Медия без
политическа реклама

Помощите ще идват при нас, без да ги заявяваме

Е-управлението стигна и до инвестиционното проектиране и устройствените планове

10 Март 2024
Проактивни услуги без заявления са възможни от догодина, смята министърът на е-управлението.
Pixabay
Проактивни услуги без заявления са възможни от догодина, смята министърът на е-управлението.

Електронното управление и намаляването на административната тежест навлизат в нови дебри. Тази седмица министър Александър Йоловски заяви няколко доста смели промени. Първо се подготвят законови промени, които предвиждат не просто печатите да бъдат премахнати, а на държавните служители да бъде забранено да ги изискват и поставят под заплаха от глоби. В по-дългосрочен план министерството иска да премахне заявленията от три ключови услуги, които се ползват от хиляди семейства у нас - винетките за хора с увреждания, еднократните помощи за раждане и помощите за деца от първи до четвърти и в осми клас. Така хората директно ще получават полагащите им се суми в банковите си сметки. Наред с това депутати от ПП-ДБ внесоха в парламента промени в Закона за устройство на територията, с които дигитализацията стъпва в един от най-тежките административни процеси у нас - инвестиционното проектиране и устройственото планиране.

 

Печатите отиват в историята

Законовите промени, които ще изпратят печатите в историята, скоро ще бъдат публикувани за обществено обсъждане, съобщи Йоловски на блиц контрол в комисията по е-управление. Не само махаме текстовете за слагането на печати, но въвеждаме и забрана и санкция за държавни служители, които искат или поставят печати, обясни министърът на депутатите. В някои специфични производства обаче това изискване няма как да се премахне - в агенция "Митници" например се поставят щемпели, които не са утежнение и са необходими. Заявката на министъра обаче дава надежда да отпадне един от най-омразните печати, изискван в момента в администрацията - този върху експертните решения на ТЕЛК и НЕЛК, който е напълно излишен. "Процесът е стартирал, именно в тази посока имаме решения да се премахне пренасянето на всякакви хартии, но докато има изследвания на хартиен носител, те не могат да се дигитализират", обясни министърът, след като даже депутатът Александър Симидчиев се оплака, че е обикалял гишетата.

 

От Нова година - услуги без заявления

Министърът на електронното управление отдавна говори за проактивните услуги - тези, за които администрацията сама се досеща, че трябва да получим, вместо ние да пишем молби и заявления и да представяме документи. На отчета на правителството в петък той обяви, че ще въведе тази революция от 1 януари 2025 г. Засега се говори, че заявленията ще отпаднат от три услуги - винетките за хора с увреждания, еднократните помощи за раждане на майките и помощите за децата от първи до четвърти и от осми клас. Това означава, че щом детето бъде записано в осми клас, администрацията директно ще превежда помощта за него на родителя, стига той да е подал банкова сметка към ведомствата.

Според статистиката 32% от хората у нас имат базова цифрова грамотност. 28% използват е-банкиране, а 5% използват специфични финансови услуги, коментира Йоловски. "За останалите трябва да предвидим услуги, в които няма държава, няма заявяване. Има права и те се консумират ен виво", обясни министърът.

 

Депутати въвеждат дигитализация и в ЗУТ

Дигитализацията на инвестиционното проектиране ще мине през създаването на единен регистър по устройство на територията, за което има финансиране по Плана за възстановяване. Създаването му беше предвидено в закона още през 2021 г. Сега се допълват текстове, според които в този регистър ще се обявяват проектите на устройствените планове, на техните изменения, а също и влезлите в сила планове. Вътре ще фигурират и хора и фирми, на които е възложено да изработят устройствени планове и инвестиционни намерения.

Чрез регистъра ще се обменят служебно данни с кадастралните регистри и имотния регистър, предвижда законопроектът. Заданията, както и цялата документация по изпълнение на проектите, ще са в електронен формат, заедно с всички текстови и графични елементи от тях, предвиждат още промените. Много от тях заменят изисквания за хартиени документи с електронните им варианти, като изпълнителите ще ги подписват с квалифициран електронен подпис.

При съгласуването на инвестиционни проекти няколко вида документи ще могат да се предоставят служебно по електронен път или пък ще се вземат от регистъра, без да се изискват от заявителя. Тази възможност ще важи за визата за проектиране; данните за влезли в сила административни актове, които са необходими за разрешаване на строителството; разрешителното за водовземане и заустване на отпадъчни води; положителното становище на държавния здравен контрол; документите за собственост и становището от органите за пожарна безопасност. Сега за всички тези документи, без последните два, в закона пишеше, че се предоставят служебно.

Заради е-връчването на документи, промените ще задължат строителя, проектанта, консултанта, извършителя на техническия надзор, техническия ръководител, доставчика на машини да поддържат профил в системата за сигурно е-връчване. В редица закони, като например този за камарите на архитектите и инженерите, изискването за печат се заменя с изискване за електронен подпис.

Част от наредбите, необходими за задействането на тези промени, ще се пишат и приемат в 8-месечен срок, а други - в 12-месечен. Самият закон с промените също влиза в сила 12 месеца след обнародването му в Държавен вестник. В мотивите си авторите се надяват, че всичко това ще ускори административните производства в тази област.

 

СПЪНКИ

Всичко това звучи чудесно на теория, но в практиката се сблъсква с лошо изпълнение и какви ли не проблеми. Доста оплаквания например събра през седмицата прехвърлянето на местните данъци и такси от НАП към портала за е-услуги на министерството на е-управлението. В ресорната комисия министър Йоловски призна, че критиките към някои услуги са основателни. Той си дава сметка, че колкото и да дигитализираме, на много места чиновниците продължават да изискват хартиени документи. Даде пример и с калпави договори, наследени от предишните управления. "Искахме да се добави един нов бутон към портала за е-управление. От фирмата ни казаха, че това е надграждане и не можем да получим този нов бутон", разказа Йоловски. Тези договори, според него, са от години, и често администрацията е с вързани ръце. Сега трябва нов договор за обществена поръчка, за да получим един бутон, оплака се той.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата