Неуредиците, свързани с извънредните мерки на правителството заради COVID-19, не подминаха и детските градини, които трябва да работят в услуга на семействата на медици. Миналата седмица доста общини обявиха, че ще оставят някои от забавачниците отворени, за да се помага на родителите лекари. В София и Бургас услугата би трябвало да стартира още утре. Възниква обаче въпросът как ще се случи всичко това, след като градините са затворени със заповед на здравния министър Костадин Ангелов без изключения.
Пръв за проблема глас нададе плевенският кмет Георг Спартански. "На какво правно основание да се оставят отворени градини? Кметовете, били те на София или Бургас, нямат право да дописват заповеди на министъра! Ако градини там ще работят, то ще е в пряко нарушение на министерската заповед. Аз лично съм "за" медиците да получат подкрепа. Против съм обаче нещата пак да се правят, без да са обмислени - хаотично, да се противопоставят едни съсловия на други, да се задават въпроси защо за тези може, за онези не може", написа той в социалните мрежи. Според него не бива централната власт да прави нещата така, че да предполагат разнопосочно прилагане. Спартански бе и саркастичен: "Още помня как в извънредното положение през пролетта, при липса на единни и координирани мерки и разписани правила за действие, мои колеги разпореждаха на моменти екзотични изпълнения като ръсене със селскостопански самолет с цел дезинфекция". Накрая той призова здравния министър или да си допише заповедта, давайки възможност на кметовете да определят работещи градини по изключение, или просто всички да спазват забраните. "Обратното значи просто хаос!", декларира Спартански. На любопитен въпрос в социалните мрежи какво би се случило, ако просто наруши заповедта, Спартански отвръща, че тогава държавата може да го съди за излагане на риск живота и здравето на хората.
За капана се усети и кърджалийският кмет Хасан Азис. В петък той реши да прати специално писмо до Ангелов, в което поиска да се разреши отваряне на дежурна градина за децата на работещите в МБАЛ „Д-р Атанас Дафовски“ и в Центъра за спешна медицинска помощ. Ако бъде дадена зелена светлина, и в Кърджали заведението ще заработи от утре. Община Пловдив също прати запитване до здравния министър.
НАМЕРЕНИЯ
Варна, Шумен, Перник и Ямбол са само част от другите градове, което обявиха, че градини или яслени групи ще поемат децата на работещите медици. В същите заведения Бургас обмисля да обгрижва и малчугани до 3. клас.
ПРОТИВОРЕЧИЯ
То този момент заповедта на здравния министър показа редица неясноти. Оказа се например, че са затворени само спортните зали към фитнес центровете, а всички останали - йога студия, зали за катерене и пр., могат да работят. Така някои прекратиха заниманията, но други ги продължават, включително за деца, въпреки че груповите занимания за тях са забранени.
По същия начин има противоречие и със затварянето на културните институти - от тях работят само театрите, като министърът на здравеопазването обясни, че там публиката е статична и има контрол на спазването на дистанция, но същото може да се каже и за симфоничните зали и кината. Музеите ни пък нямат навалици и без COVID-19, така че там също потокът от хора може да се контролира.
Докато музеите не работят, властите оставиха отворени големите магазини от типа на "Джъмбо", където в последните дни има огромно струпване на хора. Работят и всички останали магазини, но пък са затворени магазини от същия тип в моловете. Поради тази причина ИКЕА София работи, но ИКЕА Варна - не, тъй като е в прилежаща на мол зала.
На фона на всичките тези ограничения, властите оставиха и възможността за групови събирания на хора до 15 души.