Медия без
политическа реклама

Новите прегради в метрото се оказаха проблем вместо защита

На част от станциите стълбовете пречат на майки с детски колички и трудно подвижни хора

Младежите успяват да се промъкнат между железните стълбове и вагона, но за майки с колички и за трудноподвижни хора това е проблем.

Макар шефът на парламента Цвета Караянчева да смята, че ограничения за придвижване с метрото в София трябва да се налагат само на протестиращите, Столичната община затруднява всички пътуващи с него. Въпреки че новият метродиаметър заработи преди повече от месец, по спирките продължават да се наблюдават най-различни недомислици, установи проверка на "Сега".

На станция "Опълченска" движението на влаковете не е синхронизирано с автоматичната система за предпазване на пътниците. Така при почти всяко спиране на мотриса някой от стълбовете, на които крепят предпазните въжета, препречва врата и се оказва преграда пред слизащите и качващите се. Стърчащите пред вратите железа създават най-големи затруднения на майки с детски колички и на трудноподвижни хора.

Същото е положението и на станция "Стадион Васил Левски", която е втората от старите лъчове на метрото, на която вече са поставени същите предпазни съоръжения. Там влаковете често спират така, че на пътуващите в последния момент им се налага да търсят друга врата за слизане или качване.

Предпазните огради на "Опълченска" и "Стадион Васил Левски" бяха пуснати официално в действие в средата на септември като пилотен проект, целящ осигуряване на повече безопасност и надеждност на работата на метрото. От общината съобщиха, че автоматични врати от този тип се използват в Корея и Япония и че в момента такива се тестват в метрото на Барселона и Стокхолм. Предвидено е поставяне на преградни съоръжения на 10 от най-натоварените станции от първия диаметър. В проекта на третия лъч на метрото пък бяха използвани друг тип стъклени врати, каквито се монтираха на всички станции от линията.

Обществената поръчка за "Опълченска" и "Стадион Васил Левски" бе изпълнена м.г. Стойността на преградите за първите две станции бе 3,2 млн. лв. без ДДС, а на останалите се очаква да бъде около 15 млн. лв, съобщи тогава шефът на "Метрополитен" инж. Стоян Братоев.  Изпълнител на пилотния проект е Обединение "Ер Ес Де Метро София", състоящо се от две корейски и една българска фирма. Финансирането е осигурено от оперативна програма "Транспорт" и от Столична община.

 

Познати проблеми

Ескалатори и асансьори в метрото в София продължават трайно да не функционират и да създават проблеми с достъпността на най-масово използвания градски транспорт в столицата, включително на някои от най-централните станции като "Сердика", "Софийски университет". Повече от 48 часа например не се движи нито един от ескалаторите в посока надолу на свръхнатоварената "Сердика" откъм страната на Министерството на здравеопазването. Повече от месец пък не работи ескалаторът за нагоре на "Софийски университет".

Както "Сега" писа нееднократно,  в контактния център на Столична община постоянно се подават оплаквания, че спирките на метрото са недостъпни за хора с увреждания и майки с колички. Неотдавна обаче от "Московска" 33 отговориха на запитване на "Сега", че достъпността на подземната железница в София е добра и че за подемните съоръжения се полагат добри грижи.

Още по темата