Медия без
политическа реклама

Петков докладва за успешни преговори за правителство пред президента

Вашият основен ресурс е подкрепата на хората, заяви Радев

11 Дек. 2021Обновена
Връчване на мандат за съставяне на правителство

Връчване на мандат за съставяне на правителство на парламентарната група „Продължаваме промяната“.

Posted by Румен Радев on Friday, December 10, 2021

Съпредседателят на "Продължаваме промяната" (ПП) Кирил Петков беше официално представен като кандидат за министър-председател на страната пред президента Румен Радев от председателя на парламентарната група на коалицията Андрей Гюров. На свой ред, държавният глава връчи на Петков проучвателен мандат за съставяне на правителство.

"Върху вас и партиите-партньори от коалицията пада отговорността да реформирате порочния властови модел, наследен от 12-годишното авторитарно управление, да се справите с корупцията и беззаконието, с неравенствата и бедността, които те пораждат, да изхвърлите задкулисието от държавата. Като министър вие вече се убедихте колко силна е дълбоката държава, която брани привилегиите и безнаказаността на корупционерите. В тези усилия ваш основен ресурс ще бъде подкрепата на хората" обърна се Радев към кандидат-премиера.

Той предупреди Петков, че ако не постигне "решителни и оздравителни промени в прокуратурата и управлението още в първите 100 дни", няма как ПП да спечели битката за бъдещето на България. "Защото законността е най-важната битка, от която зависят всички останали. Вярвам, че вие ще намерите сили да го сторите. Гласът от площада, гласът от урните иска законност от вас", заяви президентът. И добави към приоритетите на Петков битката с бедността и отстояването на българските национални интереси навън.

"За мен е чест и огромна отговорност да поема тази папка от вас. Идвайки насам, една гражданка ми каза: "Вие ни накарахте да повярваме отново". Тази отговорност я приемаме присърце. Вие започнахте промяната на площада преди месеци. Сега е време заедно да свършим работата докрай. Време е след 32 години българският народ да се почувства, че управниците се грижат за него", отвърна кандидат-премиерът. Той обеща да направи всичко възможно да изпълни дадените обещания. И връчи на президента договорения проект на кабинет - със структура и кандидати за министри. Накрая Петков изрази надежда новото правителство да стане реалност още в понеделник и да изкара пълен 4-годишен мандат.

По-късно пред журналистите Петков потвърди, че кандидат за външен министър, издигнат от ИТН, ще бъде Теодора Генчовска. Той разкри и името на бъдещия културен министър - Атанас Атанасов.

"Отговорността за имената е тяхна (на коалиционните партньори - бел.ред.), а отговорността за свършената работа ще бъде обща. Няма да се поколебаем да търсим сметка, ако не се свърши работата", заяви кандидат-премиерът.

Петков коментира, че ПП е недоволна от работата на правосъдието. Той обясни, че чрез законови инструменти, като Инспектората към Висшия съдебен съвет (ВСС), ще се види какви резултати са постигнати в съдебната власт. "През резултати, през институционалност и през регулаторни органи, които влизат в истинските си правомощия, се надявам, че промяната в съдебната власт ще стане", каза неясно той. И повтори казваното и преди, че засега няма възможност за конституционни промени. "Ще направим всичко възможно с мнозинството, което имаме, да се опитаме на всяко едно от местата, където можем да променим, да го използваме", посочи Петков. Като пример даде смяната на ръководството на държавната антикорупционна комисия (КПКОНПИ).

Той подчерта, че всеки един от бъдещите министри ще отговаря лично пред него, включително и бившите членове на служебните кабинети на Румен Радев. И изрази надежда, че отношенията на ПП с държавния глава ще останат конструктивни. 

КАКВО ВЛИЗА В КОАЛИЦИОННОТО СПОРАЗУМЕНИЕ

Снощи и трите политически формации, които влизат в управленската коалиция с ПП, подписаха поотделно коалиционното споразумение, за което бе преговаряно в открити и закрити формати близо 2 седмици. Цялото споразумение е 140 страници. 

