За пръв път партията "Има такъв народ" е посочен като първа политическа сила в социологическо проучване. В национално представително проучване на агенция "Медиана" за нагласите сред обществото преди предстоящите парламентарните избори на 11 юли партията на лидера Слави Трифонов изпреварва, при това с около 3%, останалите опоненти.
На въпрос "А ако днес, сега имаше парламентарни избори, за кого бихте гласували?" са участвали 1008 респонденти. От тях 24% посочват, че ще гласуват за "Има такъв народ". Коалицията ГЕРБ - СДС тук е втора политическа сила (21,4%), с минимална преднина пред "БСП за България" (21,3%). Следват ДПС (11,2%), "Демократична България" (7,2%), "Изправи се! Мутри вън!" (6,9%), "Българските патриоти" (5,1%), "Възраждане" (1,5%) и др. Това, според "Медиана", очертава парламент със седем партии и коалиции.
"Избирателите на "Има такъв народ" са най-неустойчивата и мобилна маса от избиратели въобще. Една трета от тях са млади хора до 30 години, близо 60 % планират да ходят на море. Трудно е да се прогнозира доколко Слави Трифонов ще успее да ги привлече пред урните през юли и дали няма да предпочетат нещо по-приятно", посочва още агенцията. В същото време, въпреки летния сезон, се очаква дори засилена избирателна активност. "Независимо от летния сезон, може да се очаква повишаване на изборната активност. Данните показват значително повишаване на декларативната готовност да се участва в изборите. Можем да очакваме приблизително 3.5 – 3.6 млн. избиратели пред урните", твърдят от агенцията. Висок е процентът (32%) на анкетираните, които считат, че ГЕРБ има шанс да се върне на власт след изборите. По-голямата част от хората (38%) обаче не вярват това да се случи, а 30% не могат да преценят.
Президентът Румен Радев убедително води с (56%) като най-харесван политик. Следват Мая Манолова (30%), Слави Трифонов (29%), а бившият премиер Бойко Борисов е едва четвърти (26%). По-нататък са Корнелия Нинова (25%), Христо Иванов (20%) и др.
Прави впечатление и одобрението за работата на служебното правителство - решенията му се приемат положително от 45% от анкетираните. Други 27% са по-скоро разочаровани.
Проучването е неблагоприятно за главния прокурор Иван Гешев. Едва 13% считат, че той работи добре, а внушителните 52% са на мнение, че той не работи добре и трябва да бъде сменен.
-------
Изследването е проведено в периода 10-15 юни 2021 г. с 1008 човека (18+ години) чрез пряко стандартизирано интервю и е представително за пълнолетното население на страната. Проучването е изследователски проект на агенция МЕДИАНА и е реализирано със собствени средства.