17-те депутати сред партийните опоненти на председателя на ДПС Делян Пеевски бяха вкупом изхвърлени от парламентарната група тази сутрин. Това е отговорът на Пеевски, след като вчера почетният лидер Ахмед Доган открито застана на страната на враговете му и поиска неговата оставка, както и на още петима души от обкръжението му, от постовете им в партията и в парламентарната група. "Който дели партията, си е за негова сметка", отсече хладнокръвно Пеевски днес пред медиите в парламента.
За решението да бъдат изключени 17-те депутати съобщи зам.-председателят на Народното събрание Росица Кирова, която го изчете в пленарната зала. По-късно още двама депутати напуснаха по собствена воля групата на ДПС, която остава с 25 депутати и изпада от второто място по численост. Сега вече е четвърта, след ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ и "Възраждане". Това означава, че движението не може да получи втория мандат за съставяне на правителство, който трябва да отиде в ПП-ДБ, след като десните вече имат втората по големина група в Народното събрание.
ПЕЕВСКИ ТВЪРДИ, ЧЕ СПАСЯВА ДПС
Малко преди обяд Пеевски говори пред журналисти за изявлението на Доган и положението в партията. "Моят прочит е, че определени хора искат да разрушат ДПС. Това, което прочетох (призива на Доган - бел.а.), направо не мога да повярвам, че го прави почетният председател. Аз винаги съм бил за обединение. И днес съм за обединение. Който дели партията, си е за негова сметка", отсече председателят, който изглеждаше учудващо спокоен на фона на буреносната ситуация.
Той отрече, че с поддръжниците му разцепват движението. А за изгонените депутати даде следното изумително обяснение: "Тeзи колеги на практика се самоизключиха. Те направиха фракция – ДПС17. Колегите са ги изключили."
Пеевски отказа да коментира дали той или почетният лидер е по-силният човек в партията. И накрая енигматично заяви: "Едно ще кажа – ново начало. Ще ме разберете скоро."
ПОРЕДНА ЧИСТКА
За Пеевски, който оглавява групата, това е поредна чистка сред депутатите на движението. В началото на настоящото 50-о Народно събрание групата започна с 47 членове. Първата порция изключени бяха Айсел Руфад, Рамадан Аталай и Джейхан Ибрямов.
Тази сутрин са били изгонени Ализан Яхова, Анджей Джандев, Валентин Тончев, Джевдет Чакъров, Едис Даудов, Ердуан Мехмед, Ешереф Ешереф, Левент Мемиш, Марио Рангелов, Мехмед Салим, Павлин Кръстев, Севим Али, Тимур Халилов, Фатме Рамадан, Хабибе Расим, Хайри Садъков и Юсеин Вейселов. Това е станало на заседание на групата, в което са участвали 25 депутати, гласували единодушно за наказателната мярка. По-късно пък беше съобщено, че Ахмед Вранчев и Димитър Николов са напуснали групата по собствена воля, с което тя падна официално до 25 души.
Така рязко скача и бройката на депутатите, които си нямат парламентарна група. След разпадането на "Величие", те брояха 17 души. С днешните трусове в ДПС вече нараснаха до 36.
КАЗУС С МАНДАТА ЗА КАБИНЕТ
Новото положение създава интересен казус. На ДПС, като втора по големина политическа сила, се полагаше вторият мандат за образуване на правителство, след като първият мандат, връчен на ГЕРБ-СДС от президента Румен Радев, се провали. В Конституцията обаче ясно се казва, че президентът възлага това на посочен от втората по численост парламентарна група кандидат за министър-председател. А ДПС вече не е втора по численост. Това е ПП-ДБ.
Десните бяха хванати неподготвени от тази ситуация. Те все още не са я обсъдили в партийните си органи, нито в парламентарната група. Обещаха пред журналистите, че ще се съберат, за да вземат решение, но не уточниха кога това ще се случи.
ДПС-ДОГАН СЕ СТЯГА ЗА СЪПРОТИВА
Малко по-късно другият председател на партията - Джевдет Чакъров, който е сред изгонените, заяви пред журналистите в парламента, че става въпрос за нелегитимен акт, който нарушава устава на ДПС и е приет под натиск и страх. По думите му, такъв подход се прилага и по структурите на партията.
Той се закани, че верните кадри на Доган ще последват призива му да преодолеят страха и да възстановят демократичните принципи във функционирането на ДПС. За целта изгонените ще подготвят позиция през следващите няколко дни, като се консултират с юристи.
На въпрос дали срещу съратниците му е имало заплахи, Чакъров отвърна: "Да, има. Към всеки един от нас са отправяни заплахи." Той обаче така и не отговори защо чак сега депесарите се задействат срещу този подход, който определят като "натиск и страх".
А Пеевски задочно му отвърна за заплахите: "Това е изключително несериозно – Чакъров, който звъни на всички и заплашва." Според него опонентите му приписват на другите това, което те самите правят.
По-рано днес Рамадан Аталай и Джевдет Чакъров обявиха, че очакват заседания на колективните органи на ДПС, които да наложат волята на Доган. Според Аталай кризата в партията започва да се разрешава. Той очаква, че когато колективните органи вземат решение, дори Пеевски да упорства, нещата ще бъдат приключени. Той отрече възможността председателят да остане начело на собствено ДПС. "Това, че някой се възприема за велик и забравя, че има някакви кусури, и тръгва да обяснява, че може да има още един политически субект, показва, че той не живее с идеята за тази партия", смята Аталай.
Чакъров възхвали Доган, че възстановява демокрацията: "Той призовава да се освободим от страха, да застанем на висотата на нашите отговорности, демократичните принципи в партията и стабилността в страната и в международен план да бъдат възстановени."
Междувременно младежката организация на движението се обяви на страната на Ахмед Доган. "Младежко ДПС заставаме до почетния председател д-р Ахмед Доган и неговото решение за оставката на описаните в призива му лица!!! В защита на неговата воля сме готови за всякакви последващи действия!!! Решението ни е ДПС без Пеевски!!!", написаха комсомолците на ДПС във Фейсбук.