Парламентарната комисия за ревизия на управлението на Бойко Борисов, известна и като комисията "Манолова", е изпратила в прокуратурата общо 22 сигнала.
Това става ясно от официално съобщение на държавното обвинение. Сред сигналите е от сдружение „БОЕЦ“ "срещу Б. Б., бивш министър-председател, във връзка със съмнения за корупция, пране на пари, данъчни и финансови измами на територията на страната и на Кралство Испания". Прокуратурата ще проверява и сигнали от граждани и организации, свързани с ББР, Турски поток, държавния резерв, агенцията по храни, ЕСО, военното министерство, министерство на земеделието, санирането.
Сред проверяваните сигнали има и от в. “Сега” - за обществени поръчки с идентични условия за електробуси в Стара Загора и Бургас по Оперативна програма „Околна среда“ в размер на 42 млн. лв.. Още два от сигналите са свързани с поръчки за елктробуси.
“След приключване на възложения анализ на постъпилите сигнали, същите ще бъдат препратени към компетентните прокуратури – Върховна административна прокуратура, Софийска градска прокуратура, Специализирана прокуратура”, съобщават от ведомството на Иван Гешев. На случаен принцип сигналите ще бъдат разпределени на конкретен наблюдаващ прокурор, който да извърши конкретни действия.
Държавното обвинение обаче не казва нищо за проверката по изслушването на бизнесмена Светослав Илчовски пред комисията по ревизия, предизвикало голям скандал в парламента. В него имаше твърдения за корупция, изнудване, пазарни манипулации. Илчовски беше разпитван няколко часа и в държавното обвинение, но и до момента не става ясно има ли вече досъдебно производство или не.
ЕЛЕКТРОБУСИ
Проверяваната от прокуратурата поръчка за електробуси по сигнал на в. "Сега" е за обявения от старозагорската фирма "Тролейбусни и автобусни превози" търг за закупуването на 33 електрически автобуса. Поръчката се развива огледално на сходна обществена поръчка в Бургас. Повечето от фирмите-кандидати за търга изобщо не са допуснати до състезание и са дисквалифицирани по документи. До отварянето на оферти и класиране на първо място в Стара Загора стигат същите хора, взели търга и в Бургас и сочени за близки на бившия изпълнителен директор на "Лукойл България", показа проверка на "Сега" по постъпил сигнал.
Обществената поръчка за закупуване на 33 електробуса за нуждите на Стара Загора е с прогнозна стойност от 42 405 000 лв. без ДДС. Поръчката предизвика много сериозен интерес, като документи подадоха 11 комапнии. 8 от тях обаче бяха дисквалифицирани още на ниво документи и не бяха допуснати до оценка на офетни. От протокола на конкурсната комисия, публикуван в Профил на кувупача, става ясно, че до класиране са допуснати само три компании, като на първо място е класирана фирма "Ел Бус Трак енд Коуч България" ООД.
Справка във фирмените регистри показва, че дружеството-фаворит в Стара Загора, е регистрирано през декември, 2019 г. от три лица - Павлин Бошнаков, Ирена Георгиева и Борислав Аспарухов. В последствие има промяна в собствеността, като Павлин и Ирена прехвърлят дялове към Ирена Есаян и Юлия Мирчева. Павлин Бошнаков и Ирена Георгиева бяха двете лица зад консорциума, спечелил поръчка за 34 електробуса в Бургас - между фирмата на Бошнаков "Пожарна безопасност" и "Бест Брокерс" на Георгиева. И при двете фирми се откриват косвени връзки с бившия изпълнителен директор на "ЛУКойл България" Валентин Златев. Фирмата "Пожарна сигурност" бе част от единната противоаварийна служба на територията на "ЛУКойл-България". Ирена Георгиева и Юлия Мирчева пък бяха съдружници на фирма "Хорнит" на Валентин Златев в друга скандална обществена поръчка, която се провали след публикация за злоупотреби - за организирането на абсурдно скъпи събития по програма "Еразъм+". Както "Сега" писа, при поръчката в Бургас консорциумът не срещна никаква конкуренция - комисията дисквалифицира 7 от 8 участника и директно класира единствения допуснат въпреки съмнения за завишени цени.
И в Стара Загора, подобно на поръчката в Бургас, процедурата опря до обжалване в КЗК. От жалбата става ясно, че много от фирмите са дисквалифицирани от конкурсната комисия на формални основания със спорни аргументи. Така например "Българска автомобилна индустрия" е дисквалифицирана за липсата на обучителни материали за провеждане на обучения след доставката на електробусите, като в същото време компанията е категорична, че в документацията е декларирала представяне на материали. По същия начин фирмата отвхвърля твърдението на конкурсната комисия, че не е представила и график за провеждане на обученията. Фирма "Чериът моторс" твърдят, че изрично са предоставили гаранции от производителя на зарядните станции, че при доставката им те ще бъдат придружение от декларации за съответстие с евродирективите, докато комисията твърди, че такива гаранции не са представени. "Чериът моторс" изтъкват още, че пропуски и основание за недпускане до конкурса има именнно при трите дружества, които всъщност са стигнали до отваряне на офертите. Консорциум "Екселор-Алфа" пък обжалва цялата методика за класиране. Всички тези аргументи са отхвърлени от КЗК, като впечатление прави бързото произнасяне на антимонополната комисия. Жалбите са обединени в общо производство на 8 април, комисията е взела решение на 22 април. По поръчката предстои и дело във Върховния административен съд.