Християнският свят празнува Великден - Възкресението на Исус Христос.
Пасха е празник на празниците и тържество на тържествата. Възкресение Христово въплъщава основната християнска догма - вярата във възкресението на праведниците в един по-хубав свят, който те ще наследят след земната си смърт и бъдещия Страшен съд.
Камбанен звън от катедралния храм "Св. Александър Невски" и всички църкви из страната в полунощ възвести Възкресението, а вярващите се поздравяват с "Христос воскресе!" и "Воистину воскресе!". Този поздрав християните ще отправят в следващите 40 дни - до Петдесетница.
"Вестта за Възкресението на Сина Божий е радост за човешкото сърце. Нашето свидетелство за Победителя на смъртта, разпнатия и възкръснал наш Господ и Спасител Иисус Христос, е свидетелство на радостта, на вярата и надеждата. А затова и проповедта ни за Христовото Възкресение е проповед за тържеството на живота - за победата, която е била удържана, заради нас, от нашия Бог и Творец, Който е Самият Живот и единствен Източник на живота. Който от любов сътвори света и човека и Който - отново в изява на Своята безпределна любов - стана и нашият Спасител от греха, тлението и смъртта (срв. Йоан. 3:16; 10:10). В Деня на Възкресението ние прославяме победата на Живота", се казва в патриаршеското и синодално послание за Възкресение Христово.
В него се отбелязва, че "вярата на Църквата в чудото на Възкресението е вяра, която се основава на лично свидетелство. Гласът на Църквата и до днес е гласът на жените-мироносици - тези първи свидетелки на Възкресението. Това е и гласът на светите апостоли, които в продължение на четиридесет дена след Пасха общуваха с възкръсналия Спасител и станаха „очевидци на Неговото величие“ (2 Петр. 1:16). Това е гласът на свети апостол Тома, който, след като се увери лично в истинността на Възкресението изповяда: „Господ мой и Бог мой!“ (Йоан. 20:28). Това е гласът на всички светии, които с Христовата благодат победиха в борбата с греха и станаха причастници на Христовото възкресение. Това е гласът на светата Църква, която и днес не престава да благовести и да проповядва Евангелието на царството Божие достъпно за всички човеци, чрез вярата във Възкръсналия Спасител и живот по Неговите заповеди".
"От въплъщението и до самия край земният живот на Богочовека Христа е изпълнение на божествения замисъл, за който свидетелства още на първите си страници светата Библия: „да сътворим човек по Наш образ, (и) по Наше подобие“ (Бит. 1:26). Божият образ, по който сме сътворени, не можеше да възходи към богоуподобяване, докато човекът, венецът на Божието творение, оставаше в плен на греха и смъртта. Тъкмо затова и Христос се въплъти и живя между нас - пълен „с благодат и истина“ (Йоан. 1:14), възприел увредената от греха наша природа - за да я обнови и прослави, та „ония, които Го приеха,… вярващите в Неговото име“ да могат „да станат чеда Божии“ (Йоан. 1:12) и участници в това обновление и преображение, което, съгласно Божието откровение, ние очакваме в реалността на новото творение и в тайнството на всеобщото възкресение", казват в посланието си българският патриарх и Софийски митрополот Даниил, и митрополитите от Светия синод.
"Нека радостта от вестта за Христовото Възкресение бъде неизменно с нас - както ни призовава и Сам Спасителят в светото Евангелие (срв. Мат. 28:9) и както нееднократно ни призовават и Неговите апостоли: „Радвайте се винаги в Господа, и пак ще кажа: радвайте се… Господ е близо“ (Фил. 4:4-5). Дори и в най-дълбока скръб, безнадеждност и отчаяние - радвайте се! Дори в моменти на съмнения и най-тежки изпитания - радвайте се! Дори изправени пред цялата привидна сила и всемогъщество на злото - радвайте се! Защото, както днес тържествено ликува Църквата, „Христос възкръсна от мъртвите, като със смърт смъртта потъпка и на тия, които са в гробовете, живот дарува“ (Тропар на Пасха).
Всесърдечно поздравяваме с празника на Христовото Възкресение всички верни чеда на светата ни Църква - в пределите на Родината ни и далеч от нея, с архипастирски благопожелания за мир и радост във Възкръсналия от мъртвите Христос Господ.
Богослужението в катедралата "Св.Александър Невски" бе възглавено от българския патриарх и Софийски митрополит Даниил. Благодатният огън бе пренесен с лития от Синодалната палата до катедралата.
Екипът на "Сега" поздравява читателите със светлия празник и пожелава здраве, вяра и благодат.