ДПС, в лицето не само на лидера му Мустафа Карадайъ, но и на водещата му фигура - депутатът Делян Пеевски, даде гаранции днес, че няма да пречи на създаването на бъдещото редовно правителство на ПП-ДБ и ГЕРБ-СДС. Движението обаче твърди, че няма да участва нито в съставянето на кабинета, нито ще посочва министри.
В същото време, Пеевски и Карадайъ лично се включиха в разговорите, които двете водещи политически сили продължиха да водят помежду си и днес. Смайващото в случая е, че в миналото десните постоянно сочеха депутата бизнесмен като олицетворение на обществения модел, срещу който се борят, а сега спокойно разговарят с него.
Днес, преди обед, представители на ПП-ДБ и ГЕРБ-СДС разговаряха почти два часа с върхушката на ДПС в стаята на движението в парламента. В делегацията, която публично посети територията на депесарите, влизаха кандидат-премиерът Николай Денков и бъдещата му заместничка Мария Габриел, водачът на герберските депутати Десислава Атанасова, съпредседателят на ПП Кирил Петков и на ДБ Христо Иванов.
Пеевски не само е присъствал, но и активно е участвал в разговора, научи "Сега". Той е потвърдил позицията на ДПС, че няма да пречи на редовното правителство, както и готовността на движението да продължи започналата в парламента всеобща битка с главния прокурор Иван Гешев, както и за предстоящите сериозни промени в системата на съдебната власт. По-късно той неколкократно влезе в стаята на председателя на парламента Росен Желязков, където ПП-ДБ и ГЕРБ-СДС водят преговорите.
Иначе след срещата в стаята на партията му Карадайъ лаконично коментира пред журналистите, че разговорът с водещите политически сили е засегнал само възможността да се проведе конституционна реформа. Не е била търсена подкрепа от ДПС за редовното правителство.
Карадайъ изтъкна, че промяната в Конституцията ще изисква парламентарно време. "За да са случат реформите, ние няма да пречим да си съставят кабинет", ангажира се той. Така, на практика, даде да се разбере, че с депутатите му няма да гласуват срещу новото редовно правителство, когато стигне до пленарната зала. А съвсем наскоро Карадайъ твърдеше, че "порочната сватба" между ПП-ДБ и ГЕРБ-СДС може да доведе до повторение на събитията от 1997 г., когато граждани се опитаха да нахлуят в Народното събрание. Днес водачът на ДПС подчерта, че партията му няма да се включи в съставянето на кабинета, нито в състава му. "Надявам се, че в този кабинет рамбовци няма да има", каза той. Отскоро Карадайъ започна да нарича така политиците от ПП и ДБ.
Въпросната промяна в Конституцията, която да преструктурира прокуратурата и Висшия съдебен съвет, е един от основните приоритети на бъдещото правителство. За осъществяването й обаче ще бъде необходимо далеч по-голямо мнозинство от това, което могат да съберат герберите и десните. Николай Денков предварително заяви, че за целта ще бъде потърсена подкрепата на ДПС, като ГЕРБ-СДС е на същата позиция.
ЛИЧНОСТТА Е БЕЗ ЗНАЧЕНИЕ
Съпредседателят на ДБ Христо Иванов обясни, че няма значение с кого се договаря съдебната реформа, ако тя е правилно осъществена. За да се получи, трябва конституционно мнозинство. "Трябва да има съдебна реформа, защото хората, когато говорим за какво са излизали, са излизали за съдебна реформа. С кого да правим съдебна реформа, ми кажете, при положение, че има много ясна аритметика на гласовете?", попита риторично Иванов, цитиран от БНР. "Ние сме казвали винаги, винаги, че ще правим съдебна реформа. Не с кого, а каква! Ако тя е правилната, няма никакво значение с чии гласове", каза Христо Иванов.
"Не говорим за възмездие и за вкарване на хора по списък затвора. Говорим за това да имаме независимо правосъдие. Независимо правосъдие не е, нито когато се трупат дела на трупчета и се пазят под миндера за момента, в който потрябват, нито за момента, в който потрябват и започнат да се вадят по същите политически съображения. Искаме и винаги сме искали единствено това - независима прокуратура и независим съд", декларира той.