Министърът на регионалното развитие Гроздан Караджов е освободил Десислава Христова от съвета на директорите на "Автомагистрали". Държавното предприятие се тресе от скандали в последните три години, след като стана ясно, че е било използвано като диспечер на огромни бюджетни средства, които са били пренасочвани към частни фирми, включително и кухи дружества. "Сега" разкри детайли от голямото претакане в серия публикации.
Христова бе в борда на "Автомагистрали" по времето на кабинета "Борисов". В началото на 2020 г. тогавашният ресорен министър Петя Аврамова отстрани директорката, без да съобщи мотиви. При първото служебно правителство новият министър Виолета Комитова върна Десислава Христова в ръководството и я направи изпълнителен директор. Междувременно след силен обществен натиск прокуратурата започна разследване за безобразията около магистрала "Хемус" и инхаус поръчките, възлагани на фирмата "Автомагистрали" без конкурси. МВР, ръководено от Бойко Рашков, започна паралелно работа и направи серия разкрития, вкл. и че десетки милиони, дадени за пътно строителство, са били изнасяни от банка с чували по времето на кабинета "Борисов" и са поели в неизвестни посоки.
В съобщението на МРРБ за освобождаването на Десислава Христова от днес не са посочени мотиви. От министерството уточняват, че първо ще изчакат промяната в борда да бъде вписана в Търговския регистър и тогава ще обяснят какви са причините.
В днешното си разследване "Сега" разказва за предисторията на инхаус процедурите, за които "Автомагистрали" получи на два пъти по 1.3 млрд лева от бюджетните излишъци за 2018 и 2019 г.
През 2018 г. именно Десислава Христова като член на борда предлага дружеството да разгърне дейността си, като си намери частни партньори, става ясно от документи, с които "Сега" разполага. Малко по-късно държавното предприятие получава без конкурс задачата да довърши магистрала "Хемус", въпреки че няма капацитет за такова мащабно строителство, и сключва договори с "помощници", въпреки че законът не позволява в инхаус поръчки да се включват подизпълнители.
.„Аз не съм мозъкът на операцията. Ние трябваше да се развиваме, защото идеите бяха такива. Но по това време никой не беше и помислял за инхаус. Това, което ние предприехме, няма нищо общо с това, което се случи после“, коментира Десислава Христова пред "Свободна Европа", като посочва, че не знае какви са мотивите за отстраняването й.