 

"България да бъде свободна, независима и просперираща държава" е основният приоритет, посочен в преамбюла на коалиционното споразумение. Следват:

• Република България да бъде държавата, която да задава модела за успешна борба с корупцията;
• Да се проведе съдебна реформа, която да доведе до независимост, прозрачност и връщане на доверието в правосъдната система, като се акцентира върху защитата на правата и законните интереси на гражданите и стопанските субекти, и се създаде ефективна и отчетна прокуратура;
• Да се изгради споделена визия за развитие на Република България като европейска държава, която спазва върховенството на закона, и има институции, които работят в интерес на гражданите, гарантират ефективност и прозрачност, създават условия за достоен живот и личностно развитие.
• Да се изгради икономика на висока добавена стойност чрез стимулиране на иновации, развитие на човешкия капитал, високоплатени работни места, развита бизнес среда, подобрено и ефективно управление на държавните предприятия;
• Да се работи за зелена и дигитална трансформация; за развитие на младежките образователни и спортни програми и политики за нашите деца;

Подчeртава се, че "Коалиционните партньори ще обединят своите усилия, за да създадат стабилно правителство и да осигурят парламентарно мнозинство, което да гарантира провежданите политики, структурни промени и единна кадрова политика. Споразумението ще бъде изградено на принципа на сътрудничеството между отделните Коалиционни партньори, които ще решават възникналите въпроси по силата на преговори помежду си при отсъствие на законодателно съревнование между тях".

Правителството ще има 20 министри, като петима от тях ще са и вицепремиери.  Структурата на МС ще бъде реализирана без увеличение на числеността на държавната администрация. Към споразумението има 19 приложения, които определят мерките и сроковете за постигане на набелязаните  политики. 

Разпределението по ресори между четирите коалиционни партньора е както следва:

Коалиция „Продължаваме Промяната“ предлага:
• министър-председателя на страната;
• заместник министър-председател по еврофондовете и министър на финансите,
• заместник министър-председател по ефективно управление;
• министър на образованието и науката;
• министър на здравеопазването;
• министър на вътрешните работи;
• министър на отбраната;
• министър на транспорта и съобщенията;
• министър на иновациите и растежа;
• министър на културата;

Коалиция „БСП за България“ предлага:
• заместник министър-председател и министър на икономиката и индустрията;
• министър на труда и социалната политика;
• министър на земеделието;
• министър на туризма;

Политическа партия „Има такъв народ“ предлага:
• заместник министър-председател и министър на регионалното развитие и благоустройството;
• министър на енергетиката;
• министър на външните работи;
• министър на спорта;

Коалиция „Демократична България – Обединение“ предлага:
• заместник министър-председател и министър на околната среда и водите;
• министър на правосъдието;
• министър на електронното управление;

Още в неделя "Сега" публикува и имената на повечето от министрите. Официално те ще бъдат представени днес в 13 ч. в парламента, а съставът на редовното правителството ще бъде гласуван на извънредно заседание на Народното събрание в понеделник.

  Министър председател:   Кирил Петков, ПП Лидер на новосформирания политически проект „Продължаваме промяната“. Завършва гимназия в София, Университета на Британска Колумбия във Ванкувър и магистратура по бизнес администрация в Харвард.

Коалиционните партньори трябва да образуват 18 (осемнадесет) експертни съвети с консултативен характер, в които всеки Коалиционен партньор излъчва до трима представители по свой избор. Структурата на експертните съвети следва структурата на темите и политиките съгласно посочените 19 приложения.

Експертните съвети имат за цел да координират взаимодействието и сътрудничеството между коалиционните партньори за постигане на целите и изпълнение на политиките съгласно Споразумението и договорките между коалиционните партньори. Всеки кандидат за висок управленски пост като председател на държавна агенция или член на държавна комисия ще бъде проверяван предварително от НАП и ДАНС.

Още по темата