прави само и ексклузивно пред камерите", изтъкна той.

Иванов оцени негативно призивите на лидера на БСП Корнелия Нинова за преговори пред медиите и ги определи като популизъм. "Ще ми е много интересно – нека оттук-нататък г-жа Нинова да тръгне с една камера, да прекарва целия си ден като в един реалити формат. Може пък да докаже, че това работи и да си сменим мнението", саркастично каза десният политик.

Преговори за мандат - когато има смисъл

Конкретно за отказаната от ДБ консултация с БСП за третия мандат, Иванов отново повтори тезата си, че този разговор е безпредметен, след като "Има такъв народ" е отказала подкрепата си.

"Ако това се промени, ние ще преоценим позицията си, но към момента това са реалностите ... Но нека никой не ни превръща в миманс на своите сценки на национална отговорност. Г-жа Нинова има право на това, но нека все пак не прекаляваме с вживяването в тези роли", заяви той. 

Коалицията е незаобиколима

Според съпредседателя на ДБ правенето на политика в многопартийни системи изисква най-често коалиция, която обаче у нас е била превърната в мръсна дума. Сега обаче връщането към коалиционната форма е наложително, защото българската политика се променяла.

"30 години досега винаги имаше един голям, който казва – аз спечелих изборите, почва да нарежда на останалите с голямата бухалка или големия черпак, в зависимост от това дали си ДПС или не, но винаги структурата на парламента беше един голям и доста по-малки", посочи той.

Ситуацията обаче вече е различна, напомни Иванов, особено сега, когато има 4 формации, които са много близки като електорално влияние. "Това е рецепта за разговор, за постигане на коалиционни споразумения с много ясно разписани срокове и ангажименти, както се прави в Германия и Холандия. Тази политика, ако ние се научим да я владеем, означава, че никой няма да концентрира много власт в себе си", размишляваше десният водач.

За ДПС и ИТН

Христо Иванов отрече да е говорил, че зад "Има такъв народ" стои "дългата ръка на ДПС". Но обясни, че вижда в предложенията на партията на Слави Трифонов слабости, които са полезни за ДПС.

"Конструкцията, която те изграждаха - един център, който е извън парламента, на едно канапе, който не говори с никого, но концентрира в себе си всички решения; обкръжен от една малка групичка сценаристи, с които доста трудно се разговаря; едно плаващо мнозиство, за което никой не поема ангажимент как ще се държи; и най-отпред стоят едни хора, които не са подготвени за ролята на министри, нямат най-често нищо общо с нещата, за които са номинирани да работят - тази конструкция създава широко отворена врата за корупционни влияния. Откъде ще дойдат те, това е втора тема, но ДПС са най-добрите в тази работа", описа той многословно съображенията си.

За срещата с Трифонов

Десният политик засегна и въпроса за личната си среща със Слави Трифонов. Той разказа, че шоуменът му е отправил покана на 7 август, на която е решил да се отзове, за да му обясни лично причините защо ДБ не го подкрепя – заради "безпрецедентно слабия му кабинет, парламентарната конфигурация, която беше отворена към корупционни влияния".

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата