Медия без
политическа реклама

Лозан Панов призова за ограничаване на властта на главния прокурор

Председателят на ВКС разговаря с президента за промени в конституцията

12 Март 2020Обновена
Президентство

Председателят на Върховния касационен съд Лозан Панов призова за конституционни промени в частта за правомощията на главния прокурор. По негови думи към момента властта на шефа на държавното обвинение е безгранична, предаде "Де факто".

Панов изрази това мнение след срещата си държавния глава Румен Радев. Разговорът между двамата е бил в рамките на инициирания от президента широк дебат за необходимостта от промени в Конституцията, съобщава президентският прессекретариат.

По време на срещата били обсъдени конституционният модел на съдебната власт, статутът и функциите на Висшия съдебен съвет (ВСС), възможностите за въвеждане на индивидуалната конституционна жалба. Освен за правомощията на главния прокурор, председателят на ВКС е настоял и за конституционен запис, който да обяви съда за център на третата власт. По негови думи е налице дисбаланс, а всяка дума на обвинител №1 отеква и във Висшия съдебен съвет. Освен това всички законови промени, които се правят, засилват властта на главния прокурор.

Председателят на ВКС е категоричен, че прехвърлянето на контрола над главния прокурор към Инспектората към ВСС няма да реши проблема. Той даде пример с „ЦУМгейт“, по който Инспекторатът не реши нищо, понеже нямало „независим“ свидетел. Той даде пример с „ЦУМгейт“, по който Инспекторатът не реши нищо, понеже нямало „независим“ свидетел.

Смисълът на консултациите, които започнах, е да се състои диалог и да бъдат представени различните гледни точки, за да бъдат засилени гаранциите за защита правата на гражданите, заяви президентът Румен Радев по време на срещата.

От президентството припомниха, че държавният глава е провел вече срещи с председателя на Върховния административен съд Георги Чолаков, с представляващия ВСС Боян Магдалинчев и членове на Съвета, както и с главния инспектор в Инспектората към ВСС Теодора Точкова. Инициираният широк дебат за необходимостта от промени в Конституцията започна с консултации с представители на академичната общност и с неправителствени организации.

Предстоят срещи с ръководители на други институции в съдебната власт, както и с парламентарно представени политически сили

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата