Медия без
политическа реклама

НС одобри покупката на още 8 американски изтребителя

Противопоставиха се само БСП и "Възраждане", а 10 депутати от ПП се въздържаха

04 Ноем. 2022Обновена
БГНЕС

С подкрепата на 162-ма депутати Народното събрание одобри решение, с което се позволява закупуването на 8 допълнителни бойни самолета от типа F-16 Block 70.

В полза на бъдещата сделка гласуваха групите на ГЕРБ-СДС, ПП, ДПС, ДБ и БВ. Против бяха 49 депутати, а 11 се въздържаха. Повечето бяха от БСП и "Възраждане". Десет от въздържалите се обаче бяха от ПП, а един беше против решението. Дисидент имаше и в редиците на левицата - един от депутатите й се въздържа.

Решението беше внесено от служебното правителство на президента Румен Радев, който ревностно защитава сделката с аргумента, че е поставено на карта оцеляването на българската военна авиация.

Нашата страна вече закупи и плати 8 американски изтребителя F-16 Block 70. Доставката им ще се забави. От служебното правителство и президентството настояват да се пристъпи към покупката на още 8 самолета, за да можем да окомплектоваме една пълна ескадрила.

Производството и доставката на осемте изтребители F-16 за българските Военновъздушни сили може да се забави цели 2 години. Това стана ясно от думи на българския премиер Кирил Петков, казани по Нова тв.

За целта българското военно министерство поиска от американското правителство оферта за допълнителните 8 самолета F-16 Block 70. В отговор от Вашингтон предоставиха 3 проекта на обща стойност 1 320 769 818.00 щатски долара (2 588 708 843.28 лв., изчислени при курс от 1.96 лв. за долар). Тук влизат 8-те изтребителя, боеприпаси, наземно оборудване и обучение на личен състав, авиационни управляеми ракети и тактическа радиосистема. Очаква се машините да пристигнат у нас през 2027 г., а плащането е разсрочено за десет години.

ДЕБАТЪТ

Първи излезе на трибуната депутатът от БСП Румен Гечев, който, в изпълнена с остър сарказъм реч, предрече, че доставката на допълнителните самолети също ще се забави и няма да бъде изгодна за страната. "В небето над България ще летят само гарвани и нищо друго", мрачно обяви той.

На тези думи скочи Иво Мирчев от "Демократична България". "Блок 70" е най-модерната авионика, която съществува на този пазар", каза Мирчев и иронично попита Гечев дали случайно няма друго предложение какви самолети да се използват от българската армия. "Докарали сме се дотам, че след 30 години българската армия да е в състоянието от 1989-а г. – да няма модернизация, да няма самолети. И като казвате, че самолетите от НАТО са ви чужди, надявам се, че не искате самолети от Русия да ни охраняват", заяви Мирчев.

Гечев определи думите на депутата от ДБ като "уплашен и нескопосан плач". "Ако някои политици ще позволяват България да бъде унижавана по такъв начин, благодаря за такова сътрудничество", отвърна иронично той. И допълни, че "има и други страни-членки на ЕС и НАТО, които произвеждат достатъчно качествени самолети".

СПОРОВЕ И ХАРТИЕНИ САМОЛЕТИ

И този път дебатът беше доминиран от пиперливите изказвания на представители на "Възраждане", според които българската армия трябва да се модернизира, но не и със самолети "Блок 70", които ще пристигнат от САЩ. Според Николай Дренчев, който е известен с това, че влезе в този парламент заедно с брат си Димо Дренчев, това е "подписване на празен чек".

А докато депутатите от останалите парламентарни групи говореха от трибуната, националистите се забавляваха с хартиен самолет и подвикваха от депутатските си банки.

Депутатът от "Демократична България" Елисавета Белобрадова поиска от водещия заседанието Росен Желязков да усмири "Възраждане". А шефът на парламентарната група на БСП Георги Свиленски допусна, че неразбирателството в залата е заради това, че "не сме чули министъра на отбраната". "Да каже за какво става въпрос, кога ще дойдат самолетите, колко ще струват, какво е мнението му като министър на служебното правителство", каза Свиленски. Желязков обаче не се трогна от молбите за ред в залата и заяви, че отговрността се пада изцяло на човека, застанал на трибуната, дали да отговаря на подвиквания от депутатските банки.

"Самолетите не са близалки, които можем да купим в супермаркета", заяви Атанас Славов от ДБ. "Вие критикувате Ф-16, Ф-35, но дайте предложение на какво да летят българските пилоти”, обърна се Славов към "Възраждане". А на думите му беше отговорено с подвиквания от място. 

Истинска словесна война се разрази между Цончо Ганев и Георги Свиленски от БСП. "Възраждане" обвини социалистите, че техни депутати говорят едно, а след това гласуват друго. По всяка вероятност става въпрос за рокадата от тази сутрин, при която шефът на правната комисия Явор Божанков загуби поста си, след като се изказа положително за машинния вот, което противоречи на позицията на БСП.

Лидерът на столетницата Корнелия Нинова пък упрекна министъра на отбраната Димитър Стоянов, че не изразява мнение по въпроса с покупката на самолетите. "Вносител е служебният кабинет, а не сме чули и дума от него. Г-н Стоянов, вчера 5 часа стояхте в зала и не казахте нито дума за изпращането на оръжие в Украйна, а след това говорихте в кулоарите", коментира Нинова.

НЕ ЕДНА, А ТРИ ЕСКАДРИЛИ

Желанието на БСП се изпълни след като парламентът одобри покупката на още осем изтребителя. "Защо трябваше да има втори проект и втори договор? Защото имаме първи от 2019 г. и според него трябва да се доставят 8 самолета, които да се доставят през 2025 г. Те обаче са крайно недостатъчни за еърполисинг. От целия флот изправността, която може да се поддържа, е 70%. Това означава, че от осем самолета, ще разполагаме с 6 изправни. Два от тях ще са постоянно на дежурство. Само с четири самолета дежурните авиатори трябва да се подготвят и да летят”, обсни Стоянов. 

"Първият договор няма достатъчно въоръжение, няма пълен боекомплект за всичките осем самолета, въоръжение въздух-земя и високоточкови оръжия. Във втория проект се предвиждат допълнителни двигатели, въоръжение”, разясни министърът. Стоянов заяви, че за сегашните Миг-29 няма откъде да бъдат докарани резервни части и двигатели и че се прави всичко възможно да се докарат двигатели от Полша.

"На нашите Миг-29 жизнения им живот няма да стигне до 2029г.", прогнозира министърът. "Необходима е и транзитна платформа. Без нея България няма да може да охранява въздушното си пространство. Трябва да имаме не една, а три ескадрили. Това са необходимостите на България. Ние гледаме доста по-скромно - като една ескадрила и още осем самолета”, каза Стоянов.

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

боен самолет, F-16 блок 70