Медия без
политическа реклама

Пилотите на F-16 отиват в САЩ без конкурс

Командированите ще бъдат определяни по "мотивирано предложение", реши по спешност кабинетът

10 Апр. 2020
Локхийд Мартин

Хората, които ще бъдат дългосрочно командировани в САЩ във връзка с бъдещите 8 български изтребители F-16, няма да бъдат подбирани с конкурс, а ще бъдат определяни с "мотивирано предложение". Това става ясно от приети спешно от българското правителство промени в правилника за прилагане на закона за отбраната и въоръжените сили. 

Към момента военнослужещите и цивилните служители от Министерството на отбраната и Българската армия, определени да заемат длъжности извън територията на страната, се командироват при условията и по реда на Наредбата за дългосрочните командировки в чужбина. Правилата са, че определянето на  става чрез конкурси. Именно това променя сега правителството по предложение на военния министър. Измененията са аргументирани с дейностите, свързани с изпълнението на всички проекти по модернизация  на въоръжение, техника и оборудване за нуждите на въоръжените сили, но в мотивите те са пряко обвързани именно с този, по който бяха придобити от САЩ 8 изтребители F-16.

Точно с този проект е обяснена и спешността, с която се приемат промените. "Поради необходимостта в спешен порядък да се определят подходящите военнослужещи за дългосрочното им командироване, свързано с приучването на личен състав за осигуряване на правилното усвояване и безопасна експлоатация от българските въоръжени сили на новите самолети" е бил определен и най-кратък срок на обществено обслужване, обясняват вносителите.

Според правителството и министъра на отбраната хората, които ще бъдат командировани в САЩ заради F-16, ще изпълняват строго специфични дейности и те "в значителна степен се различавали от рутинните дейности, изпълнявани в международните щабове и организации". "Поради тази причина, прилагането на конкурсния модел за подбор за заемане на длъжности, свързани с изпълнение на програма и/или проекти за инвестиционни разходи за придобиване и/или модернизация не винаги позволява да се избере най-подходящият кандидат за заемане на съответната длъжност", пише в мотивите си вицепремиерът и министър на отбраната Красимир Каракачанов.

Пак той твърди, че тези проекти се реализират чрез международни договори и инициативи, в рамките на които възниквали "определени изисквания, налагащи да се създаде по-голяма оперативност гъвкавост при подбора на експертите, които да участват от българска страна". Каракачанов посочва точно като такъв, случаят с реализацията на проекта за придобиване на многоцелеви самолет за нуждите на българските въоръжени сили.

Следва много объркващо обяснение. "Изпълнението на някои от изискванията/критериите, предвидени в настоящата нормативна уредба, може да доведе до избор на служители, които не притежават необходимите потенциал за развитие и мотивация, което от своя страна е предпоставка за неизпълнение на поставените цели при заемане на длъжността и загуба на инвестираните от държавата средства", аргументира промените военният министър. От тези мотиви обаче не става ясно нито как на тези конкурси биха могли да се явят хора без мотивация, нито как точно ще се загубят инвестирани от държавата средства.

С това обяснение обаче се прави и предложението за промяната, според която кандидатите ще се определят само чрез "мотивирано предложение". И именно тя е приета от правителството.

Не става ясно за кого точно ще важат въпросните изменения, но от опорни точки в мотивите може да се предположи, че кръга ще е широк и ще може да става още по-щирок чрез по-свободно тълкуване. В САЩ ще изкарат дълго време, както бъдещите обучители, така и пилотите, техниците, хората от логистиката.

Всички те са част от договор BU-D-SAB “F-16 Block 70, сключен през лятото на м.г. между България и САЩ. Това пък стана в изпълнение на Решение на Народното събрание от 8.06.2018 г. за приемане на проект за инвестиционен разход "Придобиване на нов тип боен самолет.“ Във въпросният договор е включено и обучението на пилотите, техниците и инженерите, което е предвидено да продължи около две години.

България купи от САЩ и "Локхийд Мартин" 8 F-16 и плати за тях 2,2 млрд.лв. Според договора сумата трябваше задължително да бъде платена наведнъж. Само преди дни САЩ обявиха официално, че ако България купи нова партида американски самолети или друга военна техника, ще може да плаща вече разсрочено. 

Пак преди дни Пентагонът обяви, че ВВС на САЩ вече са възложили на Lockheed Martin договора за производство на самолетите F-16 Block 70. Срокът за изпълнение е януари 2027 г., което съответства на клаузите на междуправителствения договор, съгласно който първите два самолета трябва да бъдат доставени в средата на 2023 г., а последните два през първото тримесечие на 2024 г. След доставката започва да тече тригодишен период на поддръжка на оборудването и системите, която трябва да приключи в началото на 2027 г. Според договора трябва да бъдат произведени осем самолета F-16 Блок 70 (шест едноместни и два двуместни самолета). 

Последвайте ни и в google news бутон