Медия без
политическа реклама

Кораб заседна след ремонт на ремонта на варненски порт

Екшънът с "Карантината" не свършва

27 Апр. 2023Обновена
Кадър от екшъна днес.
Скрийншот Меритаймбг
Кадър от екшъна днес.

Екшън на варненско рибарско пристанище имаше днес. Риболовен кораб заседна на входа му, наложи се друг да го изтегля. Става дума за порт "Карантината", който трябваше да бъде една от гордостите на Варна, след като бе изграден с европейски и бюджетни милиони. Но от близо три години стои почти неизползваем, защото малко след приключването на дейностите входът му се затлачи с наноси, единствено малки съдове могат да преодоляват плитчините. Тази пролет община Варна стартира драгиране. И тъй като проектът преди три години бе за реконструкция и модернизация, сегашната дейност се оказа ремонт на ремонта. Днес кораб "Барбун" заседна на влизане именно в прокопаното наново пространство.

В официално съобщение на община Варна, която чрез фирмата "Общински паркинги и синя зона" държи обекта, се казва, че в „Карантината“ могат да влизат кораби с газене до 1,5 м. Вчера на „Барбун“ е бил отказан достъп, тъй като плавателният съд гази над 2,10 м. "Ние предупредихме капитана още вчера, че прави глупости и ще заседне. Самият кораб гази 2,10 метра, но реално гази повече, защото има допълнително оборудване на него. Тази сутрин се чух с капитана и видях, че корабът пристига към пристанището и му казах: Ако влезеш на територията на пристанището, това е на твоя отговорност", заяви пред БНР шефът на общинската фирма Младен Иванов. Специализираният сайт maritime.bg обаче изказа версията, че на корабособственика е била подадена информация за газене до 2.5 - 2.6 метра.

От съобщението на общината става ясно още, че ремонта на ремонта е завършил. "На 18 април дейностите по възстановяване на проектните дълбочини на пристанище „Карантината“ са приключени. Извършен е т. нар. промер – замерване на дълбочините на акваторията, които отговарят на проекта", се казва в изявлението. Така излиза, че максималната дълбочина остава 1,5 метра.

Преди няколко дни във Варна се проведе протест на рибари заради невъзможността да упражняват дейност при цялостната лоша инфраструктура. А специално за сагата с "Карантината" отдавна са сезирани европейски институции. 

 

"ЗА ПРОБЛЕМА С НАНОСИТЕ СЕ ЗНАЕШЕ"

Оказа се, че собственик на "Барбун" е Емил Милев, председател на рибарското сдружение "Черноморски изгрев". По-късно през деня, отново пред БНР, той разясни ситуацията: "Пристанището беше удълбочено и бе върнато към проектните дълбочини. Картата, която получихме, показа, че корабът може да влезе. Направихме днес опит с надеждата, че ще има къде да застанат нашите кораби. Но неуспешен, за което съжаляваме. Дали днес е имало отлив или наноси, събрани за една седмица - може би ще се докаже, ако има разследване". И коментира удачно ли е въобще мястото за пристанище: "По принцип мястото е удачно от икономическа гледна точка - малки преходи, малки разходи за корабособствениците. Като място е идеално. Но проблемът с наносите се знаеше още от самото му проектиране. Тогава не се взе под внимание мнението на рибарите, че две греди, сложени в плажа, след два дни са затрупани от пясъка. Грешка в проектирането - ако има вал или защитна стена западно, където се завърта течението, пристанището ще може да се използва". Милев припомни, че в момента варненските рибари практически нямат пристанище, поради което и протестираха. "От двете, които оперира Община Варна - "Карантината" и "Аспарухово", едното е невъзможно да се използва заради дълбочината, а за второто чакаме авариен спешен ремонт, за който бюрокрацията е огромна. Общината прави всичко възможно да го ремонтира, искрено се надяваме скоро да можем да го използваме и да си разтоварваме уловите", каза той.

Последвайте ни и в google news бутон