Появи се трети свидетел на експлозиите в завода за фоейрверки край Гара Елин Пелин, при които загинаха четирима души.
Кирил Тодоров, чиято къща е първата по линията между Гара Елин Пелин и Елин Пелин, разказа тази сутрин пред бТВ за трагичните събития, разиграли се пред очите му. Неговият разказ опровергава хвалбите на властите, че са реагирали бързо и адекватно.
Във фаталния ден Кирил бил в София, когато притеснен приятел от селото Гара Елин Пелин му се обадил по телефона, че наблизо гори пожар.
"Той ми звънна към 18:17 ч., аз в 18:40 ч. вече бях на имота, а пожарът и фойерверките се виждаха от магистралата. Аз тръгвам с автомобил успоредно на главния път, карам през полето. По пътя обаче нямаше никой – нямаше полиция, нямаше линейки, това, предполагам, беше около 19 часа", спомня си Кирил. Според него по този полски път бързо и и лесно са можели да се придвижат към мястото на инцидента пожарни, линейки, полицейски коли.
„Складовете и Гара Елин Пелин не се делят от абсолютно нищо. Те са едно поле, което, ако тръгне да гори, съвсем спокойно може да стигне до селото. Час-два след началото на взривовете в полето нямаше никой. Имаше задръстване на моста, по който се преминава, не съм сигурен от адреналина дали имаше полиция – сигурно е имало. С много мои съседи стояхме и наблюдавахме пряко не на пътя, където бяха другите хора, а вътре в полето, точно перпендикулярно на пътя“, разказа очевидецът през бТВ.
Оказва се, че не охранителят, а именно Кирил Тодоров е успял да се доближи до складовете, открил е пострадалия доц. Петър Шишков, качил го е в колата си и го е закарал до най-близката линейка. Според него Шишков е бил в съзнание, макар и в тежко състояние. "След това завих от пътя и видях два черни обекта – предполагах какво са. Срещу мен имаше група пожарникари с маски – без автомобили, но пеша, минимум 4 души бяха. Двата черни обекта лежаха на земята, пожарникарите отидоха до тях – оказа се, че това са мъж и жена. Доцентът се изправи – той беше подвижен. Аз размених няколко приказки с пожарникарите, докато стоях в колата, и се разбрахме аз да закарам пострадалите донякъде . Доцентът се качи в колата, а дамата я изнесоха на носилка“, спомня си още Кирил Тодоров. „Продължих към главния път – там имаше минимум 2 линейки с 2 пожарни. Дамата от линейката ме пита дали има още ранени – аз й казах, че там има ранена жена и че само доцентът може да даде информация има ли още хора в опасната зона или не", казва той.
Младият мъж недоумява защо медицинският хеликоптер не се е отзовал по спешност и смята, че е било възможно при наистина бърза помощ доц. Шишков, който е бил тежко обгазен, да бъде спасен.
Кирил се обадил на приятели и съседи да дойдат с пожарогасители да помогнат в опасната зона. „Връщам се към моята къща след това, за да организирам нещо, след като няма никаква организация – няма военни, няма пожарна, никой няма там. Аз веднага звъннах на приятели да дойдат с пожарогасители, с лопати... Ако стигне огънят до нас и можем да го спрем – да го спрем, ако не – изгаряме. Казах на пожарните, че аз съм минал с кола оттам – сигурно е опасно, но може да се мине, а може и да се заобиколи и да стигнат докъдето те преценят. Могат да спрат пожара – ясно, че не могат да влязат с кола вътре, но могат да спрат пожара да не стига до къщите. А и хеликоптерът не знам къде беше“, казва още той.
"Ако е било толкова опасно, защо районът не беше отцепен - аз как успях да се доближа до складовете? Няма ли някакъв протокол за това да бъде ограничен достъпът до складовете, за да не стигат хората до тях – след като има съвсем нормален път, до който можеше да бъде спряно?", резонно попита очевидецът. Оказа се, че никой не го е потърсил да даде информация, а още в момента, в който е получил обаждане от съседа за пожара, позвънил на тел.112. Оттам му отговорили, че вече има много сигнали и се взимат мерки.
Междувременно тази сутрин прокуратурата даде брифинг, на който съобщи, че се разследват две версии за причината за експлозиите - човешка грешка или умишлени действия. Предстоят и сложни технически експертизи, които ще помогнат да се установи какво точно се е случило в базата за производство на фойерверки. "До момента е огледана едва една осма от територията на складовете. Все още не са изследвани записи от камери и не може да се каже дали съдържат информация или са напълно унищожени", каза следователят от Националната следствена служба Иван Делчев.
ДНК експертиза потвърди, че един от двамата загинали в склада, е 22-годишният Теодор Попов, син на собственика на фирмата за фойерверки "Енигма". Това потвърдиха във Фейсбук баща му Тодор Попов и сестра му.