Медия без
политическа реклама

"Маркет линкс": ГЕРБ - 23%, ПП - 16%, а ИТН пада под 10%

Според социологическото изследване БСП и ДПС са с минимална разлика

09 Ноем. 2021Обновена

По-малко от седмица преди парламентарните избори на 14 ноември коалицията ГЕРБ-СДС е водеща с 23 процента, а втора е формацията на Кирил Петков и Асен Василев - "Продължаваме промяната", с малко над 16%. БСП се очертава да бъде трета политическа сила с 12.1 на сто подкрепа, а ДПС е след нея с малко над 11 процента. "Демократична България" събира 10.5 на сто. "Има такъв народ" на Слави Трифонов е на шеста позиция с подкрепа около 10 процента. Това сочат данните от социологическо проучване, финансирано и реализирано съвместно от bTV и Маркет линкс, проведено сред 1112 лица над 18 г. в страната в периода 02–07 ноември 2021 г. по методите на пряко-лично интервю и онлайн анкета.

На ръба за влизане в новия парламент остават "Изправи се! БГ. Ние идваме" с 4.1%. Под тях са "Възраждане" с 3 % и ВМРО с 1.2%.

Президентските избори вероятно ще се решат на втори тур, сочи още изследването на "Маркет линкс" и bTV.

Сред решилите да гласуват Румен Радев събира подкрепа от 46.7 на сто. Това е разлика от повече от 20 пункта пред втория. Подкрепеният от ГЕРБ-СДС Анастас Герджиков получава 25.6 процента.

Кандидатът на ДПС Мустафа Карадайъ е трети с 10.3 процента, а председателят на ВКС Лозан Панов (подкрепен от "Демократична България") има подкрепата на 7.7 процента.

Решаваща за президентския вот е и активността. Пред социолозите твърда убеденост, че ще гласуват изразяват мнозинството от българите – почти 60 на сто. Други 19 процента заявяват, че вероятно ще го направят. Почти 5% от гласуващите не са избрали своя кандидат и така е възможно пренареждане.

ПАРТИЙНО ЯДРО

"За парламентарния вот ГЕРБ-СДС се очертава като категоричен победител, имаме възстановяване известно на ГЕРБ, а резултатът може да се измени с плюс минус процент и половина, но много нагоре няма накъде", коментира във вторник сутрин пред bTV социологът от "Маркет линкс" Добромир Живков. Може би са постигнали максимални проценти, допълни той.

Според него при "Продължаваме промяната" има отражение на казуса с двойното гражданство на Кирил Петков, но се очаква и да има промяна на резултата с два-три процента нагоре или надолу при вота в неделя. При тях се оформя партийно ядро, добави социологът.

Живков посочи още, че по отношение на резултата за БСП няма значителна промяна от вота през юли, а ДПС имат ръст за сметка вероятно на кандидатурата за президент на Мустафа Карадайъ.

Според Живков на тези избори ще е добро постижение да имаме 52% активност.

"Влиянието на COVID кризата върху електоралните нагласи може да се види в около 6%, които са ги променили по отношение на президентския вот. Тук може да се направи връзката с динамиката на низходящия тренд  макар и не много силно изразен в подкрепата за президента Радев", смята социологът.

В началото на ноември ГЕРБ-СДС има най-висока електорална тежест и запазва позицията си на първа политическа сила. Коалицията разширява влиянието си сред хората на възраст между 30 и 60 години и сред жителите на градовете извън столицата.

 

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата