Медия без
политическа реклама

Петър Стоянов: С Костов имахме немалко пререкания

В куфарчето на проф. Ханке нямаше нищо сензационно, твърди бившият президент

26 Февр. 2020Обновена
Снимка: БГНЕС

"Нищо важно нямаше в куфарчето на проф. Ханке. Не ми направиха толкова голямо впечатление тези документи". Това обяви Петър Стоянов, президент на България от 1997 до 2002 г. пред Би Ти Ви, по повод твърдението на Стив Ханке, че докато е бил държавен глава му е донесъл куфарче с доказателства за корупция в страната. След това пък Стоянов се обадил на тогавашния премиер Иван Костов и му се развикал. "Куфарчето, което винаги носех в България. Пълно с документи, доказващи случай на корупция. Извадих ги от куфарчето, той попита дали може да ги копира и го направи. Докато секретарката ги копираше, Стоянов се обади на Костов, тогава премиер, и му се развика по телефона. Не разбрах какво му казваше, защото беше на български, но ясно схванах посланието – „професор Ханке те е хванал в крачка“, разкри икономистът преди десетина дни. 

"От свитъка от документи, който Ханке ми даде, нямаше нищо сензационно", допълни Стоянов. По думите му Ханке по време на срещата му извадил "наръч от документи", според които една-две американски компании искали да инвестират у нас, но властите "умишлено" ги забавяли и им правели спънки. "Сякаш да си поискат нещо насреща", обясни бившият президент.  "Не е приятно някой да дойде от Америка и да ти каже, че си президент на корумпирана страна", заяви емоционално и леко раздразнено Стоянов. "Тогава имахме нужда от инвестиции. В България нямаше 1 лев, никой не ни даваше заеми, а за да го направят беше нужен стриктен контрол", припомни той тогавашната икономическа криза.

Относно твърдението на Ханке, че се е накарал на Костов, след като е разбрал за въпросните документи, Стоянов отговори, че "нищо драматично не се е случило".

"30 години, откакто правим приватизация. 10-15 институции се занимават през годините с нея. А досега не сме стигнали до приемлива истина за обществото", смята Стоянов. "Как си мислят всички - истината за нея ще излезе от куфарчето на проф. Ханке", попита риторично той. Силно го притеснявало "наивността", с която сме приемали информация. "Безспокои ме лашкането от посока в посока", каза Стоянов.

"20 години минаха от тогава. Даже донякъде ми е унизително да се обяснявам дали съм получил куфарче с документи за корупция", заключи той. Не се притеснявал да бъде разпитван от прокуратурата по повод казаното от Ханке. Преди два дни от държавното обвинение обявиха, че ще се "ровят" в него с оглед на цялостното намерение на прокуратурата да провери приватизационните сделки от времето на прехода досега.

По повод някогашния доклад на НСлС до него като държавен глава и последвалия скандал по върховете на държавата, Стоянов отказа да разкрие имена на корумпирани министри. "Няма да съм аз лошия глашатай, има органи те да се произнесат", каза  той. Призна още, че с Иван Костов са имали "не малко пререкания". "Не постъпи почтено като изрече лъжа, че отварянето на досиетата и лустрацията бяха спрени от държавния глава", посочи Стоянов.

На съд

"Ако г-н Ханке се осмели да твърди, че съм корумпиран, ще го съдя, но в САЩ", се закани от своя страна бившият премиер Иван Костов пред Нова тв. "Не знам за куфарче и сигнали, за каквито говори Стив Ханке. Всички сигнали, които са стигали до мен, са били предавани по надлежния ред. Странно е защо г-н Ханке реши да покаже този куфар след 23 години, а имаше възможността да го направи много по-рано", допълни Костов.

Той отново заяви, че не е участвал в приватизацията под никаква форма - не е купувал лично или чрез подставени лица предприятия.
Според него, ако е имало някакво закононарушение от негова страна, то е щяло да излезе наяве за изминалите 21 години.

Костов коментира и конкретни приватизационни сделки. За продажбата на "Кремиковци" той каза, че заради огромните задължения на предприятието изборът бил или то да фалира и хиляди работници да изгубят работата си, или "да удължим живота му". "Кремиковци" спря работа през 2009 г. - 10 г., след като заводът беше приватизиран.

Костов твърди, че няма нарушения и при раздържавяването на авиокомпания "Балкан", а сделката за нея не била за "150 хиляди долара, както се твърди".

По отношение на приватизацията на "Нефтохим" бившият премиер каза, че не е имало западни купувачи, както е заявил Петър Стоянов през 2013 г.

Още по темата