Прокуратурата започна проверка срещу шефове от националната полиция по делото "Булгаргаз" за намеса в работата на разследващите органи.
Подобен ход държавното обвинение предприе и по разследванията за аферите по строежа на магистрала "Хемус", когато дори образува досъдебно производство срещу директора на ГДБОП Калин Стоянов и го обвини в натиск срещу прокурори. Сега прокуратурата отново премества фокуса, като хвърля повече сили за проверка на процедурите и шефове от националната полиция, отколкото да разследва какво се е случило в "Булгаргаз".
"На 10.02.2022 г. прокурори в Софийска градска прокуратура (СГП) отделиха материали от образуваното досъдебно производство по случая с „Булгаргаз“ с оглед данни за извършено престъпление по служба от висшестоящи служители от Главна дирекция „Национална полиция“ (ГДНП)", пише в официално съобщение на държавното обвинение. След анализ на материалите по делото наблюдаващите прокурори са установили изготвени докладни записки относно проверка по преписка по описа на ГДНП с поставени върху тях ръкописни резолюции с указание за започване на досъдебно производство и задържане на лице за 24 часа.
Прокуратурата пуска две от тези резолюции. На едната е написано "Да се обезпечи Павлов със заповед за арест за 24 часа", а на другата - "Да се започне ДП". Вероятно за ареста се има предвид доскорошният шеф на "Булгаргаз" Николай Павлов, за когото вътрешният министър Бойко Рашков намекна, че може да е един от хората, задържани по разследването. "За момента има едно лице, спрямо което ще се повдигне обвинение – казвам го с най-висока степен на увереност“, каза МВР-шефът Бойко Рашков преди дни. Попитан дали става дума за Павлов, Рашков каза: „Приближавате се до истината“.
Заради въпросните резолюции наблюдаващите прокурори са счели, че е нарушена разпоредбата на Закона за МВР, съгласно която горестоящите ръководители на разследващите органи нямат право да дават указания за извършването на действия по разследването и за съставянето на писменото мнение, както и по какъвто и да е друг начин да се намесват в разследването.
"Сега" попита прокуратурата кой е поставил двете резолюции, но от там, макар и да са господари на разследването, препратиха всички въпроси към МВР. По-късно от министерството обявиха, че резолюциите са поставени от зам.-директор на националната полиция.
"Опитът на прокуратурата да постави под съмнение законните действия на МВР и да измести фокуса от разкриване на конкретно престъпление има за цел сплашване на органите на реда, с което няма да постигне успех . Служителите на МВР ще продължат да работят в посока на документиране и доказване на извършена престъпна дейност въпреки многобройните образувани проверки и досъдебни дела срещу тях. Нееднократно главният прокурор подчерта, че прокуратурата води война не срещу МВР, а срещу престъпността, но подобни действия на прокуратурата остават усещането, че тя води война срещу органите на МВР", гласи още позицията на министерството.
Според МВР поредицата образувани проверки и досъдебни производства срещу негови служители "при спорни основания оставят горчивото усещане за саботиране при важни за страната разследвания, да се обезличи работата на службите на МВР и резултатите от тях. Такова поведение осигурява недосегаемост на престъпния контингент и е опасно за сигурността на страната".
От министерството обясниха, че резолюциите са върху докладни записки на оперативни работници и към датата на поставянето им няма образувано разследване, а само проверка. Текстовете от Закона за МВР, които не позволяват на началниците в министерството да разпореждат на подчинените си, се отнасят за случаите, когато има разследвания, сочи МВР. "В конкретния случай проверката се извършва по реда на Закона за МВР, а не по реда на НПК. Това е полицейска проверка, за която МВР няма задължение да докладва незабавно на прокуратурата. При докладна записка от оперативен работник и наличие на предположение за извършено престъпление органите на МВР имат право да извършват задържане до 24 часа. Точно такава е и едната резолюция", пише в съобщението на МВР. Към момента на поставяне и на двете резолюции от заместник- директора на националната полиция, действия по разследването не са били предприемани, не са давани никакви указания за действия по разследване, нито е упражнявана друга намеса.