Медия без
политическа реклама

Русия ще разчита 3-4 седмици черната кутия на падналия МиГ-29

Инфраструктурата, която трябва да поеме F-16, е дадена на фирми без търг и критерии, твърди военният министър

08 Юли 2021Обновена
Георги Панайотов
БГНЕС
Георги Панайотов

До 3-4 седмици Русия ще каже дали може да разчете черната кутия на падналия в Черно море българския МиГ-29, който катастрофира при военни учения. Това обяви на брифинг военният министър Георги Панайотов. От думите му обаче стана ясно, че кутията е още в България и не е изпратена за Русия. Причината е, че руската страна настоява за изпълнението на определени формалности преди да поеме случая. Вече е комплектована групата от българска страна, която ще пътува за Русия. Тя ще посети военни обекти и лаборатории, където ще се разчита съдържанието.

По закон срокът за разследването на инцидента с падналия изтребител край Шабла е 30 работни дни. Той още не е изтекъл и ще бъде спазен, увери на брифинг служебния военен министър Георги Панайотов. Той обеща докладът на военна полиция да бъде публичен и следващата седмица да го представи пред журналисти. Трагедията се разигра на 9 юни, което означава, че 30-дневният срок изтича в събота.

Преди дни стана ясно, че при разбиването на военния самолет и падането му в морето черната кутия е била разхерметизирана, пълна е с вода и е със скъсан лентов кабел и повреден електрически съединител. Това прави разчитането на данните в България много рисковано, твърдят военните. Устройството съхранява информация до последния миг на полета и може да даде отговор с каква скорост, на каква височина и в пространствено положение е бил самолетът, в какво положение са били лостовете. В кутията няма рекордер и в нея няма запис на гласа на пилота.

 

Черната кутия на падналия в Черно море МиГ-29, пилотиран от загиналия майор Валентин Терзиев, която бе открита вчера, не само няма фабрична възможност да излъчва сигнал, за да бъде намирана, но и няма устройство, което да записва гласа на пилота.

 

Финансовите и материални ресурси на Министерство на отбраната не са управлявани целесъобразно и в интерес на отбраната, сигурността и държавата. Парите на данъкоплатците са харчени без ясен отчет, без дългосрочна визия и планиране – непрозрачно и при липса на ефективен мениджмънт и административен и финансов контрол, коментира по време на пресконференцията служебният министър на отбраната Георги Панайотов.

Той отдели особено внимание върху изграждането на инфраструктурата по приемането на новите F-16. „Не е проведен международен конкурс с участници, които имат опит с изграждането на такава инфраструктура. Изборът на строителите в Граф Игнатиево и Безмер е правен без никакви критерии. Не намерихме никакви документи, които да показват на каква база са избрани“, заяви Панайотов и твърди, че фирмите са получавали поръчките без търг.

"По отношение на остойностяването на самите проекти – няма следи защо е решено да се дадат тези суми. В министерството на отбраната никой не е проверил тези стойности дали отговарят на обективни критерии. Намерихме само докладни записки от Главна дирекция "Инфраструктура на отбраната”, които през зам.-министър са предоставяни на министъра за подпис. Те не съдържат аргументи. В тях пише: "Ние се срещнахме с еди-коя си фирма и решихме да ви я предложим да сключите договор с нея", добави министърът и отбеляза, че дирекция „Инфраструктура на отбраната” не си е свършила работата.

"Основният обект на Граф Игнатиево е пистата, където кацат тези самолети. Някой е решил, че тези разходи ще бъдат поети от НАТО, без да са проведени каквито и да било разговори с централата на Алианса. НАТО ни уведоми, че няма да поеме разходите, тъй като това е наше задължение", каза военният министър.

53 милиона лева, които не са заложени в първоначалния проект, се търсят за пистата. Отделно не е помислено за "супервайзър" на проекта, а в тази роля могат да влязат кадрите на НАТО. "Всичко това може да доведе до забавяне на пристигането на изтребителите F-16", отбелязва Панайотов. "99% от обществените поръчки са възложени без провеждане на търг. Те са на обща стойност 160 млн. лв. и само 680 000 лв. са заделени за фирми, селектирани с конкурс", добави още той.

"Истината е, че ръководството на холдинг “ТЕРЕМ” се е възползвало от социални облаги за задоволяване на битови потребности. Става дума за командировки в чужбина с неясна цел, тъй като няма резултати от това нещо, а служебни автомобили са се използвали за лични цели", разказа още пред журналисти Панайотов. Това били част от резултатите от проверките на военноремонтните заводи, които са под шапката на холдинг ТЕРЕМ.

По думите на министъра облагите се изразявали и в три минимални заплати при ползване на годишен отпуск, три минимални заплати за Коледа, Великден, за 50-годишнина, за 8-и март на дами. "Установи се, че към настоящия момент групата фирми ТЕРЕМ имат способност, ограничена и единствено, за ремонт на стара съветска техника", твърди Панайотов и добави: "Подчертавам съветска, не руска. СССР изчезна преди 27 г. Последно те са били на печалба 2017 г. Оттогава са на загуба. Холдингът е дал 42 млн. лв. с ДДС заеми на фирмите. През останалото време не е направено и нищо за усвояването на нови технологии, съветът на директорите не е приемал правила за работата си и т.н.

"Категорично има любими фирми. Имена няма да кажа, но категорично има една, която е най- любима. По-точно шефът има роднинска връзка по права линия с една бивша депутатка. Много често се повтаря нейното име. 15 пъти по-точно", коментира той.

Ще бъде сменено ръководството на държавния военноремонтен холдинг „Терем“, обяви още Панайотов. По думите му четвърта седмица не може да бъде открит отговарящият за почивните станции на Министерството на отбраната, за да му бъде връчена заповед за уволнение. Заради неспазване на правилата са предприети действия срещу служители на дирекция „Инфраструктура“.

Данните за нарушения във военното министерство ще бъдат предоставени на прокуратурата, заяви министърът на отбраната.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата