Медия без
политическа реклама

Москва изпраща нов предстоятел, който да отвори Руската църква

Правосъдният министър зове за спешни мерки и нарича затварянето на храма недопустимо и каноническо самоуправство.

04 Окт. 2023
БНТ

Руският патриарх Кирил ще изпрати нов предстоятел на Руската църква в София, става ясно от съобщение на сайта на Московската патриаршия, цитирано от БНТ.

Уверението за това е дадено на българския патриарх Неофит лично от московския патриарх. В писмото на Кирил е отправена и молба за оказване на съдействие на новия предстоятел и свещенослужителите в храма.

Българските свещеници, благословени лично от патриарх Неофит да служат в храма, обясниха, че са запознати с позицията и очакват в следващите дни църквата да отвори.

В писмото си московският патриарх изразява увереност, че "политическите сили, зад които стои врагът на човешкия род, няма да успеят да разрушат вековните връзки, които са в основата на сътрудничеството на Руската и Българската православни църкви".

На 21 септември Руската църква "Николай Мирликийски" в София бе затворена от руското посолство, след като предстоятелят ѝ архимандрит Васиан Змеев и още двама руски свещеници бяха експулсирани от България заради заплаха за националната сигурност..

Може би трябва да се вземат държавни мерки. Това пък обяви в официалния си профил във Фейсбук министърът на правосъдието Атанас Славов във връзка със затварянето на храма "Св. Николай Мирликийски".

"Недопустимо е руската държава в лицето на посланик Митрофанова да затваря църква и то под юрисдикцията на българския патриарх и Българската православна църква, като по този начин не позволява на всички нас да отправяме нашите молитви и не ни позволява да се покланяме на мощите на Св. Серафим Софийски Чудотворец", посочи министърът.

"Това е каноническо самоуправство. И може би трябва да се вземат държавни мерки", допълни Славов.

Светият Синод на БПЦ реши, че не е в неговите компетенции отварянето на Руската Църква - храма-подворие "Св. Николай Мирликийски Чудотворец" в София.

От изявлението на правосъдния министър не става ясно какви мерки може да предприеме държавата в случая, за да отвори църквата, която бе заключена от руското посолство, което твърди, че е собственик и на земята, и на сградата.

Ден по-рано Светият Синод на БПЦ реши, че не е в неговите компетенции отварянето на Руската Църква - храма-подворие "Св. Николай Мирликийски Чудотворец" в София. Синодът обяви, че подкрепя напълно писмото и действията на патриарх Неофит в качеството му на Софийски митрополит по отношение на храма и изпращането на писмото до Московския и на цяла Русия патриарх Кирил.

Синодът на практика е оставил по-нататъшното решение на проблема с църквата в ръцете на канонично-правната комисия, която тепърва трябва "да проучи и анализира уставите за функциониране на подворията в София и Москва".

За всички тези решения е имало едно особено мнение и то е било на Видинския митрополит Даниил.

Бойко Борисов от ГЕРБ-СДС, Кирил Петков и Ивайло Мирчев от ПП-ДБ и Делян Пеевски от ДПС подадоха сигнал до временния главен прокурор Борислав Сарафов заради храма "Св. Николай Мирликийски".

"СЕГА" ПРИПОМНЯ:

Руската църква в центъра на София беше заключена от руското посолство, след като ДАНС експулсира трима свещеници - предстоятелят на Руската православна църква в София архимандрит Васиан, който е руснак, както и двама свещеници, които са граждани на Беларус. Според ДАНС тримата са експулсирани заради дейност, насочена срещу националната сигурност и интереси на България. "Придобити са данни за действия на посочените лица, свързани с реализацията на различни елементи от хибридната стратегия на Руската Федерация за целенасочено оказване на въздействие върху обществено-политическите процеси в Република България в полза на руските геополитически интереси", обясняваше съобщението на 21 септември.

Патриарх Неофит назначи български свещеници, които да възстановят богослужението в храма, но очевидно те нямат достъп до него.

Няколко дни по-късно Бойко Борисов от ГЕРБ-СДС, Кирил Петков и Ивайло Мирчев от ПП-ДБ и Делян Пеевски от ДПС подадоха сигнал до изпълняващия функциите главен прокурор Борислав Сарафов с искане прокуратурата да провери чия е църквата.

Софийската градска прокуратура образува проверка и я възложи на ДАНС. Контраразузнаването ще трябва да установи собствеността и правото на ползване както на църквата, така и на земята. Прокуратурата не може да се произнесе кой има право да извърша религиозни обреди в църквата. Проверката ще касае само собствеността, като ще се установява дали има извършено престъпление при прехвърлянето ѝ и издаването на акта през 1997 г.", посочи зам.-градският прокурор на София Христо Кръстев на брифинг пред журналисти. 

От прокуратурата обясниха, че ще изискат доклада на ДАНС, въз основа на който бяха изгонени руските свещеници. 

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата