Медия без
политическа реклама

И Фандъкова, и Теменужка Петкова ще решават кризата в Перник

Прокуратурата пусна поредна доза удобни показания срещу Нено Димов

17 Яну. 2020Обновена
БГНЕС

И министърът на енергетика Теменужка Петкова, и столичният кмет Йорданка Фандъкова са включени в решаването на кризата в Перник. Това става ясно от официално правителствено съобщение. Премиерът Бойко Борисов свиква утре среща по проблема, в която ще се включат и министрите на околната среда и водите Емил Димитров и на икономиката Емил Караниколов. До този момент Петкова и Фандъкова изобщо не бяха лансирани като фигури за справяне с водната криза. Не ставя ясно как точно ще помага София.

Прокуратурата пусна поредна доза удобни показания срещу Нено Димов. Това стана с официално съобщение на сайта на държавното обвинение. Става дума за протоколите от показанията на зам.министрите на околната среда Красимир Живков и Атанаска Колева, както и на началника на отдел "Управление на риска от наводнения" в МОСВ Мая Дряновска, разпитани от специализираната прокуратура в качеството им на свидетели. Това ставало "в подкрепа на разбирането, че българските граждани имат право на информация по въпроси, които представляват за тях законен интерес".

В показанията на зам.министър Живков изрично е натъртено, че графикът за ползване на водния ресурс на всички комплексни и знамичи язовири, включително и на язовир Студена се утвърждава само от министъра. Съставя се проект за месечен график, който се внася при министъра за утвърждаване. Без той да го е подписал или утвърдил, този график не влиза в сила и не може да бъде изпълняван, казва в показанията си зам.министър Живков. "Цялата преписка се предоставя на министъра на околната среда и водите- Нено Димов и той решава дали да утвърди същия или да не го утвърждава или да се направят промени по него", обяснява той. И добавя: "Аз лично никога не съм присъствал в кабинета на министър Нено Димов, когато фактически е вземал решения и е утвърждавал тези месечни графици за водовземане от яз. “Студена”. Категорично министър Нено Димов никога е искал от мен да му дам мнение или становище, които да касаят месечните графици за водовземане на язовир “Студена".

"Месечните графици винаги са се утвърждавали от министъра Нено Димов, защото и по Закон и по Наредба това е правомощие на министъра, което той не е делегирал на мен никога", пише в показанията си и зам.министърката Атанаска Колева. 

Другите показания, които прокуратурата прави публични, са на началника на отдел "Управление на риска от наводнения" в МОСВ Мая Дряновска. В тях има две интересни твърдения. Едното е, че в края на ноември е установено, че на яз. "Студена" няма дори водомер и никой не знае какви количества изтичат от водоема. Пред проверяващите от басейнова дирекция, местните ВиК специалисти обяснили, че кранът бил под наем, но собственикът си го поискал и устройството било демонтирано. За това нарушение е съставен акт за административно нарушение на длъжностното лице, представляващо ВиК-Перник.

Другото твърдение е, че след Нова година Дряновска получила обаждане на стационарния си телефон от непознат мъж, който се представил за директор на "Стомана Индъстри". Той й обяснил, че към нея го насочил министърът, и  поискал да се разреши заводът да взема вода от яз. "Студена". "Този човек бе много любезен, аз категорично отказах да му бъде разрешено да получат вода за промишлени цели. Този човек ми каза, че очаквал такъв отговор и приключихме разговора. На следващия ден този човек бе в телевизия и постави същите въпроси и искания, след което в нашата дирекция се получиха писма от телевизията, на които ние отговорихме по същия начин", твърди Дряновска пред прокуратурата. Тя не е познава собствениците на "Стомана" или пернишката "Топлофикация" и не е общувала с тях.

Зам.министър Живков също се спира на въпросните дружества. "Искам да посоча, че аз лично никога не съм комуникирал с управителите или собствениците на "Стомана Индъстри" или "Топлофикация" – Перник. Зная, че "Стомана" е собственост на някакви гърци, а "Топлофикация" е на г-н Христо Ковачки. Не съм имал с него нито официални, нито неофициални комуникации, не съм говорил и по телефон с него, но тук е мястото да посоча, че той е идвал в МОСВ. Не зная по каква тема и при кого е бил", казва зам.министърът пред прокурорите.

Прокуратуратурата е направила публична и приложена по делото справка за Заповед на ВиК Перник, свързана с цените за услугите на водното дружество. За пореден път обаче не става ясно каква е точно връзката на арестувания вече бивш екоминистър с определянето и контрола на цените на водоснабдителните и канализационни услуги на самостоятелно дружество като ВиК-Перник. То е свързано с МРРБ, а цените се определят от КЕВР.

 

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата