Депутатите са под натиск от всички страни да се откажат от скандалните промени в закона за горите, с които се увеличава сечта на дървесина за огрев, смятана масово за сигурен начин да се купуват гласове по избори. За утрешния горещ ден в Народното събрание, когато промените трябва да бъдат окончателно приети на второ четене в пленарна зала, са планирани протести. Наред с това днес организации, общественици и природозащитници излязоха с отворени писма до депутатите, с които ги призовават да не приемат закона утре. Тази масова офанзива напомни за годините на огромните екопротести, спрели не едно и две безчинства срещу природата.
Партиите толкова бързат да решат въпроса, че снощи бе свикано заседание на земеделската комисия от 22:00 ч. след дългия пленарен ден. Поправките, лансирани от ДПС предизвикаха много дебати и критики на първо четене. ПП-ДБ се опитаха да ги смекчат с предложения между първо и второ четене, с което си навлякоха гнева на някои от най-известните природозащитници и експерти в тази област като Александър Дунчев и Тома Белев. В крайна сметка снощи беше приет междинен вариант, който една част от зелените приветстваха, но друга част отново осъдиха.
Писателят Георги Господинов, пианистът проф. Димо Димов, режисьорът Андрей Паунов, художникът проф. Николай Майсторов са част от известните имена, които подписаха днес отворено писмо до депутатите, в което ги призовават да не приемат утре промените в закона за горите. В писмото, което е подписано и от известни природозащитници като Тома Белев, Борислав Сандов и др., се казва:
"Тази законова възможност е останала от годините след 1912 г., когато с цел да се подпомогне населението от новоприсъединените територии е позволено да се ползва дървесина от държавните гори по ниска тарифа, за да се избегнат гладът и нищетата по онова време. Тази възможност, с нарастване на благосъстоянието на населението, е ограничавана през годините и днес е придобила съвсем различен характер. Това не е помощ за социално слаби домакинства, но законът я позволява за всяко от 2,86 милиона домакинства у нас. Енергийните помощи за социално слабите вече минават по реда на Наредбата за условията и реда за отпускане на целева помощ за отопление.
Помощта, която се оказва през дървесината за местното население, не се отнася само до дървата за огрев, а за всякаква дървесина, включително едра строителна. Така се и ползва от правоимащите. Ние не искаме да влизаме в спора дали количеството за едно домакинство трябва да е 10 пространствени, 10 плътни или 15 плътни кубически метра дървесина, защото този ангажимент държавата не може да изпълни към всички свои граждани. И това е пределно ясно. Даже и при най-ниското количество от 10 пространствени куб.м. дървесина, на национално ниво размерът на законовия ангажимент достига до 17 милиона плътни кубически метра дървесина, което е два пъти и половина над целия дърводобив в България.
Ясно е, че само в общините с висока концентрация на гори и малък брой жители може да бъде постигнат ангажиментът, даден от закона, а това представлява реална дискриминация към домакинствата на основание местоживеене. Отделен е въпросът, че съществуват множество данни, които говорят за злоупотреба и политическо използване на тази възможност от кметовете и това засилва феодализацията на малките общини.
Обръщаме се към вас с апел да не приемате предложените изменения на Закона за горите, които ще задълбочат дискриминацията между полските и горските общини в България, а вместо това да поставите системата на енергийни помощи на здрава основа. Нека помощта към социално слабите и енергийно бедни домакинства не преминава през Закона за горите, а през Наредбата за условията и реда за отпускане на целева помощ за отопление.
Приемете определение за енергийна бедност и планирайте мерки за подобряване на енергийната ефективност, така че домовете да изискват по-малко енергийни ресурси за отопление. Така реално ще помогнете на тези домакинства и същевременно ще позволите на българската гора да изпълнява по-ефективно своите водозащитни и екологични функции.
За какво става въпрос?
В дъното на тези вълнения е правото на всяко домакинство у нас да получи дърва за огрев на преференциални цени от кмета на населеното място, в което живее. В момента количеството дърва на едно домакинство според закона за горите е до 10 пространствени куб.м. ДПС внесе промени, с които да увеличи това количество на 15 плътни куб. м (което е доста повече). Сред подписалите се като вносители има депутати на ПП-ДБ, които уж имат зелени в редиците си. ПП-ДБ, а и други партии, опитаха да смекчат разразилия се с първоначалните предложения скандал, като внесоха редакции в първоначалния проект преди второто четене. С тях обаче, както коментираха Тома Белев и Александър Дунчев, само легитимираха закона и пак предвидиха увеличения.
