Медия без
политическа реклама

Пеевски предлага закон срещу руските инвестиции в България

Депутатът бизнесмен поиска контролен орган и глоби срещу "корозивните капитали"

22 Юни 2023Обновена
Делян Пеевски (вдясно) се опитва да подобри имиджа си пред западните ни съюзници.
Илияна Димитрова
Делян Пеевски (вдясно) се опитва да подобри имиджа си пред западните ни съюзници.

В усилията си да демонстрира антируската си позиция, ДПС подхвана битка срещу навлизането на руски капитали в България. Днес група депутати от движението, водени от Делян Пеевски, внесоха промени в Закона за насърчаване на инвестициите. С поправките се предлага приемането на европейски регламент, който е насочен срещу „зловредни, основно руски капитали“, както се посочва в мотивите към законопроекта.

„Целта е българската икономика в частност, и на ЕС като цяло, да бъдат предпазени от инвестиции с „корозивен капитал“, т.е. инвестиции или придобивания, които имат потенциала да навредят на националната сигурност или обществения ред в България, и в по-широк смисъл на сигурността на европейските и атлантическите партньори на България“, обясняват депесарите.

За Пеевски подобряването на имиджа му пред западните ни съюзници е очевидно необходимо, след като депутатът бизнесмен беше последователно санкциониран от САЩ и Великобритания, които го обвиняват в злоупотреба с власт.

В законопроекта се посочва, че на специално наблюдение ще се подлагат опитите за инвестиции, надхвърлящи 1 милион евро, в критичната инфраструктура на страната - енергетика, транспорт, отбрана, изборна или финансова инфраструктура, медии, обработка или съхраняване на данни и др. Тук се включват дори и технологии от типа на изкуствен интелект и роботика, нанотехнологии. Като оправдание за въвеждането на такива мерки се посочва, че се "засилват тенденциите за увеличаване в световен мащаб на зловредните (основно руски) корозивни капитали, особено в контекста на непровокираната руска военна инвазия в Украйна".

За целта се предвижда създаването на Междуведомствен съвет за скрининг на преките чуждестранни инвестиции. Той ще се ръководи от зам.-министър от министерството на иновациите и растежа. Ако някой иска да направи инвестиция, която попада в обхвата на закона, първо трябва да се обърне към съвета за разрешение. Самият съвет ще разполага с властта по своя преценка да организира проверка на дадена инвестиция, ако сметне, че попада в обсега на компетентността му.

За всеки, който наруши тези правила, депесарите предлагат санкция в размер на 5 на сто от стойността на инвестицията, но не по-малко от 50 000 лв.

Последвайте ни и в google news бутон