Медия без
политическа реклама

Рязко се усложни ситуацията със заседналия край Камен бряг кораб

Пропаднала е операцията с плаващ кран и има реална възможност той да се разбие в скалите при влошаване на времето

24 Септ. 2021
Прокуратура

Ситуацията със заседналия край Камен бряг голям търговски кораб рязко се усложни, след като първоначалния план той да бъде разтоварен чрез плаващ кран и баржа, засега е пропаднал. Това стана ясно по време на брифинг на изпълнителният директор на ИА „Морска администрация" кап. Живко Петров.

От неговите думи се разбра, че на мястото, на което е заседнал плаващият под панамски флаг кораб Vera SU не може да застане друг кораб. Заседналият съд е натоварен с 3000 тона азотен тор. За да може да бъде издърпан, то трябва да бъде свален поне половината товар, което означава 1500 тона, обясни кап. Петров. 

След като станало ясно, че това не може да стане с кран и друг кораб, хора на корабособствениците и застрахователите предложили спасителен план. Той предвиждал изхвърляне на товара в морето, на което българската администрация категорично отказала. Против било, както МОСВ, така и морска администрация - най-малкото, защото там е защитена зона.

Кораб под панамски флаг, натоварен с торове, заседна край Камен бряг, съобщава прокуратурата.  Под ръководството на Районна прокуратура – Добрич се изясняват причините за инцидента, който е станал сутринта, добавят от държавното обвинение.

Затова и сега се мислели други варианти, включително и сваляне на товара на ръце. Това обаче би било много трудно, дори невъзможно, обясниха от морска администрация. Затова се мислели и други варианти, които обаче не бяха конкретизирани. Около 550 – 600 кубика вода има в самия кораб, в предната част, където има и пробойни.

Според Живко Петров вероятната причина за засядането е навигационна грешка на вахтения офицер. Предната част на кораба е доста повредена, тъй като се е забил в скалите със скорост 7 възела (12-13 километра).

Ако времето тръгне да се влошава, операцията може да стане тотално невъзможна и корабът да се разбие в скалите, обясни кап. Петров. Той каза, че скалите на мястото са отвесни и ако времето стане лошо, то това ще е естественото развитие на нещата. Тогава ще трябва да събираме кораба на парчета, заяви той.

Кап.Петров обясни, че не може да има нефтен разлив, защото в кораба на практика няма гориво. Той твърди, че не  можело да има екологична катастрофа и заради това, защото въпросния тор не бил опасен.

Още по темата