България е надежден съюзник в НАТО и който твърди обратното казва неистини. Това написа в пост във Фейсбук българският военен министър Драгомир Заков." Ако някой твърди, че сигурността на България е гарантирана самостоятелно и с формално членство, базирано на опортюнизъм - това е груба манипулация и въвежда българските граждани в заблуждение", добавя още той.
Заков пише и, че най-надеждната защита за сигурността, суверенитета и териториалната цялост на страната е членството в НАТО и ЕС. "Там, където винаги можем да разчитаме на нашите съюзници и партньори!", заявява той.
Военният министър не обяснява какво го е накарало да напише поста в социалната мрежа, но от две изречения може да да се предположи, че е заради появилите се твърдения от бивши военни министри, с които те допускат, че САЩ може да забавят доставката на F-16 за България не заради ковид, а заради това че имат притеснения от издаване на тайни. Както и за появилите се твърдения в нидерландската преса, че е имало предложение към нидерландски пилот у нас да даде информация за F-35.
Два пъти Конгресът в САЩ гласува България да получи F 16, т.е. България е надежден съюзник и стратегически партньор, вкл. при опазването на класифицирана информация, пише Заков във Фесбук. Отделно казва: "Благодарни сме на Нидерландия за помощта за охрана на въздушното пространство".
Ден по-рано се появи информацията, че нидерландски пилот на F-35 в България вече е получил предложение да сподели информация за изтребителите. Това твърди нидерландският сайт „Нов вестник Ротердам“ в репортаж за мисията на изтребителите в България, цитиран от БНР.
Материалът цитира изказване на командира на Военновъздушните сили на Нидерландия ген.-лейт. Денис Лаут, според когото още в началото на мисията нидерландските пилоти е трябвало да предадат личните си телефони, "за да предотвратят изтичането на лична информация и изнудване". А за предаването на информация за изтребителите е било предложено заплащане, посочва изданието, без да уточнява повече подробности.
В статията се разказва за политическата чувствителност, с която се отнася България към Русия, за последните дебати около руския посланик у нас, условието на БСП за напускане на коалицията при военна помощ за Украйна, дори и дебата за премахване на паметника на съветската армия.
Авторът на статията отбелязва липсата на ясно дефиниране на Русия като агресор в Украйна дори и в речта на българския началник на отбраната адмирал Емил Ефтимов от миналия четвъртък, когато започна съвместна мисия с българските ВВС.
F-35 са самолети от последно пето поколение и 4 от тях остават в България до края на май, за да засилят охраната на източния фланг на НАТО. Според решението на правителството ни – броят им може да стигне до 8.
Във вторник стана известно, че Министерството на отбраната ще прави проверка заради информацията на нидерландски сайт, че е била искана информация срещу заплащане за нидерландските F-35, които са на "Граф Игнатиево". При нито една съюзническа мисия в България не е имало сигнал за подобни нарушения, посочват от министерството, цитирани от БНР. "Ние не можем да допуснем да бъде хвърляна сянка на съмнение върху нашата способностда поддържаме доверени съюзнически отношения. При нито една съюзническа мисия в България не е имало сигнал за подобни нарушения. Въпреки това компетентните органи извършват необходимата проверка. България може да гарантира своята сигурност само в рамките на НАТО. Благодарни сме на всички наши съюзници, които оказват подкрепа в гарантирането на сигурността на страната и на българските граждани", добавят от военното ни министерство.
"Сега" припомня:
Четири самолета F-35 бяха пребазирани на 6 април от Кралство Нидерландия в Република България за предстоящото изпълнение на мисия по усилена съвместна охрана на въздушното ни пространство. Това е ярко доказателство за ангажираността на нашите съюзници от Нидерландия към сигурността на Югоизточния фланг на НАТО и към охраната на въздушното пространство на нашата страна. Това заяви само преди 4 дни в 3-та авиобаза в Граф Игнатиево началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов в медийния ден за съвместното изпълнение на задачи по усилена охрана на въздушното пространство (Air Policing). На събитието присъстваха извънредният и пълномощен посланик на Кралство Нидерландия в България Н. Пр. Симон ван дер Бург и командирът на Военновъздушните сили на Кралство Нидерландия генерал-лейтенант Денис Лаут.
„Мисията по усилен Air Policing се носи от няколко години в отговор на променената среда на сигурност по Източния флаг на НАТО. Алиансът непрекъснато се адаптира, адаптират се и колективните механизми за сигурност“, посочи адмирал Емил Ефтимов. Той припомни, че българските Военновъздушни сили вече са изпълнявали успешно задачи по съвместна охрана на въздушното пространство със сили и средства от военновъздушните сили на САЩ и Италия, а в началото на тази година - със своите колеги от Кралство Испания. Според адмирал Емил Ефтимов развръщането на пето поколение самолет още по-ярко демонстрира решимостта на нашите съюзници да бъдат до нас в критичен момент.
Адмирал Емил Ефтимов благодари на началника на отбраната на Нидерландия генерал Оно Айхелсайм, както и на командира на Кралските Военновъздушни сили ген.-лейт. Денис Лаут, за поетия ангажимент, за вложените усилия в организацията и подготовката и за отделения ресурс за изпълнение на тази задача. Началникът на отбраната благодари и на командването и личния състав на авиобаза „Граф Игнатиево“ за организацията, подготовката и съвместното носене на бойното дежурство.
"Нидерландия е горда да бъде част от екипа по охрана на въздушното пространство. С четири изтребителя F-35 и около 100 души личен състав тук, в авиобаза "Граф Игнатиево", ние приемаме изпълнението на бойно дежурство в НАТО, работейки в тясно взаимодействие с нашите приятели и съюзници от българските ВВС". Това каза командирът на Военновъздушните сили на Кралство Нидерландия ген.-лейт. Денис Лаут, цитиран в официално съобщение на българското министерство на отбраната. Той изказа благодарност на българското правителство, на Министерството на отбраната и на авиобазата за изключителното домакинство. "Направихте всичко възможно, за да ни накарате да се почувстваме добре дошли и у дома си", каза генерал-лейтенант Денис Лаут
"Съвместните усилия на двете страни съюзници в НАТО са ясно послание към всеки агресор. Всички ние действаме като едно цяло. Ние трябва да помним, че докато стоим тук в този момент и сме свободни, народът на Украйна страда от агресията на Русия. Те трябва да бъдат в нашите мисли", посочи ген.-лейт. Денис Лаут.