Държавният глава Румен Радев проведе среща днес на „Дондуков“ 2 с посланика на САЩ в България Херо Мустафа. Според официалното съобщение на президентството "сред акцентите на срещата бяха българското домакинство на инициативата за регионална транспортна, енергийна и дигитална свързаност „Три морета“, енергийната диверсификация в България". Двамата обсъдили и теми от областта на сигурността и стабилността в региона на Югоизточна Европа.
Срещата идва само два дни след като американското посолство в София обяви, че САЩ ще финансират проекти в инфраструктура, транспорт и енергетика в България през инициативата "Три морета". "Инвестицията на стойност 300 милиона долара от aмериканската Корпорация за финансиране на международното развитие в Инвестиционния фонд на Инициативата "Три морета" ще подкрепи инфраструктурни проекти в енергетиката, транспорта и дигиталната сфера в България и други страни от Инициативата. САЩ са горди и активни поддръжници на „Три морета“ и с нетърпение очакват председателството на България", написа посолството.
Още ден по-рано пък външният министър Екатерина Захариева обяви във Фейсбук: "Приветствам решението на Борда на Корпорацията за финансиране на международното развитие на САЩ, който под председателството на моя колега Майк Помпео прие да участва в Инвестиционния фонд на Инициативата "Три морета" с вноска от 300 млн. долара". Така капиталът на Фонда на „Три морета“ вече надхвърли 1,2 млрд. евро. От поста на Захариева в социалната мрежа ставаше ясно, че по линия на инвестиционния фонд България вече е предложила за реализиране проекти "като разширяването на подземното газохранилище в Чирен, важен елемент от стратегическата енергийна инфраструктура за нас и региона, рехабилитацията на железопътната линия Русе-Варна, изграждането на тунел под прохода „Петрохан“ и строежа на магистрала „Черно море“, свързваща Бургас и Варна".
Всъщност точно покрай инициативата избухна голям скандал между българското правителство и българския президент. Това стана след като Румен Радев отиде лично в Талин, за да приеме бъдещото председателство на "Три морета". Точно тогава обаче стана ясно, че той е бил контактен със заразен с коронавирус. Затова съобщи лично естонския президент. Радев и делегацията му прекъснаха посещението си в естонската столица. Наред със скандала около ковида, се разрази и институционален, свързан с инициативата. От президентството обиниха, че правителството и Външното ни министерство са работили против приемането на домакинството на инициативата „Три морета”. От „Дондуков” 2 твърдяха, че становището на външно е било Естония да остане домакин на инициативата и през 2021 г. Съпротивата на правителството срещу българското домакинство на президентската инициатива „Три морета“ през 2021 г. продължава до самата церемонията по предаване на флага на домакинството на президента Румен Радев в Талин, написаха от президентството. Правителството и МВнР обаче отрекоха категорично с твърдението, че са направили всичко необходимо за инициативата "Три морета".
Инициативата „Три морета“ е политически проект на 12 европейски държави-членки на ЕС, на ниво държавни глави, лансиран през 2016 г. В него участват България, Австрия, Хърватска, Чешката република, Естония, Унгария, Латвия, Литва, Полша, Румъния, Словакия и Словения.
Към момента Инициативата „Три морета“ не е институционализирана и няма седалище и секретариат, разказва на интернет страницата си българското Външно министерство. Там пише още: "Инициативата се развива като прагматична платформа за сътрудничество с основен фокус задълбочаване на интеграцията на страните от региона между Балтийско, Адриатическо и Черно море и създаване на по-голяма свързаност между тях по линията Север–Юг в областта на енергетиката, транспорта, комуникациите, информационните технологии, бизнеса.
По инициатива на САЩ, на срещата в Букурещ бе стартиран нов формат на сътрудничество с държавите-членки на ИТМ- Партньорство за трансатлантическо енергийно сътрудничество (Partnership for Transatlantic Energy Cooperation).
Екатерина Захариева е Национален координатор от българска страна за Инициативата "Три морета", а „Българската банка за развитие" АД участва в Инвестиционния фонд към Инициативата "Три морета" с вноска от 20 млн. евро.