Медия без
политическа реклама

НОЩ: Заразените се увеличават, но ситуацията е под контрол

Шуменската болница спря плановите операции заради положителни проби на персонала

01 Окт. 2020Обновена
Брифинг на Националния оперативен щаб

Брифинг на Националния оперативен щаб за ситуацията с разпространението на коронавируса у нас

Posted by bTV Новините on Wednesday, September 30, 2020

Има тенденция за повишаване на заболеваемостта, но системата е готова да посрещне нова вълна. Затягане на мерки не се планира, но се следят ежедневно 23 показателя за пандемията. Не може да има общ алгоритъм, който да включва тези показатели и да е еднакъв за всички области и за цялата страна като цяло, ще се действа на областно ниво. Това съобщи здравният министър проф. Костадин Ангелов на първия брифинг на националния оперативен щаб след началото на лятото. Той обаче добави, че са почти готови указания към МОН при какви прагове на областно ниво ще се предприемат мерки по отношение на училищата.

За страната към настоящия момент са определени общо 8415 болнични легла с Ковид-19, 7307 от тях са за пациенти в неусложнено състояние, а 1108 - за интензивно лечение. Заети са 10.5% от леглата за леки случаи и 4% от леглата в интензивните отделения, обяви здравният министър. Той очерта като проблем голямата умора сред здравните работници и многото заразени сред персонала. Общият брой на активните случаи сред тях към 30 септември е 227, на домашно лечение са 189, 36 са в лечебни заведения, двама са в интензивни структури.

Към 30 септември потвърдените случаи на Ковид-19 в училищата и детските градини са следните: 117 ученици, 12 деца в детски градини, 14 учители в детски градини, 72 учители в училища, 49 души непедагогически персонал в детските градини, 20 души непедагогически персонал в училищата.

В ЕС България е на 25-о място по заболеваемост и на осмо място по смъртност. От всички българи с положителен тест за коронавирус 20% имат симптоми, от тях 5% имат нужда от болнично лечение. След един сравнително спокоен септември, започна нова вълна на заболеваемост. При нас ръстът за седмица е 57%, обяви доц. Ангел Кунчев. На Балканите водеща е Черна гора, която е на второ място по заболеваемост в света след Израел. В момента ежедневно отчитаме 23 показателя, каза Кунчев по повод обвинения, че не работят с достатъчно меродавни данни. Дълго време задържахме приема в болница на около 700, а сега вече имаме над 800, което отразява тенденцията за постепенно повишаване на случаите, обясни той. Няма начин при една започваща вълна в Европа да отменим ограниченията, заключи Кунчев.

Ген. Венцислав Мутафчийски първоначално взе думата само по отношение на въоръжените сили - там все още е клъстерно разпространението на болестта и ситуацията е под контрол. Общият брой на заразените е 96, като сред тях са и 46 души медицински персонал от ВМА. Най-големите огнища бяха в едно поделение в Централна България - около 30 човека, 16 човека в Източна България, около София също имаше 20 човека в 2 поделения, които представляват около 10% от личния състав. Тези процеси са преодолени, докладва ген. Мутафчийски.

Моите наблюдения са, че поне 20% не носят маските си правилно, коментира ген. Мутафчийски. Той цитира изследвания, че носенето на предпазни маски е най-важната защита от заразяване. Маската трябва да се носи правилно и да се носи задължително в затворени помещения, посочи той.

Главният здравен инспектор опита да омаловажи анализа на Европейския център за превенция и контрол на заболяванията, който преди седмица ни постави в групата на най-рисковите държави. Той твърди, че това се е случило на база данните от август, а не на база по-спокойния септември. През август бяхме на второ място по смъртност в ЕС, а сега сме на осмо място. Анализът обаче не се аргументира точно с цитираните от Кунчев данни, а отбелязва, че в тези страни здравната система вече е под натиск, с висок брой хоспитализирани пациенти и високо ниво на умора сред здравните работници. Освен това в него се отбелязва, че в тази група страни подобренията в управлението на случаите и подкрепящото лечение не са достатъчни, за да се избегнат сериозни усложнения и смърт в голяма част от рисковите пациенти.

Защо у нас се стигна до такава смъртност при сравнително ниска заболеваемост предстои да се анализира, коментира главният здравен инспектор. "За да имате правилните изводи, трябва да анализирате голям брой данни, с които не разполагаме", обясни той. "Отчитаме редица фактори като възрастова структура на населението, обща заболеваемост от други заболявания, които допринасят за високата смъртност, и стигнем до това колко бързо стигат до болницата. Отчитаме, че всички тези фактори имат значение", коментира Кунчев. Той обясни, че му предстои среща с общопрактикуващите лекари, на която ще подчертае тяхната роля, защото "тези хора трябва да достигат до болниците достатъчно рано, за да бъдат лекувани".

ДОВЕРИЕ

С 10% за последните два месеца нараства делът на българите, които вярват на официалната информация за разпространението на коронавируса у нас – от 46% на 56%. Това сочат данни от национално представително изследване на социолозите от "Екзакта", проведено в периода 10-16 септември. Делът на невярващите обаче остава значим - 44 процента. По-доверчиви са жените, хората на възраст над 40 години, образованите респонденти и живеещите в столицата. Скептиците са по-често мъже, респонденти на възраст между 18 и 40 години, хора с ниско образование и роми.

86% от българите твърдят, че спазват препоръките на здравните власти за поддържане на социална дистанция, за носене на предпазни маски и за дезинфекция. 14% не се съобразяват с мерките, като сред тях има по-често мъже и млади хора на възраст до 30 г.

С 18% намаляват онези, според които здравната ситуация може да се опише като: „най-лошото вече е зад нас” (53% през юни и 35% през септември). В същото време обаче с 14% повече спрямо юни се оказват допускащите, че „най-лошото тепърва предстои” (от 13 на 27%). Най-много са неориентираните българи относно бъдещото разпространение на вируса у нас - 38%. При това техният дял расте с 4% за последните два месеца.

КРИЗА В ШУМЕН

Междувременно стана ясно, че положението в МБАЛ - Шумен е критично. Заради заразен персонал в хирургичното отделеие са спрени плановите операции. Болницата още в началото на пандемията алармира, че лекарите и сестрите недостигат. Сега 5 медицински сестри дадоха положителни проби, а преди това имаше и още носители. „Общо седем станаха специалистите по здравни грижи в това отделение, които са с положителни тестове“, заяви за БНР директорът Димитър Костов. Част от пациентите на отделението ще бъдат изписани, а други - долекувани в останалите звена на болницата. „Имаме спешна нужда както от медицински сестри, така и от лекари. Запознал съм екипа на РЗИ и областния управител със ситуацията“, каза още Костов.

Ключови думи:

COVID-19

АНКЕТА "СЕГА"

За кого ще гласувате на парламентарните избори на 9 юни?