Медия без
политическа реклама

Открито е тялото на 45-а жертва в изгорелия автобус

Без лиценз автобусът е минал 135 пъти за две години през македонските граници

26 Ноем. 2021Обновена
bTV: Стопкадър
Полицейското присъствие в района на инцидента е засилено.

Намерено е още едно тяло в изгорелия автобус на АМ "Струма" след извършен повторен оглед на превозното средство, съобщиха от следствието за bTV. С това жертвите на трагедията стават 45, а не 44, както беше съобщено вчера от прокуратурата. 

Засилено е полицейското присъствие на мястото, където се случи на трагичния инцидент. Органите на реда извършват оглед в района на катастрофата, включително с полицески кучета. В същото време български прокурори и следовател вече са в Северна Македония, за да съберат нови документи, свързани с изгорелия автобус, както и за по-бърза идентификация на жертвите. Правителството на РСМ взе решение за създаване на работна група, която трябва да организира транспортирането на оцелелите и тленните останки на загиналите. 

Междувременно продължават споровете за проблемите с пътната маркировка на фаталната отсечка от АМ "Струма". Бившият директор на АПИ Георги Златев обясни, че пътят, на който се случи трагедията, е проектиран в периода 2002-2007 г., а според тогавашните уредби не е забранено изграждането на аварийни площадки като тази на мястото на инцидента. "Пътят е приет с акт 15, в него е записано, че е изпълнено, както е проектирано. Тези нормативи са правени по образец на немските и руските стандарти. Към днешна дата съгласно новите нормативи трябва да се направи обследване", заяви Златев пред bTV.

По негови думи у нас има 10 000 000 кв. м маркировка по републиканските пътища, за които трябва да се влагат повече средства. "Надявам се, че за следващите години, както заяви министър Комитова, ще има планов бюджет, който ще бъде инвестиран. Само за маркировка са необходими над 250 000 000 лв.", допълни Златев.

Върховната административна прокуратура вече ангажира Министерство на регионалното развитие и благоустройството и Държавна агенция „Безопасност на движението по пътищата“ (ДАБДП) за извършване на спешна проверка на знаците, маркировката и пътните принадлежности на автомагистралите, скоростните и републиканските пътища от първи клас в цялата страна с оглед изпълнение на всички изисквания за непрекъснато, безопасно и удобно движение.

ПОЛИТИКА

В същото време най-голямата опозиционна партия в РС Македония ВМРО-ДПМНЕ поиска незабавната оставка на двама министри поради автобусната катастрофа на АМ "Струма", предаде БГНЕС. "Поради системната корупция загинаха 44-ма граждани. Вътрешният министър Оливер Спасовски и този на транспорта Благой Бочварски трябва да подадат оставка", се казва в съобщението от партията. "Автобусът на "Беса транс" не е притежавал необходимата документация, а е минал през митнически, полицейски и граничен контрол. Той е допуснат да извършва международен транспорт многократно, а не един път. В същото време Оливер Спасовски и Благой Бочваровски не чувстват никаква вина", посочват от ВМРО-ДПМНЕ.  Според тях "в автобуса не е имало елементарно оборудване, като чукчета за чупене на прозорците и противопожарни бутилки".

"Три дни след катастрофата държавата няма елементарни данни за починалите, колко хора са пътували, колко са спасени. Близките и обществеността сами търсят истината. Този инцидент извади на повърхността факта, че през изминалия период са допускани в движение всякакви транспортни средства и поради тази причина някой трябва да понесе отговорността", пишат още от партията.

СЛАБ КОНТРОЛ

Автобусът на македонската агенция "Беса Транс", който катастрофира в България, е преминал границите на Македония 135 пъти през миналата и тази година, съобщава македонският вестник "Курир". През 2020 г. автобусът е влизал и излизал през границата 22 пъти, а през 2021 г. - 113 пъти.
Според мекодонското Министерството на транспорта и съобщенията изгорелият автобус не е регистриран в елекронната система и съответно не е имал лиценз, като е използвал лиценза на друг автобус, собственост на компанията.

Още по темата