Вече няма пречки пред Софийската градска прокуратура да повдигне обвинение на лидера на ПП Кирил Петков. В понеделник изпълняващият функциите главен прокурор Борислав Сарафов внесе в парламента искане за свалянето на имунитета на Петков. Според Софийската градска прокуратура има достатъчно доказателства, че той е превишил правомощията си като премиер и е наредил ареста на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов, Владислав Горанов и Севделина Арнаудова на 17 март 2022 г.
От прокуратурата обясниха пред "Сега", че според правилника за дейността на парламента председателят на НС трябва незабавно да уведоми главния прокурор за отказа от имунитет на депутат. Този отказ не може да бъде оттеглян. "В този смисъл наблюдаващият прокурор следва да получи писмено съгласие на народния представител заедно с уведомлението от председателя на НС, за да се предприемат действия по наказателното преследване", сочи прокуратурата.
Още вчера стана ясно, че шефката на НС Наталия Киселова е пратила уведомление до Сарафов. Тя обяви това от трибуната на парламента, след като съобщи за съгласието на Петков да остане без имунитет. От думите ѝ се разбра, че преписката е от 2023 г., а разследването - от 2024 г., т.е. 2 години след ареста на Борисов и приближените му.
"Вие не разбрахте ли, че през страх не можете да ни огънете! Видяхте, че бухалката Сарафов пада, и дрънкате с оръжие. Жалки мафиоти! Веднага ще си дам имунитета“, написа Петков в социалните мрежи веднага след като Сарафов поиска имунитета му. А в определени сайтове изтекоха протоколи от разпити по делото, както не веднъж се е случвало по знакови разследвания, когато прокуратурата има изгода от това.
"Той (Кирил Петков) няма повдигнато обвинение, беше ли нощеска в клетката, пика ли като нас в кофите, дадоха ли му повръщаното одеяло от Бойко Рашков да се завие с него, извлякоха ли го пред децата му. Какво е станало, та изведнъж страшно. Извлякоха ли го или му викаха белезници му сложи. На тези хора ли да съчувствам? Жертвите сме ние, не са те, и какво им се е случило, че им искат имунитет, и моят е искан, ама тогава нямаше оле, майко", обяви във вторник Борисов в коментар на случващото се, удобно пропускайки, че когато главният прокурор Иван Гешев поиска имунитета му, за да му бъде повдигнато обвинение по делото "Барселонагейт" той не се отказа сам от него, а парламентът никак не побърза да му го свали. В крайна сметка делото "Барселонагейт" беше прекратено.
КОНТРА
Междувременно Прокурорската колегия на ВСС се подигра на Сарафов, като повиши прокурор, чието уволнение и.ф. главен прокурор искаше по-рано през годината. След месец Сарафов. Става дума за военно-окръжния прокурор на София Адалберт Кръстев, който беше назначен за зам.-шеф на Военно-апелативната прокуратура. Решението беше взето единодушно и без дебат на вчерашното заседание на колегията, съобщи "Лекс".
Предложението за повишението е на военно-апелативния прокурор Елин Алексов. То идва малко повече от месец, след като Прокурорската колегия отказа да наложи наказание на Кръстев, чието уволнение беше поискано от Сарафов заради множество нарушения и неизпълнение на задълженията.
ПРИЗИВ
7 граждански организации (Български институт за правни инициативи, Български хелзинкски комитет, Институт за пазарна икономика, Антикорупционен фонд, Фондация ГЛАС - България, Действие и Програма Достъп до информация) призоваха Пленума на ВСС да отложи процедурите по избор на главен прокурор и председател на Върховния административен съд. В процедурата за главен прокурор Сарафов е единственият кандидат за поста, а изслушването и гласуването му е насрочено за 16 януари. В момента тече втора процедура за номинации на кандидати за ВАС, след като първата се провали заради липса на кандидати. Днес е третото от 4 заседания на Пленума на ВСС, по време на което могат да се правят номинации.
Седемте организации обясняват на съдебните кадровици, че има конституционни пречки за провеждането на изборите. "Отвъд чисто правните аргументи, не могат да бъдат подминати и моралните аспекти на текущите процедури за избора на главен прокурор и председател на ВАС. Ноторно известен факт е, че сегашният състав на ВСС действа извън мандат и с непопълнена професионална квота", пишат още неправителствените организации.
Освен това според тях "не са отпаднали по несъмнен начин обществено известните съмнения по отношение наличието на високи нравствени качества на единствения кандидат за нов главен прокурор, което допълнително руши доверието в процедурата за избора му".