ПП-ДБ внесоха в деловодството на Народното събрание обещаните преди три дни от Кирил Петков проекти за промени в закони за специалните служби, от които се вижда, че предвидената реформа се свива до елиминиране на президента Румен Радев от назначаването на ръководителите им. Така измененията предвиждат шефовете на разузнаването, на ДАНС и на агенцията за подслушване и следене да се назначават от парламента, а ръководителят на НСО от Министерски съвет. В момента и чеиримата се назначават с указ на държавния глава. Изключение се прави за служба "Военна информация" - военното разузнаване, като при него се допускат две възможности – когато директорът е цивилен и когато е висш военен. Предлага се назначаването тук да се прави - с гласуване в парламента в първият случай и с указ на президента - във вторият.
Предвижда се след влизането на промените в законите, в двумесечен срок да бъдат сменени всички шефове на служби.
Пакетът от промени включва измененението на два закона - закона за НСО и закона за управление и функциониране на системата за защита на националната сигурност. Законопроектите са внесени с подписите на Кирил Петков, Атанас Атанасов и Божидар Божанов.
За тяхното вкарване в НС бе обявено на специален брифинг от Петков и Атанасов. Първият заяви, че в края на миналата седмица е провел срещи в Австрия с представители на парламентарно представени партии, както и с техния външен министър. Темата е била Шенген. "Това, което те заявиха, че най-големият въпрос, във връзка с тяхното вето е сигурността на миграционните потоци, сигурността на границите, информационна сигурност", обясни Петков.
По негови думи е получил уверението на премиера, че се прави всичко възможно да бъдат убедени Австрия и Нидерландия, че страната ни е готова за Шенген, но това е отговорност не само на правителството, но и на НС. "Ето защо днес входираме законите за службите със сигурност", обяви Кирил Петков. Според него службите трябва да бъдат реформирани, а доверието към тях повишено. "Не можем да чакаме повече. Готови сме да продължим разговорите с тях и се надяваме да ги убедим, че приоритетът "Шенген", приоритетът "сигурност" и приоритетът "реформа в българските служби" вървят ръка за ръка", каза още Кирил Петков.
"Едновременно с това знаем, че колегите от ГЕРБ в момента показват непълна готовност в този момент на подкрепят законите. Надявам се да променят това виждане, защото се надяваме Шенген да е толкова голям приоритет за тях, колкото и за нас. Един от големите приоритети, за да подкрепим това правителство заедно, беше влизането ни в Шенген. Надявам се да не се изчаква да дойде ротацията, за да можем да предвижим въпроса за Шенген", коментира Петков.
Атанас Атанасов заяви, че законопроектите касаят промяна в начина, по който се управляват отделните звена, а този въпрос бил обсъждан неколкократно. "На този етап този законопроект за сливане на службите не го внасяме, защото няма подкрепа, но не се отказваме от него - да има един разузнавателен орган", посочи Атанасов.
Часове по-рано Бойко Борисов засипа с критики към управляващите и им се накара за говоренето и идеите по отношение на специалните служби. Той направи това при откриването на трибуна на стадион "Локомотив" в Пловдив, като после си пусна говоренето и на страницата си във Фейсбук. Борисов заплаши партньорите си от парламентарното мнозинство да не внасят сами проекти за реформа, защото няма да ги подкрепят.
По думите на Борисов ръководителите на службите в момента се ползват с голямо доверие от партньорските служби. "Това го зная от първо лице. Не случайно шефът на ДАНС беше награден от неговия колега с най-високото отличие. Дори върху тях падна цялата тежест върху извеждането от страната на руските духовници от руската църква. Но не може да говориш така на ангро, че в службите било пълно със шпиони - ако има, нека да ги извадят и да ги дадат на съд щом знаят, че в ДАНС и в разузнаването има такива. Това е национално предателство - изваждат им имената, дават ги на прокурор и ще отнесе много години затвор. С действията си в последно време не мога да кажа, че ми е направило впечатление от необходимост от смяна на шефове", добави Бойко Борисов.
В общи линии Борисов повтаря думите на Румен Радев по отношение на шефовете на служби, които държавният глава и неговите служебни министри назначиха до един.
Борисов обясни, че е категорично против депутат от една партия да отива да става шеф на специални служби. "Сегашните директори са назначавани по времето на управлението на президента Радев, Кирил Петков и Асен Василев, когато бяха в едни правителства. Работили са с тях години наред. Там няма нито един човек, който да се е усмихнал на наша снимка. Всичко е изринато и изчегъртано, оставени са само техни хора", добави Борисов. Само преди ден той обяснявеше, че би подкрепил депутата от ПП-ДБ Атанас Атанасов за ръководител, на която специална служба си пожелае.
"Разминаваме се много относно целите и задачите. Моят съвет е докато не се договори всичко, да не ни провокират и да внасят закони за службите, защото няма да ги подкрепим", отсече лидерът на ГЕРБ.
Само преди три дни, съпредседателят на ПП Кирил Петков предизвика лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов от Виена с видеообръщение от Виена по темата промени в специалните служби. В понеделник (2 октомври) "Продължаваме промяната - Демократична България" ще внесе в парламента законопроектите за реформа в службите за сигурност, заяви от Австрия той. "Ако г-н Борисов не иска да ги прави тези реформи, нека заяви защо. Ако иска, нека не бавим нито ден повече защото отговорността пред всички нас е огромна", каза тогава още Петков. Той не посочи какво ще съдържа пакета с промени.
"В петък се съгласихме с тях за удължаването на бюджета и за много други неща отстъпихме пред Асен Василев. А те ни оставиха вечерта да защитаваме в парламента Закона за енергетиката и отидоха на предизборна кампания. В ден, в който хиляди протестират, ИТН, "Възраждане" и БСП окупираха трибуната, ние в парламента сме оставени сами", каза Борисов по адрес на партньорите си от сглобката. Според него те са били длъжни да бъдат в парламента в този момент.
"Ако някой ги съветва така да комуникират с разгневена общност, не е правилно. Това са български граждани, надали на тях им е приятно да препятстват други български граждани да си отидат по домовете и да си правят бизнеса. Някои от нещата могат да бъдат чути и направени. При добра комуникация могат да се защитят много от техните права, собственост, дори да стана по-добре, но трябва да се успокои разговора и арогантното поведение", каза председателят на ГЕРБ. Той призова за диалог, който да успокои напрежението.