Медия без
политическа реклама

Петков: Службите действат срещу недосегаемите

Обмисля се конституционна промяна, след която съдия ще наблюдава действията на главния прокурор

16 Яну. 2022Обновена
Илияна Кирилова

“Имаше хора със статут на недосегаеми, правилата за тях можеше да се спазват или да не се спазват. Това време свърши” - така премиерът Кирил Петков коментира пред bTV казуса с отнетия достъп до класифицирана информация на Сотир Цацаров и оставката му като шеф на КОНПИ.

“В петък сутринта ДАНС са чакали да го уведомят, а той в четвъртък вечерта си подава оставка. Голямо съвпадение на дати - в деня преди това да се случи да си подаде оставката. Отнякъде може би е имал информация”, заяви Петков. Той отказа да потвърди, че конкретния повод за действията на ДАНС са свързани с “ЦУМ-гейт”, но категорично потвърди, че от предоставената му информация службите са постъпили правилно. “Не става дума за институционален натиск, лично отмъщение, хората са си свършили работата”, категоричен е Петков.

"Един път не съм се обадил на Иван Гешев, няма политически натиск върху него. Изразявам си мнението за главния прокурор, а дали ще си подаде оставка е негов личен акт", обясни Кирил Петков.

Пред БНР той добави, че "прокуратурата не си е свършила работата и г-н Гешев вече няма доверието на обществото". "Ние бяхме избрани именно, за да направим промени в законодателството и нещата да се случат", добави той. 

"Механизмите са в посока на това да няма човек, включително и г-н Гешев, който да се чувства недосегаем, ако е извършил противозаконни действия или нарушения", каза Петков, като обясни, че идеята е да има човек, който да надзирава действията на главния прокурор. 

Става въпрос за конституционни промени, според които главният прокурор да не бъде разследван от прокурор, защото би имало конфликт на интереси, а от съдия, който временно да поеме прокурорски функции.

---
Всички държавни средства, които отиват към медиите трябва да са ясни. Първата стъпка ще бъде прозрачност, заяви Кирил Петков пред bTV
---

КСНС се обяви около обща позиция за РС Македония - потвърждаваме общата позиция и я надграждаме със създаването на работни групи, смята Петков. Не съм поставял срок за да решим казуса с Македония. Ако няма напредък в работните групи какво значение има, че сме говорили за 6 месечен срок…, заяви Петков пред bTV.

“За българите в РС Македония искаме гаранциите, които всеки един гражданин на ЕС трябва да има - т.е., нулева толерантност към дискриминацията на българите в Македония. По принцип искаме тези гаранции да бъдат включени в конституцията на Македония”, заяви Петков. Македонско малцинство в България е тема, която по никакъв начин не може да бъде част от разговорите, обясни Петков.

В същото време пред МИА Петков заяви: "Не, нямам готов документ или нещо подобно, защото всички тези документи нямат смисъл, ако не им дадем реална мотивация. Предлагам да оставим документите като втора стъпка и да започнем първос нещо, което ще пишем в следващия документ. Тук задачата е да направим програма, да направим работните групи, да започнем диалог, да имаме чувство за взаимно доверие и да има добри намерения от двете страни, да си поставим цели, които искаме да постигнем в най-кратки срокове", подчертава Петков за МИА.

Няма да има шоково нарастване на сметките за ток след като падне мораториума, обеща Петков. Той нарече пред БНР "спекулации и откровени глупости" всички прогнози за огромни сметки след мораториума, който щял да бъде вдигнат, след като бъдат избрани нови членове на КЕВР.  

С това затваряне на училищата сме направили огромен проблем - 42 на сто от децата не могат да изкарат тройка по математика и български, заяви Кирил Петков пред bTV.

Според премиерът, разговорите с “Възраждане” за мерките са положителни, доц. Мангъров даже добре им предложил да гледат освен интензивните легла и  леглата с кислород.

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

ДАНС, Сотир Цацаров

Още по темата