В крайна сметка снощи беше приет текст, според който количеството се увеличава от 10 пространствени на 10 плътни куб.м. "10 плътни кубически метра дърва са 16,6 пространствени кубика широколистни дърва или 18,1 пространствени кубически метра иглолистни дърва", обясни Тома Белев. "С текстовете сечите в горите ще се увеличат двойно, при мерак тройно", възкликна гневно Александър Дунчев. Все пак силният обществен отпор си каза думата и част от най-скандалните текстове отпаднаха на среднощното заседание.
Защо проектът е толкова важен?
Ходът на законопроекта се следи с повишено внимание, тъй като въпросното право на всяко домакинство да получи дърва за огрев се счита за корупционна схема и купуване на гласове преди избори, която тихомълком се подкрепя от всички партии в Народното събрание. Тези дни в социалните мрежи доби популярност нагледна схема как се случват нещата, изготвена от Александър Дунчев.
Преди няколко дни Дунчев разказа и как действа тази схема на практика с пример от софийското село Железница. На жители на селото се изписват фиктивно полагаемите им се дърва, без те да подозират за това. Дървата не се доставят в Железница, а на фирма, която след това ги препродава със солидна печалба на фабрика за хартия.
КОМЕНТАРИ
"Самият факт, че скандалните промени в Закона за горите се гледат в заседание по нощите (сега), само и само да бъдат окончателно приети още тази седмица (понеже вече е включено в програмата на Пленарното заседание за петък), говори за порочно зачатие и лобизъм. Точно както беше приет на първо четене този законопроект на ДПС, набързо и в нарушение на процедурата. По-конкретно, става въпрос за купуването на местните избори в голяма част от България, чрез схемата “дърва срещу гласове”. По всичко изглежда, че в петък аз ще бъда на протест пред Парламента. И знам, че ще бъдем много хора там", написа в гневен пост Сандов.
Критиките му обаче срещнаха отпор, при това от негов съмишленик - съпредседателя на партия "Зелено движение" Владислав Панев. Панев, който е депутат от ПП-ДБ, нарече "алармата" на Борислав Сандов "излишен шум". "Домакинствата ще могат да кандидатстват за до 10 плътни кубика дървесина на преференциални цени. ДПС бяха предложили 15 кубика, но това беше отхвърлено от всички останали. Приетото на комисия касае вероятно няколко хиляди домакинства. Така се връща закона отпреди януари, като в зала ще подкрепим предложението си кубиците да бъдат 10 пространствени (с около 40% по-малко от гласуваните плътни)", обясни Панев.
Тома Белев също посмекчи позицията си. "Има ли опасност от увеличаване на сечите чрез гласуваната промяна? За тази година - не. За следващите години със сигурност ще увеличи натиска за ползване от гората. Ако имаме евтин ресурс, всеки ще предпочете да го ползва. Ако може да получиш 10 кубика евтини трупи, няма да си купиш ПДЧ мебели, а ще си направиш от масив", написа той във "Фейсбук".
Белев прогнозира, че рисковете тази година от въпросните изменения са в двайсетина стопанства в Западните Родопи, Източна Стара планина и Лудогорието. "Там традиционно всички домакинства ползват тази възможност и горските стопанства трябва да намалят количествата дървесина за горската промишленост, съпроводено с намаляване приходите за стопанствата, за сметка на домакинствата. За следващата година със сигурност ще има увеличение на национално ниво на заявеното количеството дървесина за местно население, каквото увеличаване се наблюдава и тази година, и като цяло намаляване на дървесината за промишлеността. Накрая, ако нищо не се промени, ще се стигне до увеличаване на дърводобива от публичните гори, защото бизнесът няма да си затвори доброволно предприятията", обяснява Белев.
Александър Дунчев обаче остана на твърди позиции. "Гората има последен шанс! Да надигнем отново глас и да накараме депутатите в зала да отменят и целия закон на ДПС (както нощес в комисия бяха отменени не малко от скандалните предложения след отпора), и да защитим горите, горските и хората от политическото робство на самозабравили се феодални кметове, партии и депутати", призова той във "Фейсбук".
Какво следва оттук нататък?
Зелените единодушно призовават да се сложи край на тази порочна практика с нови промени в закона наесен. Повечето мнения са, че помощта с евтини дърва трябва да остане само за енергийно бедните и да преминава през Агенцията за социално подпомагане, а не през кметовете. Тома Белев призова и за проверка на кметовете в няколко родопски общини за нереално увеличаване на подпомаганите домакинства през последните две години. Той дава пример с община Доспат, където по данни на МЗХ през 2021 г. евтина дървесина са получили 2440 домакинства, през 2022 - 3212 домакинства, а за 2023 г. има заявки от 4270 домакинства. Според Преброяване 2021 обаче в общината живеят само 2670 домакинства.