Единодушно със 138 гласа “за“, нито един “против“ и нито един “въздържал се“ НС на БСП одобри коалиционното споразумение за съставяне на правителство. Това означава, че и вътрешната опозиция е подкрепила не само споразумението, но предложението Корнелия Нинова да е вицепремиер и министър на икономиката в бъдещия кабинет, доминиран от "Продължаваме промяната". БСП издига и Иван Иванов за министър на земеделието, Георги Гьоков – за социален министър, и Христо Проданов за министерството на туризма. И тримата са приближени до соцлидерката, както и няколко мандата народни представители.
Това не е първият опит на Иван Иванов да влезе в изпълнителната власт. През 2013 г. по време на кабинета "Орешарски" той бе назначен за съвсем кратко за зам.-министър на МВР. Пламен Орешарски, който също не се задържа много време на премиерския стол, го уволни по предложение на министър Цветлин Йовчев заради няколко медийни публикации, според които през 90-те години депутатът е работил за силовата групировка "СИК" в родния си Шумен.
Междувременно БСП се противопостави на иформацията, че Иванов е бил свързан със СИК. От там тази вечер разпространиха следната информация : Категорично се противопоставяме на опитите да бъде компрометирано името на Иван Иванов, номиниран за министър на земеделието. Изнесената информация не е вярна. Иван Иванов никога не е бил управител на клон на цитираната групировка. В посоченото в публикациите време е бил студент в СУ "Свети Климент Охридски". За да се издържа като студент, е продавал застраховки, но това по никакъв начин не го свързва с управление във фирма "Секюрити Иншурънс Къмпани" или връзки с организирана престъпност. През годините се е доказал като изключително честен и неподкупен човек.
Заради непримиримите му позиции срещу корумпираното управление на ГЕРБ неведнъж са правени опити да бъде притискан и сплашван чрез проверки на МВР, ДАНС, НАП, като нито една от тях не откри каквито и да било нередности.
Иван Иванов в продължение на 8 години е член и заместник-председател на комисията по вътрешна сигурност и обществен ред в Народното събрание. В комисията по европейски въпроси и европейските фондове е от 2013 г. Притежава необходимата експертиза за контрол на средствата по оперативни програми включително в Министерство на земеделието и Държавен фонд "Земеделие". Зад атаките към Иван Иванов съзираме скрити интереси, желаещи да запазят статуквото, свързано с ограбването на държавни и европейски ресурси."
СПОРАЗУМЕНИЕТО
Предвижда се в бъдещото правителство да има петима вицепремиери. Към споразумението има и политическа програма с 18 приложения по различни сектори.
Според текста, който пленумът одобри, Агенцията за безопасност на храните и Агенцията по горите преминават от земеделското министерство към премиера, а агенцията за одита на средствата от еврофондовете към това ведомство към финансовия министър.
ТЕЖКО УПРАВЛЕНИЕ
"Нямаме коалиционното споразумение, а протокол от срещите. С очакване съм БСП да защити своите позиции, защото винаги съм се страхувал да не изглеждаме като ВМРО в управлението на ГЕРБ", коментира пред репортери един от опонентите на Нинова - Кирил Добрев, на влизане на заседанието. "Партията ми е важна. Подкрепям Нинова за всеки държавен пост, бих гласувал за всичко, което я удовлетворява, стига да остави партията на мира и без интриги, спокойно да можем да я укрепим", допълни той.
"Това ще бъде тежко управление - и за правителството, и за БСП. Става дума за ляво-дясна коалиция, която обикновено убива левите партии. Надявам се БСП да се справи", коментира друг критик на лидера на лидера в оставка - Антон Кутев. По думите му "няма лошо Нинова да е вицепремиер, въпросът е какво очаква партията. Нинова не трябва да е председател на партията, но може да е вицепремиер".