Медия без
политическа реклама

Посланиците на САЩ и Германия в Скопие с критики срещу България

Много сме разочаровани от ветото на София, обяви Кейт Мари Бърнс

24 Яну. 2021Обновена
Илияна Кирилова

"Разочаровани сме от ветото на България по ред причини, първо защото вярваме, че Северна Македония е била готова да започне процеса на отваряне и затваряне на глави с ЕС", заяви посланикът на САЩ в Скопие Кейт Мари Бърнс в интервю за радио Voice of America, цитирано от Агенция Фокус. Тя казва, че ветото крие рискове не само за Северна Македония, но и за ЕС, както и на процеса на разширяване като цяло.

"Важно е двустранните преговори да продължат под някаква форма и мисля, че и двете страни признават това. Надявам се, че тези дискусии ще продължат по конструктивен начин и по подходящ начин и за двете страни, както и в интерес на двете страни. Отделно от това е важно да се поддържа почвата в готовност и да се проведат преговорите за процеса на присъединяване към ЕС. Вярваме, че Северна Македония показа, че е готова за първата си междуправителствена конференция, която се надяваме все пак да се случи възможно най-скоро. Окуражени сме, че Португалия подчерта, че разширяването на ЕС като цяло ще бъде приоритет по време на нейното председателство", казва още американският посланик в Скопие. 

"Очевидно е, че бяхме много разочаровани от решението на България да блокира началото на процеса на присъединяване през миналата година и ще продължим да правим каквото можем, за да гарантираме, че двустранните въпроси се решават по двустранни канали и че добрата воля и продължаващите усилия, които Северна Македония показва, за да може двустранните преговори със София да продължат по положителен начин, отделно от политическата реторика", добавя дипломатът. Според Бърнс "има държави, които не споделят еднакви виждания за Северна Македония в Европа и които не споделят ценностите на Европа като свободна и обединена, където има траен мир и стабилност". "Те могат да се опитат да използват ситуацията за своя стратегически интерес. Ясно е, че Русия и Китай не споделят тази визия и мисля, че това е нещо, което всеки трябва да има предвид. Ето защо е особено важно процесът на присъединяване към ЕС да продължи напред възможно най-бързо", натъртва американският посланик в Скопие.

Между Северна Македония и България съществуват добросъседски отношения. България беше първата, която призна Северна Македония за независима и е силен поддръжник на европеизацията на целия регион, особено на процеса на сближаване на Северна Македония с ЕС. "Освен това има споразумение за добросъседство и според мен то трябва да бъде изпълнено с живот и следователно да бъде приложено", обяви и германският посланик в Скопие Анке Холщайн, цитирана от „Фокус“.

В интервю за „ТВ 24“ Холщайн подчерта, че Германия ще остане силен поддръжник на Северна Македония. Важно е, каза тя, да се използва времето за реформи и да се донесе Европа в Северна Македония. Холщайн даде за пример Елисейския договор, подчертавайки, че той не споменава никакви пречки като идентичност, език и история между Франция и Германия.

„Елисейският договор е сключен 18 години след края на Втората световна война и сложи край на т.нар „изконна вражда“ между двете страни, като създаде политическа, правна и символична основа за взаимно сътрудничество, каза посланикът.

По отношение на Европейския съюз тя подчерта, че той е общност от ценности: демокрация, върховенство на закона, независима съдебна система, свободни медии и пълно равенство за всички.

„Това са ценности, на които се основава ЕС като цяло и това е нашият лозунг „единство в многообразието“. Не трябва да толерираме в държавите-членки развитието на събития, които са далеч от тези ценности“, каза Холщайн.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

Смятате ли, че изборните резултати предполагат създаването на стабилно правителство?