Прокуратурата е неутрализирала организирана престъпна група за купуване на гласове, която е финансирана от лице, пребиваващо в страна извън Европейския съюз. Това стана ясно на брифинг с участието на говорителя на главния прокурор Сийка Милева, ръководителя на Софийската градска прокуратурата Илиана Кирилова, както и нейния говорител Антоанета Панчева. Въпреки че прокурорите се бяха подготвили с презентация, те категорично отказаха да отговарят на уточняващи въпроси на жуналистите.
„Групата е използвала пълната палитра от схемите за изборна търговия. По делото са събрани голям обем от доказателства. Участниците са привлечени в качеството на обвиняеми, като всички без един са с мерки за неотклонение "Задържане под стража". По делото е съдействал свидетел, който е получил защита от Бюрото за защита към главния прокурор", обясни в началото Милева.
Първоначално делото е образувано в Пловдив, но е прехвърлено в прокуратурата в София, тъй като е разследван кандидат за депутат, който към онзи момент е имал имунитет. Групата е действала от 6 февруари до датата за провеждане на изборите - 4 април, на територията на цялата страна. Структурата ѝ е била пирамидална. Организаторът е собственик на 4 търговски дружества, с които стопанисва хотелски комплекс, метан станция и кабелна телевизия. Същият е поддържал непрекъсната връзка с неформален лидер на партия. Предварително са били закупени мобилни телефони и SIM карти за осъществяване на комуникацията в групата. Организаторът е провеждал конспиративни срещи в София, Карлово, Петрич, Пловдив и други градове.
Участниците са били трима - кандидат за народен представител, бивш кандидат за евродепутат и настоящ общински съветник, както и лице със силно влияние в определени квартали с преобладаващо ромско население "Финансирането на групата се осъществявало от лице, което пребивава на територията на страна извън ЕС. Паричните средства от тази страна са били изпращани в Турция, откъдето са транспортирани с мулета до България", обясни прокурор Панчева.
Купуването на гласове ставало по няколко различни начина. В някои населени места сумата за глас е била 80 лева, а на други – 35, посочи Сийка Милева. Гласоподавателят пускал в урната попълнена бюлетина, а празната, която вземал от секционната избирателна комисия, предавал на застъпника, който попълвал и предавал на следващия гласоподавател.
"Работило се и по т. нар. корпоративна схема. Групата издирвала и установявала връзка със собственици и управители на търговски дружества, на които обещавали пари, за да уговорят своите служители да гласуват за посочената политическа партия. Налични са доказатеслва, че собственик на завод за перилни препарати се е срещал с член на групата. На него му била обещана парична сума, както и съдействие при кандидатстване по европрограми. Налице са и доказателства, че ръководителят на групата е финансирал издаване на документи за самоличност на работници на този завод с обещание те да гласуват", разказа още Милева.
Другата схема за купуване на гласове минавала през застъпниците. На всеки застъпник се плащали допълнително 100 лв. с уговорката да отведе до урните поне трима гласоподаватели. В края на брифинга обаче представителите на прокуратурата категорично отказаха за разкрият за коя партия са купувани гласове и дали тя има излъчени представители в новото Народно събрание.
КАНДИДАТ-ДЕПУТАТИ С ОБВИНЕНИЯ
Ръководителят на СГП Илиана Кирилова даде обобщаваща информация за разследваните престъпления срещу политическите права на гражданите. В момента се водят четири такива дела, по които са разследвани общо петима души лица, които са били кандидати за народни представители. Двама от тях са задържани за 72 часа, един е с подписка, а останалите са задържани под стража.
От прокуратурата уточниха, че има и други досъдебни производства за купуване на гласове, които са в различен етап на разследване. "Анализът сочи известен спад на регистрираните престъпления срещу политическите права на гражданите. Този спад се дължи на предприетите превантивни мерки", похвали се Сийка Милева.