Медия без
политическа реклама

Новият зам.-главен прокурор объркала нулите в доходите си

Който не работи, той не допуска грешки, обобщи шефът й Иван Гешев

22 Яну. 2020Обновена
Имуществената декларация на Десислава Пиронева.
ИВСС
Имуществената декларация на Десислава Пиронева.

Прокурорът от Софийската градска прокуратура Десислава Пиронева, която днес беше избрана за заместник на главния прокурор Иван Гешев, е допуснала грешка в последната си имуществена декларация, подадена до Инспектората към ВСС. В нея тя е посочила, че държи на влог в страната 981 197 лв. В графата "произход на средствата" се казва, че те са от работна заплата, обезщетение от НОИ и от нейната майка. Освен това е дала заем в размер на 41 хил. лв. на физическо лице.

Впечатление прави, че парите в банковата ѝ сметка са набъбнали драстично в сравнение с 2018 г., когато е декларирала, че притежава 78 738 лв. със същия произход. Година по-рано тя декларира спестени 50 хил. лв. Опитите на "Сега" да получи разяснение удариха на камък. Пиронева затвори телефона си, веднага след като чу въпроса за имуществените ѝ декларации. Говорителят на главния прокурор Сийка Милева не отговори на обажданията.

На днешното заседание на Прокурорската колегия шефът на Инспектората към ВСС Теодора Точкова обясни, че не е установено несъответствие по отношение на имуществото и доходите на прокурор Пиронева. ИВСС е изискал информация от банка за нейните влоговете, след което станало ясно, че е допусната техническа грешка в декларацията. Всъщност паричните средства, с които Пиронева разполагала, са 98197 лв., а не 981 197 лв, както е отбелязала в графа "размер на средствата". След това разяснение на Точкова думата взе главният прокурор Иван Гешев, който отбеляза, че "който не работи, не допуска грешки". "Който е безгрешен, пръв да хвърли камъка", заключи той. В крайна сметка Пиронева беше избрана единодушно за заместник на шефа на държавното обвинение.

Прокурорката от Софийската градска прокуратура (СГП) е една от номинациите на правителството за български европрокурор, излъчена след конкурс в началото на 2019 г. Десислава Пиронева е завършила право в ЮЗУ през 2003 г. Започва работа в държавното обвинение през през 2005 г., като младши прокурор в Районна прокуратура в Петрич. През 2007 г. е преместена в Софийската районна прокуратура, а през 2016 г. вече работи в СГП. Там тя придоби популярност с няколко дела от обществен интерес. Първото беше срещу генералния директор на БТА Максим Минчев за неизгодна сделка за минерална вода, върнато от съда заради неясноти в обвинителния акт. Другото дело е срещу бившия министър на отбраната Николай Ненчев, който през 2017 г. беше обвинен за длъжностно престъпление във връзка с ремонта на двигатели за самолетите МиГ-29. То пък завърши с оправдателна присъда. Очаква се Пиронева да замени на поста зам.главен прокурор Ася Петрова, която е и ръководител на Върховната административна прокуратура (ВАП).

Другият предложен от Иван Гешев за зам.-главен прокурор е членът на Висшия съдебен съвет Пламена Цветанова. През 2017 г. тя влезе в прокурорската колегия на съвета, след като беше излъчена от парламентарната квота на ДПС. Кариерата на Цветанова започва в столичното следствие. През 2002 г. тя вече е следовател в Национална следствена служба, където работи до избирането ѝ във ВСС.

Справка на "Сега" показа, че тя също е доста заможен човек. В имуществената си декларация за 2019 г. Цветанова е посочила, че в банката държи 269 733 лв., а нейният съпруг още 38 хил. лв. Година по-рано паричните ѝ средства са 255 177 лв, а тези на съпруга ѝ - 32 823 лв. Произходът им е спестявания, трудови възнаграждения, лихви, както и продажба на недвижими имоти. Преди да бъде избрана за зам.-главен прокурор, Цветанова трябва да бъде освободена от длъжността ѝ във ВСС, което най-вероятно ще се случи на следващото заседание на съдебните кадровици.

Третият предложен за зам.-главен прокурор е Красимира Филипова от Върховната касационна прокуратура. Нейното CV е изключително пъстро. След като завършва СУ "Св. Климент Охридски" през 1999 г., тя започва работа като юрист в софийската областна управа. През годините тя е прокурор в районните прокуратури в Ботевград и Костинброд. От 2010 г. е зам. шеф на Окръжната прокуратура в София, а от 2016 г. е на същия пост в Софийската апелативна прокуратура. За една година във втория кабинет на ГЕРБ е и зам.-министър на правосъдието. 

Проверка на имуществената декларация на Филипова за 2019 г. показва, че тя притежава значително по-малко парични средства на влог от Пиронева и Цветанова. За миналата година е декларирала 45 753 лв. от спестявания и обезщетения от предходна длъжност. В декларацията ѝ за 2018 г. сумата е с 1000 лв. по-малко. Съдебните кадровици гласуваха единодушно в подкрепа на Филипова за зам.-главен прокурор.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата